Ruski državna banka VTB ostvarit će ove godine dobit od “barem” 400 milijardi rubalja (4,9 milijardi dolara), nakon dobrih rezultata u prvih pet mjeseci i rekordnog gubitka u 2022., rekao je za Reuters izvršni direktor Andrej Kostin. Dobit je u prvih pet mjeseci ove godine iznosila ukupno 239 milijardi rubalja, nakon gubitka od 612,6 milijardi rubalja u 2022. godini.
“Smatramo da je realna projekcija o oko 400 milijardi rubalja dobiti u ovoj godini – to je za nas rekordna brojka”, ustvrdio je šef VTB-a. Financijski direktor Dmitrij Pjanov izjavio je prošli tjedan da će ovogodišnja dobit VTB-a biti bliže gornjoj granici ciljanog raspona od 327 do 400 milijardi rubalja.
Pad rublje
Rekordni gubitak u 2022. godini pripisao je u prvom redu padu rublje na razinu od 100 rublji za dolar, u razdoblju neposredno nakon zapadnog uvođenja sankcija Rusiji, i otpisu imovine zamrznute na Zapadu. “Bila je to teška godina za nas, ali u drugoj polovini počeli smo poslovati s dobiti, a ova nam je godina zasada vrlo uspješna”, rekao je Kostin. Dodao je i da je malo vjerojatno da će VTB isplatiti dividende za ovu godinu, iako to ovisi o državi koja ima 61,8-postotni udio u banci, nakon što je u sekundarnoj javnoj ponudi od privatnih, nepoznatih investitora pribavila 94 milijarde rubalja. Izvršni direktor druge najveće banke u Rusiji rekao je i da je kriza pokrenula temeljite promjene u svjetskom gospodarstvu i potkopala globalizaciju baš u trenutku kada se Kina sprema preuzeti poziciju vodeće svjetske ekonomske sile.
SAD-u i Europskoj uniji naškodit će, po njegovim riječima, zamrzavanje stotina milijardi dolara ruske imovine jer mnoge zemlje prelaze na plaćanje drugim valutama, zaobilazeći dolar i euro, a Kina kreće prema uklanjanju valutnih ograničenja.
Revizije BDP-a na više
“Dugo povijesno razdoblje dominacije američkog dolara bliži se kraju. Mislim da je došlo vrijeme kada će Kina postupno ukinuti valutna ograničenja”, smatra 66-godišnji Kostin. “Kina zna da neće postati svjetska gospodarska sila broj 1 bude li njezin juan i dalje nekonvertibilna valuta”, rekao je Kostin, dodajući da je za Kinu opasno držati rezerve u američkim državnim obveznicama. Dolar je bio dominantan od prve polovine 20. stoljeća kada je od britanske funte preuzeo poziciju globalne rezervne valute, a u lipnju američka investicijska banka JPMorgan objavila da se u svjetskom gospodarstvu pojavljuju naznake dedolarizacije.
Status zelene valute ponovo se našao pod lupom zbog spektakularnog gospodarskog uspona Kine u proteklih 40 godina, posljedica rata u Ukrajini i prepirki oko podizanja limita američkog državnog duga. VTB razgovara s trećim zemljama o korištenju juana, rekao je Kostin tvrdeći da Zapad neće slomiti rusko gospodarstvo. Međunarodni monetarni fond podigao je u travnju procjenu rasta ruskog BDP-a u ovoj godini s 0,3 na 0,7 posto. Prognozu za 2024. snizio je pak s 2,1 na 1,3 posto
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu