Samo je neizvjesnost sigurna – upravo bismo tako mogli sažeti nepredvidivost prirodnih i drugih katastrofa. Naime, bez obzira na planove i pripreme, nepredviđene lokalne i globalne okolnosti, klimatske promjene, nesreće i nezgode mogu se dogoditi u svakom trenutku. Posljedice za tvrtke mogu biti razarajuće i svaki poslodavac u takvim situacijama ima veliku odgovornost prema svojim zaposlenicima, klijentima, pa i sebi i svom poslovanju. U razvijenim ekonomijama tu odgovornost i rizike kompanije u pravilu dijele s osiguravajućim društvima, direktno ili preko osigurateljnih brokera.
U suradnji s partnerima, Poslovni dnevnik pokrenuo je dugoročni projekt „Osiguranje u poduzetništvu“ koji se sastoji od dvomjesečnih priloga, web specijala i okruglih stolova kojima je cilj odgovoriti, među ostalim, na sljedeća pitanja: Koliko su mali i srednji poduzetnici upoznati s proizvodima osiguranja koji se nude na hrvatskom i europskom tržištu te kako rade procjenu rizika? Što u slučaju pojave novih rizika i kako se pripremiti na izlazak na međunarodna tržišta, koja nužno uključuju posjedovanje osigurateljnih pokrića i sl.
Tema prvog ciklusa projekta posvećena je katastrofalnim rizicima koji ugrožavaju sve sfere života, kako pojedinca tako i zajednice. Znate li da je samo 0,5 posto od 128 milijardi kuna ukupnih šteta od zagrebačkog i petrinjskog potresa bilo je pokriveno osiguranjem? Kada govorimo o procjenama sanacije od 17 milijardi eura, osiguratelji su isplatili 0,5 posto iznosa od ukupnih šteta nastalih u potresima. Riječ je o ogromnom jazu, tzv. protection gapu. On nije samo hrvatski problem, u razvijenim zemljama kreće se oko 20 posto do 30 posto, a kod nas preko 99 posto. Ozbiljno bismo se stoga trebali zapitati tko će snositi posljedice iduće prirodne katastrofe. Prema svemu sudeći, to ne može biti država, s obzirom na to da upravlja novcem poreznih obveznika i diskutabilno je opterećivati buduće generacije događajima iz prošlosti.
Ispostavlja se kako je ugovaranje osiguranja jedino ispravno i održivo rješenje. Za mnoge je osiguranje trošak, no ako gledate na taj način, to je nužan i opravdan trošak te investicija u sigurnu budućnost. Na spomenutu tema u formi okruglog stola 27. travnja u novootvorenom zagrebačkom hotelu Zonar (Trg Krešimira Ćosića 9) s početkom u 11 sati raspravljat će Ljiljana Marić, direktorica Sektora za superviziju osiguranja, leasinga i faktoringa u Hanfi, Kristijan Pavić, predsjednik Uprave, ACI-ja, zamjenik župana Primorsko-goranska županija Vojko Braut, Zvonimir Žaja, direktor riznice u Podravki, Paulina Fudurić, direktorica, InterOmnije, te Jana Mahmet, direktorica Sektora obrade šteta u Wiener osiguranju.
Broj mjesta za ovaj događaj je ograničen, stoga vam preporučujemo da rezervirate svoje mjesto na vrijeme.
Osiguranje u poduzetništvu dugoročni je projekt Poslovnog dnevnika koji kroz web specijal, okrugle stolove i novinske priloge obuhvaća različite teme vezane uz nužnost prijenosa rizika poslovanja na osiguravajuća društva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu