Možda ste to već primijetili: osim standardne metode, postoji i brži način prijenosa novca. Transferi u stvarnom vremenu prenose novac s računa A do računa B u samo nekoliko sekundi. “Normalni” transferi traju najmanje jedan dan, ali mogu trajati i duže zbog državnih praznika ili vikendima.
Trik banke je: ako želite izvršiti prijenos u stvarnom vremenu, mnoge banke također traže da to dodatno platite. Tada ćete morati platiti naknadu za prijenos. Iznosi naknade se razlikuje od banke do banke i od računa do računa, ali može biti i nekoliko eura, piše Fenix magazin.
Vijeće EU-a i Europski parlament složili su se da tome u budućnosti treba stati na kraj.
Konačna odluka još nije donesena, ali smjer je zacrtan: nova pravila primjenjivat će se u EU-u, kao i u Norveškoj, Islandu i Lihtenštajnu, a primjenjivat će se nakon prijelaznog razdoblja. Međutim, parlament i države moraju se prvo dogovoriti.
Prema privremeno dogovorenim pravilima, banke koje nude standardne transfere u eurima moraju nuditi i transfere u stvarnom vremenu. Naknade za ekspresne transfere ne smiju biti veće od uobičajenih transfera. Budući da su oni obično besplatni, besplatni su i prijenosi u stvarnom vremenu.
Još 2022. godine Europska komisija predstavila je prijedlog uredbe za povećanje prihvaćanja brzih prijenosa i olakšavanje pristupa potrošačima.
Prema izvješću Europske komisije, samo oko 11 posto svih transfera u EU obrađuje se u stvarnom vremenu. To je vjerojatno uglavnom zbog visokih naknada. Kad se odluka usvoji, prijenosi novca u stvarnom vremenu mogli bi postati novi standard.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu