ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 28.09.2024. u 21:48
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
11,92
7.602
638
11,80
11,95
0,42%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Heh ne ljutim se lol, da akvizicija bi bila super stvar mislim da je pitanje vremena kad ce se desit sve stvari upucuju na to od izjava uprave do medijskih istupa, a nekako je ocito da stvari idu u smjeru irana ali ti razgovori se ocito i vec duze vode pa sad pitanje je kako ide s tim, s druge strane ne zelim to racunat dok se ne desi gledam ono sta se desava sada u kratkom roku i sta odredjuje vrijednost dionice, a to je smanjenje zaduzenosti, smanjenje rokova placanja dobavljacima zato je u ovim slikama i taj dio ubacen da se vidi to smanjenje tih rokova, te onda ono trenutno na sta sam fokusiran to je rast prihoda i dobiti koji meni ove zalihe pokazuju.Iz njih se lako da smijer i rast iscitat cak i pretpostavljeni prihod u nekim granicama.

Ignore : renči

Sad da prokometiram te zalihe jer ocito nitko nece drugi ocito svi vole samo pogledat okvirno bez da malo bolje razmisle, a i sada je lakse kad vidite ono sta i ja vidim :P…. sad vecina koja je pogledala konsolidirane zalihe primjetit ce u zadnjem q4 zalihe u iznosu od 158 mil te rast prihoda na 300 mil u tom kvartalu pa bi standardno zakljucila kao da je taj rast prihoda radi tih povecanja zaliha medjutim ako iti malo bolje pogledate prijasnje zalihe vidjet ce te da su prijasnje zalihe u zadnje tri godine se kretale prosjecno na razini oko 100 mil i da se pri tom ostvarivao prihod od oko 250 mil, sad recite mi da li vam se cini logicno da zalihe narastu 60%, a da prihod naraste 20%, zar nikome se to ne cini nelogicnim, sad da bi bolje vidili sta se zbiva potrebno je pogledat nekonsolidirano i razliku konsolidiranog i nekonsolidiranog (razlika predstavlja rusiju i mladenovac) tamo cemo vidit da matica tj Hrvatska ima rast zaliha na 76 mil od razina 50 mil prosjecno zadnje tri godine to je rast od 50%, dok rusija ima rast recimo isto od razine 50 mil u zadnje tri godine na 82 mil to je rast od 60% medjutim ono sta je zanimljivo je da se kod matice vidi povecanje prihoda u zadnjem kvartalu dok kod rusije se to jos ne vidi imamo tek povecanje zaliha prihode tek ocekujemo da prate rast zaliha vjerovatno u prvom kvartalu i zato kazem da je nelogicno takvo povecanje zaliha, a da prihodi tek narastu na 300 mil i zato ocekujem jos rast tih kvartalnih prihoda, s druge stane kad kazem da ocekujem 20% povecanja prihoda u ovoj godini vidite odakle to dolazi znaci imamo tek u zadnjem kvartalu polovican rast prihoda od zaliha, a vec tada su narasli u tom kvartalu za 20%, a gdje su 1,2,3 kvartal koji su imali prihode od bitno nize proizvodnje na razinama od 250mil.

S trece strane ako pokusamo to predocit u brojeve iz nekosolidiranog vidite da je matica u razdoblju od 9.2012-12.2014 na prosjecne zalihe od 30 mil ostvarivala od 100-150 mil prihoda, onda su zalihe od 12.2014-6.2017 narasle na prosjecno 50 mil rast od 60% pri cemu je matica ostvarivala prihode od od priblizno 190 mil s pokojom iznimkom to je rast od 30-90%, sad imamo rast od 50 na 75 mil to je rast od 50% dok su prihodi narasli priblizno 25 tak %, s te strane ja mislim da je logicno da matica na te zalihe zaradjuje i dalje bar 250 mil prihoda na takvu proizvodnju naravno da postoje oscilacije ali rast od 50% zaliha mora dat barem 30% vece prihode kod matice, a to je oko 250 mil.
Sad kad pogledamo rusiju kao sta sam rekao vidimo rast zaliha s 50 na 80 mil rast od 60% dok prihodi nisu porasli ostali su na razini 60 mil iako je rusiju malo nezgodno gledat jer su imali recesiju pri cemu se to odrazilo na duze drzanje zaliha posljedicno vidimo prihod od 20-40% veci od zaliha za razliku od matice koji ide i do 2 puta vise medjutim do sad su na zalihe ostvarivali 20-40% veci prihod u uvjetima recesije, to u uvjetima oporavka moze ici dosta bolje ali recimo da ostane isto rusija na te zalihe treba ostvarit bar 100 mil prihoda i pri tom dolazimo do onog mog ocekivanja od 350 mil nadam se za prvi kvartal iako se to moze prolongirat i na drugi ali ocekujem za prvi, a to bi onda na kvartalnoj usporedbi bio rast od 30% i sad oni rast od 20% na godisnjoj razini prihoda se cini cak i donja granica prema sadasnjim trendovima i zato sam ga uzeo na donjoj razini jer moramo pretpostavit malo konzervativnije.

Ignore : renči

Sad da bi dodatno potkrijepili da li to ide u tom smijeru pogledajte za primjer renaultova mjesecna izvjesca

https://group.renault.com/wp-content/uploads/2018/03/worldwide-sales-by-country.xlsx
https://group.renault.com/wp-content/uploads/2018/02/worldwide-sales-by-country.xlsx

EU January +7%, february +4%
Russia January +31%, february +25%
Romania January +10%, february +21%
ili recimo dacia EU PC January +17%, february +22%

Iz izvjesca vidimo da je rumunjska ostvarila rekordnu dobit 53 mil na 12.2017, a i tu ova godina zasad izgleda jako dobro po rastu dacije i rumunjske prva dva kvartala po dvoznamenkastom rastu.

I dalje mislite da sam preoptimistican za rast od 20% prihoda i dobiti 25% think twice ili me razuvjerite ja u ovome gore vidim samo cinjenice za sad tj matematiku ili mislite da krivo racunam onda mi ukazite gdje ?…..naravno recesija i politicki problemi to lako promjene ali to ne mozemo sad uzest u obzir gledamo ono sta je dostupno, s druge strane u rusiji je svjetsko prvenstvo to je isto pozitivno na politicke odnose u ovoj godini.

Ignore : renči

StatusQuo,
Svaka cast. Hvala na trudu i dijeljenju informacija.
Kad smo kod radnog kapitala da pokusam i ja nesto pametno napisat. “Analizirat” cu konsolidirano za 2016. i 2017.
1. Bruto marza iznosi 47% u 2016., odnosno 43% u 2017. Obzirom da uzima samo prihode od prodaje i troskove robe i sirovina mozemo zakljucit da su u 2017. ili prodajne cijene proizvoda manje (rabati), ili je nabava sirovina skuplja ili se proizvodilo vise proizvodi nize profitabilnosti nego u 2016. Slijedom navedenog jedan dio rasta zaliha uvjetovan je manjom bruto marzom.
2. Operativni ciklus (zalihe-kupci-novac) u 2016. trajao je 136 dana dok je u 2017. isti trajao 160 dana. Dani vezivanja dobavljaca su se skratili sa 112 dana u 2016. na 109 dana u 2017., odnosno dani cash gap u 2016. iznose 24 dana dok u 2017. traje znatno duze, 51 dan (rast vise od 100%). Ako ovo uzmemo u obzir potpuno je logicno da drustvo u promatranom razdoblju povecava zalihe.
3. Rast obujma poslovanja/poslovnih prihoda takoder povecava potrebu za radnim kapitalom jer svaki dan cash gap-a kosta skuplje.
E sad po mojoj racunici 3 faktora utjecu na rast kratkotrajne imovine/zaliha i to pad bruto marze (npr. vece nabavne cijene zaliha), drasticno povecanje trajanja operativnog ciklusa i rast obujma poslovanja sto mi govori da je logicno da zalihe rastu.
Teoretski ovo objasnjava rast zaliha, ali empirijski Vi ste takoder u pravu i neznam sto da mislim.
Isto tako, drustvu je sve vise “vezanog” kapitala i ako se Vas rast ostvari to ce zahtjevat dodatni radni kapital pa bi i dividenda mogla bit manja od ocekivanja (ali dobit drustva znatno veca).
Ja sam jos zelen i nisam ni sam siguran da je ovo sto pisem sve tocno stoga su svi komentari/kritike dobrodosli.

Rastimo zajedno...

Ja se vise pridzavam onoga keep it simple i upoznavanjem svake pojedine dionice zasebno jer na kraju krajeva svaka je specificna te niti jedan omjer ili sta vec ti nece nista posebno rec o njoj ako nisi naucio na oni jednostavni nacin istrazivanjem doduse to je i tezi nacin neki ce ti dobro doc ovisno o vrsti firme i cime se bavi ali opet i tu se drzim jednostavnih stvari koje su najbitnije ove komplicirane su problem jer su razlicita tumacenja te ako ih nisi sam izracunao i ako ne svacas sta pojedini omjer tocno znaci u ovisnosti o firme i djelatnosti samo si kompliciras ja to tako gledam, s druge strane kad netko napise na foumu neki omjer koji se ne spominje cesto pozeljno je da ga objasni kako ga je izracunao jer se iz toga moze svatit bolje sta znaci te da li je krivo interpretiran ili izracunan, ne vjerujem da ce netko to sad ic racunat i provjeravat.

1.Bruto marza bi trebala bit dobit prije oporezivanja u odnosu na prihode pa ne znam kako si to dobio tako veliko ili je to neka druga bruto marza
2. Operativni ciklus mislim da su ovakve stvari vise pogodnije u maloprodaji i veleprodaji, jer ovdje se neke zalihe duze proizvode neke krace, nekad se nabavljaju ranije zbog pripreme novog proizvoda, nekad zbog boljeg tecaja itd pa sve to moze dat iskrivljenu sliku doduse nisam upoznat toliko s tim omjerom niti sam ga koristio samo ovako brzinski komentiram koliko sam ga svatio svatko ima prednost u necemu oko cega se bolje razumi i snalazi pa je logicno da svatko ima i drugacije metode

Ignore : renči

Kolega hvala!
Apsolutno se slazem da je jednostavnost genijalnost.
Smatram da je zdravo seljacki razum i osnovni preduvijet za uspjeh na burzi. Osobno kod donosenja odluka on mi je najvise ponderiran/vrednovan.
Moj prethodni post je samo prezentacija/vjezba neceg sto sam ovih dana slusao o radnom kapitalu pa sam pokusao novo znanje i primjenit (i zadovoljan sam😀).
1. Bruto marza=(pr.od prodaje – sirovine i materijali – trg. roba)/ pr. od prodaje.
2. Apsolutno se slazem da se praksa znatno razlikuje od teorije (pogotovo kod radnog kapitala), ali s druge strane ako se koriste duzi vremenski periodi mozda se moze uocit nekakav trend i predvidjet buduca kretanja.
Uglavnom, jos sam zelen, ucim, pokusavam primjenit nauceno i kombinirat metode te dobit sto vise informacija za lakse donijet investicijsku odluku.
P.s. nakon Vasih danasnjih postova sam bio odlucio sutra dokupit, ali sad nakon ove svoje analize mislim da cu pricekat q1 (osim ako netko ne nadje neku kardinalnu gresku u njoj)

Rastimo zajedno...

E moj Parica, da sam ja čekao tako točne i precizne pokazatelje poslovanja i igrao na sigurno kao ti, nikad ne bih kupio kad su svi prodavali i ne bi mi sada prosjek kupnje bio 103 kn.
A budeš li čekao Q1 i ako se pokaže daljnji rast prihoda i dobiti, kupovati ćeš na cijeni od 20x, a možda i 2xx, ili nećeš uopće kupiti.
Hoću reći, nema zarade bez rizika, a rizk uvijek postoji, vreba sa svih strana, iznutra i izvana.
Doduše, meni je trenutno vrlo malen obzirom na ostvareni prinos, tebi puno veći, sve ovisi kad uletiš!

U svakom slučaju ste ti i StatusQuo potegli jednu od kvalitetnijih rasprava zadnje vrijeme.

halfte trinken, halfte Šarcu geben


E moj Parica, da sam ja čekao tako točne i precizne pokazatelje poslovanja i igrao na sigurno kao ti, nikad ne bih kupio kad su svi prodavali i ne bi mi sada prosjek kupnje bio 103 kn.
A budeš li čekao Q1 i ako se pokaže daljnji rast prihoda i dobiti, kupovati ćeš na cijeni od 20x, a možda i 2xx, ili nećeš uopće kupiti.
Hoću reći, nema zarade bez rizika, a rizk uvijek postoji, vreba sa svih strana, iznutra i izvana.
Doduše, meni je trenutno vrlo malen obzirom na ostvareni prinos, tebi puno veći, sve ovisi kad uletiš!

U svakom slučaju ste ti i StatusQuo potegli jednu od kvalitetnijih rasprava zadnje vrijeme.


Ma “problem” je što sam već izložen u dionici preko 30% portfelja, prvi ulaz oko 96 kuna, zadnji na 165 kuna. Naravno da sam u rastu (od 96 do 165) stalno kratio i dobro se zaj… :). Od zadnjeg ulaza nisam ništa prodavao i razmišljam još dokupit. Međutim obzirom da mi je pozicija sad preko 30% portfelja tresem se i stalno se propitkujem je li se mudro dodatno izložit.

p.s. dao Bog da nakon q1 kupujem po 220 kn:)

Rastimo zajedno...

A šta da ja kažem?!
Meni je ADPL 59% portfelja, igrao sam na sve ili ništa i ovaj put pogodio.
Ja sam zadnje dokupio na 163 kn. Isto mi se činilo rizično i skupo, pogotovo kad sam u glavi imao sliku gledalice na kojoj je ne tako davno pisala cijena 88 kn.
Međutim, još nisam prodao niti jednu dionicu, a zarada je sada već jako visoka tako da bi mi sada bilo pametno početi prodavati.
A opet, smiješi se izdašna dividenda, neke značajne globalne krize trenutno nema na vidiku ili mi za nju ne znamo, a firma konačno prikazuje sve bolje rezultate.
Odlučih držati do daljnjega pa kako Bog da.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Kupovao sam i ja od 97 pa dalje evo sve do sad i uglavnom nisam nista prodao sta sam kupio i ja sam na granici izlozenosti, da je covjek 100% siguran ulozio bi onda svih 100% ali znamo da tako to ne ide u zivotu s druge strane i da ne bude ovoliki rast meni je ova cijena sa sadasnjim rezultatima isto povoljna, a da ne govorimo ako se ostvari ovo sta pisem jer na to ne gledam kao ljepe zelje vec na nesto sta iscitavam iz trenutnih podataka koji istina su trenutni mogu se u trenu prominit ali zasad ne vidim razloga zbog cega bi se prominili, s druge strane kod adplastika su ugovori uglavnom visegodisnji pa je i logicno ocekivat stabilnost u proizvodnji kad se pokrene osim u djelu prestanka nekih ugovora ali tu treba vise pazit na velike ugovore, a ni oni ne prestaju nego tek za 2 godine pa ni s te strane ne vidim neke rizike, a opet nakon njih dolaze drugi vec ugovoreni.Naravno da svatko za sebe mora odlucit kada kupit u prodat u to se ne zelim misat.

Ignore : renči


Kupovao sam i ja od 97 pa dalje evo sve do sad i uglavnom nisam nista prodao sta sam kupio i ja sam na granici izlozenosti, da je covjek 100% siguran ulozio bi onda svih 100% ali znamo da tako to ne ide u zivotu s druge strane i da ne bude ovoliki rast meni je ova cijena sa sadasnjim rezultatima isto povoljna, a da ne govorimo ako se ostvari ovo sta pisem jer na to ne gledam kao ljepe zelje vec na nesto sta iscitavam iz trenutnih podataka koji istina su trenutni mogu se u trenu prominit ali zasad ne vidim razloga zbog cega bi se prominili, s druge strane kod adplastika su ugovori uglavnom visegodisnji pa je i logicno ocekivat stabilnost u proizvodnji kad se pokrene osim u djelu prestanka nekih ugovora ali tu treba vise pazit na velike ugovore, a ni oni ne prestaju nego tek za 2 godine pa ni s te strane ne vidim neke rizike, a opet nakon njih dolaze drugi vec ugovoreni.Naravno da svatko za sebe mora odlucit kada kupit u prodat u to se ne zelim misat.

Znaci slozili smo se da nitko od nas ne želi prodavati (u trenutnoj situaciji), a neki čak razmišljaju o dokupu.
Kolege i suvlanici sretno nam bilo…
Pozdrav!

Rastimo zajedno...

E a sada si probajte zamisliti kako se jadno ja sada osjećam zato što sam se prestrašio i prodao pola svojih dionica(600kom) po 82 kn s gubitkom i kratio u rastu do 120 (isto s gubitkom). imao sam 1300kom sada samo 300kom i to sve zbog jednog lošeg izvješća!! Ali to nije sve , sve što sam kupio s novcima koje sam dobio od prodaje ADPL je ili palo ili stagnira. I onda se ekipa čudi što sam ćelav a imam 33 godine.

New Report

Close