Poduzetnička klima bolja, ali se posao i dalje pokreće iz nužde

Autor: Poslovni.hr , 23. studeni 2024. u 13:45

U 2023. godini 13,2 posto odraslih u Hrvatskoj sudjelovalo je u ranim fazama pokretanja poslovnih pothvata.

Poduzetnička klima u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se i dalje suočava s nizom izazova, pokazalo je najnovije istraživanje Global Entrepreneurship Monitora (GEM) za 2023. Lani je 13,2 posto odrasle populacije Hrvatske sudjelovalo u ranim fazama pokretanja poslovnih pothvata, što je iznad prosjeka EU (9,3 posto). No, motivacijski indeks, omjer onih koji započinju posao iz želje za promjenom, profitom ili očuvanjem obiteljske tradicije u odnosu na one koji to čine zbog nedostatka zaposlenja, ostaje nizak, ističu iz Hrvatske udruge banaka. Motivacijski indeks iznosio je 1,94, dok je, primjerice, u Švedskoj bio 4,23 što ilustrira da je velik broj oni koji u poduzetništvo ulaze zbog nužde.

Percepcija prilika porasla je sa 58,3 posto u 2021. na 64,1 posto u 2023., a Hrvatska je i dalje vodeća u EU po samopouzdanju u vlastite sposobnosti. Međutim, politike i regulatorni okvir još se smatraju ograničavajućim, s ocjenom od 3,44, što je ispod granice stimulativne okoline. To, zajedno s niskim doprinosom obrazovnog sustava u jačanju poduzetničkih kompetencija, koči razvoj i održivost poduzetničkih pothvata, ističu iz HUB-a.

Od začelja do 18. mjesta

Poduzetnička aktivnost, procijenjena kroz pokretanje novih pothvata (TEA indeks koji obuhvaća pothvate do 42 mjeseca starosti) te djelovanje ‘odraslih’ poduzetnika (dulje od 42 mjeseca), pokazuje stabilne, ali raznolike trendove u usporedbi s prosjekom EU zemalja. Hrvatska bilježi iznadprosječno sudjelovanje u ranoj poduzetničkoj aktivnosti, dok je udio ‘odraslih’ poduzeća ispod europskog prosjeka. Po gustoći ‘odraslih’ poduzeća (broj ‘odraslih’ poduzeća na 100 odraslih stanovnika) Hrvatska je u odnosu na 2021. popravila svoje rangiranje, od začelja na 13. mjesto od 18 zemalja. Ipak, razina gustoće ‘odraslih’ poduzeća još je niska što ukazuje nedovoljnu stabilnost poduzetničke strukture.

U 46 zemalja svijeta

Po broju novih poduzeća koja uvode inovacije Hrvatska se lani plasirala na peto mjesto po inovativnosti proizvoda i tehnologija među EU zemljama uključenima u istraživanje. Novopokrenuti pothvati sve više ciljaju na tržišta visokog intenziteta konkurencije, što može potaknuti širenje poslovanja i otvaranje međunarodnih tržišta.

Istraživanje se provodi od 1999. i uključuje 46 zemalja svijeta, s posebnim naglaskom na poduzetničku aktivnost i percepciju u zemljama EU, uključujući Hrvatsku. U razdoblju od 2002. do 2023. godine u Hrvatskoj je slučajnim izborom bilo obuhvaćeno 44.000 osoba, a nositelj istraživanja je CEPOR – Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništvo.

Komentirajte prvi

New Report

Close