ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.06.2024. u 03:54
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
12,86
21.181
1,647
12,80
12,90
-0,78%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

@mjanko5

istiskivanje?
pa prvih 10 ima 58% dionica!? naravno da nije realno
ja samo kažem da ako idu na akviziciju ili joint venture svejedno, da onda ne možete gledati samo na interni rast prihoda (otvaranje novih poslova, racionalizacije…) već na game changer koji otvaranje tržišta Irana sigurno jest!

Ma to istiskivanje je bilo figurativno, naravno da to nije moguće … mislio sam na ponudu za preuzimanje, ali mi se nije dalo pisat naširoko …

Ja bih vise rekao da su moja ocekivanja, predvidjanja vec nije realno ocekivat da pogadjate konstatno jer ne mozete imat sve parametre prema kojima bi stalno nesto pogadjali, ali iz nekih dostupnih parametara i trendova formiran svoje misljenje prema kojima stvaram smjer i ocekivanje ukratko da parametri ostanu kao i prosle godine bio bih jako zadovoljan ali na temelju trendova i parametra ipak ocekujem vise koliko napisao sam. Sad po cemu to ocekujem pa odgovor se sada najvise nudi u zalihama pogledajte zalihe i njihovo stanje i rast na temelju toga mozemo nesto rec i o prihodima, a ovdje se ipak radi o proizodnji tj zalihe donose lovu iako realno nije to jednostavno jer bi trebalo znat i koliko vremena zalihe provedu na skladistu da bi to mogli predocit ali mozemo predpostavit, sad kolega je u pravu da velika vecina dobiti dolazi od rumunjske ali s druge strane zadnje dvi godine dobit van rumunjske se udvostrucava, a baza te dobiti je jos uvijek mala pa mogucnost za rast dobiti je i dalje velika i uz iste prihode tako da ne mozemo rec da je kraj optimizaciji iako relano na tu dobit najvise utjece financiski dio, taj neto fin prihod je velik i nije realno ocekivat da ostane takav duze razdoblje ali i tu biljezimo pozitivan trend poslovanja po prvi puta u zadnjih par godina se smanjio ocekujem da se taj trend nastavi, tu imamo smanjenje duga 50 mil u godinu dana te refinanciranje dijela dugorocnog duga cca 30 mil u zadnjoj godini vjerovatno po boljoj kamati, medju ostalim imamo i smanjenje rokova placanja dobavljacima sve bi to trebalo utjecat na bolju stanje s financijske strane, ali tu najvecim dijelom su bitne tecajne razlike na zalost to bas ne mozemo predvidit zasad.

Ignore : renči

Jedna zanimljivost

https://www.listafirme.ro/top_2017/diploma_376889.htm

Ignore : renči

Evo jedan graf za sada konsolidirani probajte nesto zakljucit 🙂

Ignore : renči

Ask kao da je na dopingu.


Ask kao da je na dopingu.

200kn je logicni otpor

Ignore : renči


Evo jedan graf za sada konsolidirani probajte nesto zakljucit 🙂

Nitko ne zakljucuje nista iz zaliha evo jos jedan dodatak tim zalihama mozda vam sad bude jasnije 😛

Slika 1 nekonsolidirane zalihe znaci matica
Slika 2 Rusija i mladenovac zalihe tj razlika konsolidirane i nekonsolidirane zalihe

Ignore : renči

gdje se je izgubila ta slika zaliha matice, StatusQuo?

evo probat ću bez slikice za maticu: veće zalihe ima konsolidirana bilanca
ali što to znači, može stotinu stvari?
tako smo se nadali i na VPIK da će rast zaliha kad-tad se preliti u prihode (uvećano za neku maržu)
a onda je prvo Neno prodao veći paket, pa je došao i šok Agrokor, kao da je netko imao insajderske info?

Ne mozete bas uposredjivat razlicite industrije svaka industrija ima svoje specificnosti od vrsta zaliha do nacina prodaje tih zaliha bitno je shvatit kako funkcioniraju i sta predstavlja zalihe, ovdje je specificno da su zalihe u korelaciji s potraznjom jer se formiraju na temelju odnosa s naruciteljem znaci cim ih proizvodite imate siguran plasman te se isporucuju u kratkom vremenskom razdoblju kad krene proizvodnja, nije kao kod vupika da ste ih proizveli i onda cekate hoce li ih netko kupit, a da ne govorim o manipuliranju tko zaradjuje u konacnici na toj prodaji posredno (agrokor, a ne vupik) te o kretanju cijena hrane koja odredjuje marze.

Bas me zanima sta to moze znacit kojih stotinu stvari ?

Ignore : renči

ma sve ok, bez ljutnje StatusQ
dobro ste objasnili i znam da je u auto industriji to tako: radiš proizvod za točno određenog (poznatog) kupca, znaš količinu, cijenu i sve drugo unaprijed, također i rigorozne rokove i temeljem toga dooooobro isplaniraš proizvodnju, koliko ljudi u koliko smjena, o kvaliteti da ne govorim
mislim da je i Došen govorio o tome da su oni sad nešto kao dio velike obitelji proizvođača dijelova u auto industriji, svi potezi su dobro promišljeni (ne samo plan proizvodnje već isto tako i politika dividendi i akvizicije, sve se u toj branši više-manje zna)

ma iskreno, ja vam više toliko ne gledam bilancu, više općenito pokazatelje kao što su zaduženost, obrtaj zaliha i naplata u danima i sl., također mi je i NT bitan i tu gledam (pazim) da se ne pojave kakve anomalije
međutim AD plastik je vrlo zrela tvrtka i tu nekih iznenađenja ne bi trebalo biti, naravno oči uvijek uprte u Rusiju i Putina, jer kad on kihne razboli se pol Europe, osobito ne daj bož sankcija ili čega već

akvizicije, to mene trenutno svrbi! sam Došen je to spominjao (ne znam zašto bi sam s time izlazio javno ako se nešto nema u planu) i baš si nekako mislim da je blizu najava nekakvog joint venture na istoku

živi bili!

New Report

Close