Mađarska OTP banka objavila je da je pokrenula međunarodni arbitražni postupak protiv Hrvatske, pridruživši se time skupini banaka koje traže nadoknadu troškova proizišlih iz propisane konverzije kredita u švicarskim francima.
Hrvatska je zakonom iz 2015. godine o konverziji kredita u švicarskim francima u eurske kredite prekršila sporazum s Mađarskom o zaštiti ulaganja, ističe se u priopćenju mađarske banke, objavljenom u ponedjeljak.
OTP je zato pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za investicijske sporove (ICSID) i traži nadoknadu troškova povezanih s konverzijom, koje trenutno procjenjuje na 224 milijuna kuna.
Tajništvo ICSID-a zaprimilo je zahtjev za pokretanjem postupka 16. listopada, navodi se u priopćenju.
U OTP-u napominju da su već uknjižili gubitak i naglašavaju da žele podmiriti svoje potraživanje u prvom redu pregovorima. Pravni put nazivaju “sekundarnom opcijom”.
Mađarska banka pridružila se time skupini banaka koje su pred ICSID-om već pokrenule arbitražne postupke protiv Hrvatske zbog propisane konverzije kredita u švicarskim francima.
Skupina uključuje Zagrebačku banku, Raiffeisen Bank International, Addiko Bank, Erste Group i Societe Generale, čiju je hrvatsku podružnicu OTP u međuvremenu preuzeo.
Pred ICSID-om se trenutno protiv Hrvatske vodi 11 sporova, uključujući onaj koji je pokrenula mađarska naftna i plinska tvrtka MOL, a tri su spora zaključena.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.A u domicilnoj Mađarskoj se također desila ista stvar koju je proveo Orban…Još im je nabio opravdani porez na aktivu, što ovdje ostaje uvijek kao opcija.
Ne mogu ovakvi sporazumi o zaštiti ulaganja biti iznad EU zakona, a odakle im pravo se u postupcima pred HR građanima pozivati da su klijenti iz HR obeštećeni temeljem konverzije te da nemaju pravo na naknadu ( priznajući da su nezakonito mijenjali kamatu), a u isto vrijeme se na osnovu istog tog zakona žaliti na nekakvim ad hoc sudovima koje EU uopće ne priznaje
Uključite se u raspravu