Stopa rasta imovine fondovske industrije u 2015. najsporija od krize 2008. godine

Autor: Poslovni.hr , 12. srpanj 2016. u 15:52
Foto: Thinkstock

Sporiji rast imovine, smanjene marže, nestabilna tržišta i zahtjevi regulatora stvaraju pritisak na investicijske menadžere da počnu koristiti nove, napredne analitičke metode i baze podataka, stoji u novom izviješću Boston Consulting Groupa

Imovina pod upravljanjem fondova i investicijskih menadžera u 2015. zabilježila je globalno najsporiju stopu rasta od početka globalne financijske krize 2008. godine, otkriva novo izvješće Boston Consulting Groupa.

Rast imovine pod upravljanjem usporio je a novi priljevi imovine, rast prihoda i marže su pali, stoji u najnovijem, četrnaestom godišnjem izvješću BCG-a o upravljanju imovinom, pod nazivom Global Asset Management 2016: Doubling Down on Data.

Budući prosperitet fond menadžera i upravitelja imovinom i njihova kompetitivna prednost ovisit će o tome koliko će biti u mogućnosti napustiti stare strategije upravljanja u korist, novih disruptivnih, utemeljenih na podacima i analitici, ocjena je iznesena u izvješću Boston Consulting Groupa.

BCG izvještava kako je globalni rast imovine pod upravljanjem iznosio tek jedan posto u 2015. godini, sa 70,5 na 71,4 bilijuna dolara. Godinu ranije, 2014., taj je rast iznosio osam posto, dok je uprosječena godišnja stopa rasta iznosila pet posto u razdoblju od 2008. do kraja 2014. godine.

Izostanak rasta bio je posljedica općenito negativnih prinosa i turbulencije na globalnim financijskim tržištima, zbog čega nije bilo moguće zaštititi vrijednost imovine kao u prethodnim godinama. Priljev nove imovine ostao je neznatan, a u isto vrijeme, rast vrijednosti dolara umanjio je vrijednost imovine u drugim valutama u odnosu na dolar.

Zaostali u starim strategijama

„Slaba i turbulentna financijska tržišta su današnja stvarnost, što potvrđuje i odgovor tržišta na rezultate britanskog referenduma o izlasku iz Europske unije, tzv. 'brexita'“, izjavio je Brent Beardsley, stariji BCG partner iz američkog Chicaga, globalni lider za teme upravljanja imovinom i jedan od autora izvješća. „Fond menadžeri koji se oslanjaju na na rezultate tržišta kako bi povećali imovinu pod upravljanjem zaostali su u prošlosti“, rekao je Beardsley.

No, ukupna je dobit tvrtki koje upravljaju imovinom klijenata ostala stabilna prošle godine, rastom od jedan posto dosegli su sto milijardi dolara, stoji u izvješću BCG-a. Udjel dobiti u ukupnim prihodima iznosio je zdravih 37 posto, tek neznatno niže od prethodne, 2014. godine, zbog rasta cijene upravljanja imovinom. U isto vrijeme, pritisak na cijene naknada se nastavio.

Regionalno, rast imovine pod upravljanjem u velikoj je mjeri odražavao i rezultate regionalnih tržišta u 2015. godini. Tako je imovina pod upravljanjem smanjena u Sjevernoj Americi i Bliskom istoku, dok je u drugim regijama rasla. Skroman je rast zabilježen u Europi, a snažan u Latinskoj Americi i Aziji, izuzmu li se Australija i Japan. Rast imovine pod upravljanjem od deset posto u Aziji, bez Japana i Australije, bio je robustan, ali i dalje nije rastao koliko je raslo privatno bogatstvo u toj regiji.

Neto priljev novih ulaganja, koji je ključan za rast industrije, isto je tako varirao po regijama. Priljevi su u SAD-u bili slabašni i mlaki, a puno snažniji u većem dijelu Europe i regiji Azije i Pacifika, gdje su dosegli 2,5 i tri posto vrijednosti imovine u 2014. godini. Riječ je o porastu neto ulaganja u Francuskoj, zemljama Beneluksa, kao i zemljama istočne Europe, te nastavku pozitivnog trenda u Njemačkoj, Španjolskoj i Italiji.

U pacifičkoj Aziji, Kini i Indiji, neto priljevi imovine su 2015. bili veći od deset posto ukupne vrijednosti imovine pod upravljanjem u prethodnoj godini.

Upravljanje imovinom i dalje je iznimno profitabilan biznis, ali su rezultati prošle godine naglasili sve veću ovisnost mnogih menadžera o rastu tržišta, umjesto da su se usmjerili na dugoročne konkurentske prednosti u privlačenju novih ulagača, ocjenjuju autori BCG-ovog izvješća.

Napredne baze podataka i analitika 'definirat će konkurentsku prednost'

„Izostanak rasta tržišta 2015. godine ponovno ukazuje na nužnost hitne prilagodbe poslovnih modela i kapaciteta investicijskih menadžera. Stručnost utemeljena u analitici i bazama podataka bit će konkurentska prednost koja će nekim menadžerima donijeti prevagu“, ocijenio je Gary Shrub, Boston Consultingov partner, globalni lider za teme upravljanja imovinom i glavni autor izvješća.

Napredne i ponekad disruptivne tehnologije, uključujući strojeve s mogućnostima učenja, um jetnu inteligenciju, strojno procesiranje jezika i predviđanje odluka ulaze u mainstream tvrtke za upravljanje imovinom, ocijenjeno je u izvješću, a financijske tehnološke tvrtke koje su se u te procese rano uključile već izrađuju scenarije koji pomiču granice tradicionalne financijaške analitike.

Komentirajte prvi

New Report

Close