Europska komisija upravo je objavila novi natječaj za Erasmus+ za 2025. godinu kojim potiče sve zainteresirane da aktivno sudjeluju i prijave svoje projekte koji će doprinijeti inovacijama i razvoju obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta u Europi. Hrvatskim korisnicima u 2025. na raspolaganju je 49.263,334 eura, što je gotovo pet milijuna eura više financijskih sredstava u odnosu na 2024. godinu. Time je dodatno proširena mogućnost za škole, vrtiće, poduzeća i organizacije koje žele razvijati obrazovanje i praktične vještine mladih te sudjelovati u međunarodnim projektima mobilnosti i suradnje.
S proračunom od 28,4 milijarde eura za razdoblje 2021.–2027., Erasmus+ programom na europskoj razini nastoji se ostvariti veća uključivost osoba s manje mogućnosti te očuvanje okoliša i održivost, a među važnim su ciljevima Programa i potpora digitalnoj tranziciji u europskom obrazovanju te pomoć u izgradnji europskog prostora obrazovanja. Projektne aktivnosti u okviru ovog programa pomažu učenicima, studentima, nastavnicima i stručnjacima da steknu međunarodno iskustvo, razvijaju vještine budućnosti te pridonose jačanju uključivog društva.
Povezivanje obrazovanja i tržišta rada
Jedna od ključnih komponenti programa Erasmus+ u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja su stručne prakse, koje omogućuju povezivanje učenika i nastavnika s domaćim i stranim poslodavcima. Učenici srednjih strukovnih škola imaju priliku sudjelovati u inozemnim praksama gdje stječu nova znanja i vještine, dok poslodavci dobivaju pristup kvalificiranim mladim kadrovima. Osim toga, škole ugošćuju strane učenike i nastavnike, potičući razmjenu dobrih praksi i znanja.
Takve aktivnosti jačaju suradnju između obrazovnih ustanova i gospodarstva, učenicima pružaju praktično iskustvo i često otvaraju vrata budućim poslovnim prilikama.
Ljiljana Mraz, pomoćnica Erasmus+ koordinatorice u Obrtničkoj školi Koprivnica, istaknula je kako mobilnosti unutar programa Erasmus+ značajno doprinose razvoju profesionalnih vještina i zapošljivosti njihovih učenika.
“Obrtnička škola Koprivnica uključena je u Erasmus+ već 15 godina, i koprivnički poslodavci sve su svjesniji mogućnosti koje program nudi. Učenici često koriste Erasmus+ iskustvo kao referencu pri zapošljavanju, a stečena znanja primjenjuju na poslu. Poduzeća u inozemstvu često nude zaposlenje našim učenicima nakon mobilnosti, dok drugi nastavljaju školovanje u partnerskim školama ili se vraćaju s dodatnim vještinama svojim hrvatskim poslodavcima.” Dodala je i da dolazak stranih učenika u Koprivnicu pozitivno utječe na lokalne poslodavce, koji kroz suradnju sa stranim polaznicima ne samo da poučavaju, već i sami uče.
Primjeri uspješnih suradnji tvrtki i strukovnih škola
I Pomorsko-tehnička škola Dubrovnik iskusan je korisnik Erasmusa+ te su do sada već surađivali s nekoliko tvrtki u područjima solarnih panela, znanstveno-istraživačke opreme za različite industrije i ustanove i didaktičkih rješenja za obrazovne ustanove. Ravnatelj škole Martin Sentić govori kako su te suradnje unaprijedile znanja i vještine njihovih učenika.
“Cilj Erasmus+ projekta Žuti patuljak bio je moderniziranje nastave elektrotehnike i strojarstva kreiranjem praktikuma na temu fotonaponskih sustava. Tijekom projektnih aktivnosti partnerske škole, Pomorsko-tehnička škola Dubrovnik i Šolski centar Ptuj iz Slovenije, surađivale su s različitim tvrtkama koje se bave proizvodnjom i distribucijom solarnih panela i drugih vrsta obnovljivih izvora energije. Suradnja s tvrtkama omogućila je nastavnicima uvid u tržište rada, materijale i suvremenu tehnologiju, kao i prepoznavanje vještina koje su potrebne učenicima po završetku školovanja. Učenicima je važan bio praktičan rad, odnosno primjena znanja na konkretnim primjerima. Povratne informacije govore da na taj način lakše uče i jednostavnije dolaze do rješenja. Također, povećan je broj praktičnih završnih radova na razini škole. Učenici su inspirirani sudjelovanjem u različitim aktivnostima, uz poticaj nastavnika dolaze i sami do ideja što napraviti za završni rad.”
Škola je dio Erasmus+ obitelji od 2017. godine, a realizirani projekti značajno su povećali interes učenika za tehnička zanimanja. Uz mobilnosti, stručnu praksu i terensku nastavu, program dodatno motivira učenike i usmjerava ih prema budućim karijerama.
Osobni razvoj i nova iskustva
Uz stručno usavršavanje, Erasmus+ pruža učenicima priliku za upoznavanje novih kultura, jačanje jezičnih vještina i razvoj ključnih kompetencija za tržište rada. Često prvi put putuju izvan granica Hrvatske, što im donosi samopouzdanje i osjećaj spremnosti za globalne izazove.
“Mobilnosti u okviru programa Erasmus+ omogućuju mladima stjecanje međunarodnog iskustva i znanja, čime ih pripremaju za izazove globalnog tržišta rada. Mobilnosti su važne jer pomažu učenicima i polaznicima strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u pronalasku boljeg zaposlenja, prilagodbi novim radnim okruženjima te učenju o inovativnim praksama i tehnologijama, a dodatno im omogućuju usavršavanje stranih jezika i razumijevanje različitih kultura.
Cilj Agencije za mobilnost i programe Europske unije, kao nadležne ustanove u Hrvatskoj za provedbu programa Erasmus+, jest podržati suradnju, podizati obrazovne standarde i poticati suvremene pristupe učenju i poučavanju”, rekla je mr.sc. Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU, ističući važnost programa koji nije samo program nego je i most prema boljoj i inovativnijoj budućnosti koji povezuje obrazovne institucije i tržište rada.
Sadržaj omogućila Agencija za mobilnost i programe Europske unije
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu