Veliki državni investicijski, ali i mirovinski fondovi sve se više okreću ulaganjima u nekretnine umjesto u obveznice koje su im zbog (pre)niskih prinosa lani donijele lošije rezultate od očekivanih. Kako stoji u godišnjem istraživanju investicijske kuće Invesco objavljenom u ponedjeljak, veliki institucionalni investitori “promašili” su lani očekivani prinos za dva posto. Istraživanje se temeljilo na anketi među 97 velikih fondova čija ukupna imovina pod upravljanjem prelazi 12 bilijuna dolara.
Traže se uredi i skladišta
Investicijski državni fondovi, kako ih definira Invesco, a koji imaju duži vremenski horizont ulaganja te više očekivane prinose ostvarili su lošiji rezultat za 3,7 postotna boda. “Razvojni fondovi”, koji bi trebali potaknuti rast domaćeg gospodarstva, ostali su “kratki” za 3,1 postotni bod. Vlade također uplaćuju manje u fondove – tijekom ove godine u prosjeku pet posto imovine pod upravljanjem, nasuprot osam posto u 2015. godini.
Sve je to rezultiralo da investitori traže imovinu koja donosi više prinose, poput nekretnina, posebno uredskih prostora u poslovnim središtima velikih gradova ili komercijalnih nekretnina. Naime, dvije trećine ispitanika izjavilo je da je tijekom prošle godine uložilo u nekretnine, a 46 posto tvrdi da će uložiti i ove godine. Najviše se traže nekretnine na “sigurnim” tržištima, poput Sjeverne Amerike i zapadne Europe. Alex Millar, direktor za fondove u EMEA regiji (Europa, Bliski istok i Afrika) u Invescu, pojašnjava kako su nekretnine atraktivne za fondove jer generiraju prihod u obliku renti, što je korisno obzirom na manje uplate koje dolaze od nacionalnih vlada.
12 bilijuna dolara
iznosi imovina fondova u istraživanju Invesca
Najatraktivnija je Amerika
Gledano po atraktivnosti pojedinih regija za ulaganje, neovisno o investicijskoj klasi, za investitore je i dalje najatraktivnije ulagati u Sjevernoj Americi. Tamošnja tržišta kapitala dobila su osam od 10 bodova. Alex Millar naglasio je kako su glavni pokretači atraktivnosti američkih burzi rast kamatnih stopa, pa porezna reforma koja ide na ruku poslovnom svijetu te potencijalno ulaganje u infrastrukturu što je obećao predsjednik Donald Trump.
Rastuća tržišta također su bolje ocijenjena, sa 5,7 bodova nasuprot 5,2 boda dobivenih lani. Međutim, dok su Rusija, Kina i Indija ocijenjeni bolje, Brazil je pao sa 5,6 na 5,4 bodova. U Europi investitorima najviše “glavobolje” izaziva Velika Britanija i njezin izlazak iz Europske unije. U Invescu tvrde kako investitori dovode u pitanje budućnost Britanije kao investicijskog središta zbog nesigurnosti oko carinske politike i pristupa tržištu. Britanija je pretrpjela i najveći pad u ocjeni atraktivnosti, sa 7,5 bodova pala je na 5,5 bodova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu