Talijanski industrijalci ugodno su iznenađeni količinom narudžbi koje primaju, ali i ekonomskim oporavkom koji se događa u jednoj od koronavirusom najpogođenijih država u Europi. Kako piše Financial Times, Italija je bila prva država u Europi koju je zaraza snažno poharala, a od pojave prvih slučajeva u veljači zabilježila je više od 35.000 žrtava. Ipak, u drugom tromjesečju gospodarstvo je na kvartalnoj razini palo 12,4 posto. Iako se radi o rekordnom padu, bio je blaži od očekivanja ekonomskih analitičara. K tome, Italija je ekonomski mnogo bolje prošla od drugog velikog gospodarstva s periferije eurozone – Španjolske, čiji je BDP potonuo 18,5 posto.
Optimistična slika
Italija je nadmašila i Francusku koja je zabilježila smanjenje BDP-a za 13,8 posto. Optimistična slika vidljiva je i u podacima o industrijskoj proizvodnji. U lipnju je treće gospodarstvo eurozone po veličini ostvarilo rast proizvodnje za 8,2 posto, pokazuju kalendarski prilagođeni podaci, što je nadmašilo očekivanja ekonomista u anketi Reutersa koji su prognozirali rast od 5,1 posto. Lipanjski rast uslijedio je nakon rekordnog skoka u svibnju od 41,6 posto, izazvanog popuštanjem mjera izolacije. Bolje ekonomske dane osjećaju i pojedini poduzetnici. Salvatore Amitrano suvlasnik je kompanije Pasell Group, proizvođača komponenti za kućanske uređaje s godišnjim prihodima od 25 milijuna eura.
Osim u Avellinu na jugu Italije, Pasell ima tvornice i u Turskoj, Slovačkoj i Poljskoj, a u ožujku, travnju i svibnju je zabilježio upola manju prodaju u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Stoga je Amitrano procjenjivao da će ovu godinu kompanija zaključiti s trećinom manjim prihodima. No, popuštanjem mjera narudžbe su se zahuktale, pa sada vlasnik Pasella računa s tek 15 posto lošijom godinom. „Unatoč katastrofalnim efektima pandemije, bilježimo iznenađujući rast proizvodnje u ovoj fazi“, kaže Amitrano za FT. I u optimizmu nije usamljen. Fabiano Schivardi, ekonomist na rimskom sveučilištu LUISS kaže da je brz oporavak industrije dijelom zasluga vladinih mjera, poput subvencija, povoljnih kredita i mjera za zadržavanje radnika.
Kapitalno ojačavanje
Međutim, važnije je što je privatni sektor u ovu recesiju ušao u boljem stanju nego u prethodnu krizu prije 12 godina, dodaje Schivardi. S jedne strane, krhke kompanije su nestale, a one koje su ostale kapitalno su ojačale posljednjih godina, dodaje Schivardi. Pohvalio je i napore Europske komisije, koja je bila odlučna u stvaranju pozitivne i stabilne ekonomske klime, uz stvaranje fonda za oporavak i uloge Europskog stabilizacijskog mehanizma.
Nedavna istraživanja raspoloženja među poduzetnicima sugeriraju da se oporavak zadržao i u trećem tromjesečju.
Indeks menadžera nabave IHS Markit za Italiju porastao je s lipanjskih 47,5 bodova na srpanjskih 51,9 posto. To je prvi rast u gotovo dvije godine, unatoč činjenici da je inozemna potražnja i dalje slaba, a tvornice ne rade punim kapacitetom. Massimo Rodà, ekonomist udruge poslodavaca Confindustria, ističe kako ekonomski oporavak trenutno uglavnom ovisi o povećanju domaće potražnje nakon popuštanja mjera.
U tom kontekstu ekonomisti se pribojavaju da bi ga potkopati mogao drugi val pandemije koji se očekuje najesen.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu