I Volksbank odlučio ugasiti brokersko poslovanje

Autor: Ana Blašković , 29. studeni 2012. u 12:44
20 manjih brokerskih kuća nestalo je s tržišta u posljednje tri godine

Smanjenjem ostvarenih volumena na tržištu drastično je pao i potencijal posredovanja u trgovini dionicama, kažu u banci.

Na adrese klijenata Volksbanka koji su preko njezina brokerskog odjela trgovali na burzi prošloga tjedna stigla je obavijest o gašenju tog dijela poslovanja od prvog dana 2013. godine. Napominje se kako će klijenti sve transakcije moći zaključiti do 24. prosinca te nakon toga potražiti novog posrednika za burzovnu trgovinu. "U skladu s novim strateškim odrednicama poslovanja, Volksbank prestaje pružati brokerske usluge, odnosno usluge posredovanja u trgovanju dionicama i drugim instrumentima, što uključuje zaprimanje i prijenos naloga te njihovo izvršavanje za račun klijenata", stoji u obavijesti. Unatoč povlačenju iz tog biznisa i dalje ostaju aktivna u preostalom segmentu investicijskih usluga, poput upravljanja portfeljima te skrbništva nad vrijednosnim papirima. U banci, koju je u veljači preuzeo ruski Sberbank akvizicijom matičnoga austrijskog Volksbank Internationala, potez su objasnili smanjenim prometom na Zagrebačkoj burzi i pada interesa za domaće dionice.

Dolaze stranci
"Smanjenjem ostvarenih volumena na tržištu drastično se smanjio i potencijal navedene investicijske usluge. Uzimajući u obzir nadolazeći ulazak Hrvatske u EU, očekujemo i dolazak određenog broja međunarodnih brokera na tržište, koje će u velikoj mjeri biti liberalnije s regulatorne strane", kažu. Očekuju da će se dio "trgovanja domaćih institucionalnih klijenata ubuduće odvijati centralizirano, preko matica u inozemstvu". Volksbanka je tek posljednja u nizu koja je odlučila zatvoriti brokerski odjel. Krajem 2011. to je učinila Partner banka, a prije nje Štedbanka te Karlovačka banka. Razlozi gašenja bili su visoki troškovi, smanjene naknade, velika konkurencija, te, opet, preniski prometi i volumeni na tržištu kapitala. Najnovije povlačenje Volksbanka tako ilustrira da je i dalje neisplativo baviti se posredovanjem vrijednosnim papirima. Četiri godine nakon izbijanja financijske krize prosječan dnevni promet na ZSE uglavnom dosegne tek 10 do 15 milijuna kuna iako često bude jednoznamenkast.

U listopadu je ukupni promet dosegnuo 313,4 milijuna kuna što je ipak sedam posto više nego u rujnu. Najviše se trgovalo dionicama – 244 milijuna kuna, dok je na obvezničkom tržištu volumen dosegnuo 14,8 milijuna. U posljednja dva mjeseca statistiku su blago "podebljali" certifikati kojima je u listopadu protrgovano 16,4 milijuna kuna. Takve brojke, osim što odražavaju katatonično stanje realne ekonomije, prislile su brokeraje na dramatičnu konsolidaciju. Od 37 investicijskih društava koja imaju odobrenje Hanfe za pružanje brokerskih usluga, najveći dio su brokeraji banaka, a velik broj malih odavno je stavio ključ u bravu dok su se neki okrenuli stranim tržištima. U posljednje tri godine ukupno je s tržišta kapitala "nestalo" 20 brokerskih kuća, najviše malih. Trend povlačenja prvi je 2010. pokrenuo Ratko Bajakić spanjanjem ICF Brokera s Hita vrijednosnicama. Od tada traje konsolidacija "malih" brokerskih kuća koje više nisu mogle izdržati visoke kapitalne zahtjeve regulatora i fiksne troškove uz minimalne promete. Posljednji koji su se povukli bili su Momentum brokeri.

Erste najaktivniji
Od onih koji su još na tržištu najaktivniji je Ersteov brokerski odjel, u listopadu je odnio gotovo četvrtinu prometa dionicama, odnosno 133 milijuna kuna. Slijedi Hita sa 15% prometa te Intercapital sa 11%. Pojedinačno preko Raiffeisena, PBZ-a, Fime i Agram brokera protrgovano je između sedam i osam posto ili od 38 do 48 milijuna kuna. Zagrebačka banka, Antea brokeri i Centar banka zaključuju ljestvicu deset brokeraja s najvećim prometom. Obvezničkim prometom uvjerljivo dominira Intercapital s više od 61% udjela (47,4 mil. kuna), slijedi ga Erste banka sa 17,3% (13,3 mil. kuna), a ostali ne uspijevaju prikupiti ni 10% mjesečnog volumena.

Rezultati malih brokerskih kuća

Samo 1,8 mil. kuna dobiti

Prema Hanfinim podacima, 12 brokerskih kuća nepovezanih s bankama u kojima je izvršen nadzor do lipnja ove godine ostvarilo je 1,8 milijuna kuna dobiti. Najbolje rezultate ostvarili su Auctor (1,56 milijuna kuna) i Intercapital (1,47 milijuna kuna) te Agram brokeri sa 0,84 milijuna kuna. Čak sedam tvrtki poslovalo je s gubitkom, a vrijednost ukupne aktive tih 12 brokeraja pala je za gotovo 11 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close