Fenix magazin piše kako mnogi potrošači za sada mogu odahnuti. Gotovina na bankomatima ili u supermarketu još nije na rubu izumiranja. Zakon o provedbi sankcija II prvenstveno je stvoren za bolju borbu protiv financijskog kriminala u Njemačkoj. To uključuje pranje novca i poboljšanu provedbu sankcija.
Osobe koje vole imati puno gotovine u novčaniku ili su već ranije plaćale veće iznose novčanicama i kovanicama trebaju biti oprezne. Zakonom je propisano da se nekretnine, primjerice, više ne mogu plaćati gotovinom. To uključuje nekretnine, zemljište, kuće ili stanove. Prema SDG II, zabrana se također odnosi na kriptovalute i robu.
Posao pranja novca je ogroman, posebno u sektoru nekretnina. Zakonom se tome želi stati na kraj. Ali raspravlja se i o ograničenju gotovine za druge tvrtke. U studenom 2022. savezna ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser pozvala je na nova pravila za veće novčane transfere. Tražila je gornju granicu od 10.000 eura za gotovinske uplate. “Kupnja nakita ili satova u gotovini od 30.000 eura uskoro bi trebala biti prošlost”, rekla je političarka SPD-a.
Što je pranje novca?
Prema Saveznom ministarstvu unutarnjih poslova, pranje novca je “krijumčarenje nezakonito stečenih sredstava u zakoniti financijski i gospodarski tok”. Pranje novca je kazneno djelo za kojeg se može dobiti kaznu zatvora do pet godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu