Što Hrvate čeka od 1. siječnja: Euro kamata skočila treći put od rujna

Autor: Poslovni.hr , 27. listopad 2022. u 16:13
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Upravno vijeće će, vele, nastaviti povećavati kamate ‘radi što skorijeg povratka inflacije na srednjoročni inflacijski cilj od 2 posto’. Povećanje kamate dovelo je do jačanja eura u odnosu na dolar i povratka na raniji paritet.

Europska središnja banka povećala je glavnu eursku kamatnu stopu za 0,75 posto, treći put od srpnja mjeseca, a 15. prosinca slijedi i četvrto povećanje kamatnih stopa.

Trenutno se ključne eurske kamate kreću od 1,5 do 2,25 posto, a do kraja godine mogle bi  rasti još najmanje 0,5 posto, piše Večernji list.  Te će kamate igrati važnu ulogu i za Hrvatsku  kada 1. siječnja 2023. uđemo u eurozonu, jer se na osnovu njih formiraju i kamate za bankarske kredite ili cijenu po kojoj će se zaduživati  država.

Upravno vijeće će,vele, nastaviti povećavati kamate ‘ radi što skorijeg povratka inflacije na srednjoročni inflacijski cilj od 2 posto ‘.  Povećanje kamate dovelo je do jačanja eura u odnosu na dolar i povratka na raniji paritet.

Inflacija je i dalje pretjerano visoka i dulje će razdoblje ostati viša od ciljne razine,navodi središnja banka u pojašnjenju odluke kojom je išla na rekordno povećanje kamatne stopa u kratkom periodu. U rujnu je inflacija u europodručju dosegnula 9,9 %.

U proteklih su nekoliko mjeseci snažan rast cijena energije i hrane, uska grla u opskrbnim lancima i oporavak potražnje poslije pandemije prouzročili širenje cjenovnih pritisaka i rast inflacije. Cilj monetarne politike jest smanjiti potporu potražnji i rizik trajnog porasta inflacijskih očekivanja, navela je guvernerka Christine Lagarde.

ECB ponovo podigao kamatne stope, koči potražnju

Europska središnja banka (ECB) ponovo je u četvrtak podigla kamatne stope u eurozoni za tri četvrtine postotnog boda kako bi zakočila potražnju i zauzdala očekivanja rasta cijena.

Banka je podigla kamatne stope već u srpnju i rujnu, za ukupno 1,25 postotnih bodova, najavivši u prošlom mjesecu da će ih ponovo podići, unatoč prijetnji recesije, budući da joj je fokus obuzdavanje visoke inflacije. Na današnjoj sjednici ponovo su ih podigli za tri četvrtine postotnog boda.

Tako će kamatna stopa na prekonoćne depozite banaka od početka studenoga iznositi 1,5 posto, kamatna stopa za refinanciranje banaka dva posto, a kamatna stopa na prekonoćne pozajmice banaka 2,25 posto. 'Cilj je monetarne politike upravnog vijeća smanjiti potporu potražnji i otkloniti rizik tvrdokornog jačanja inflatornih očekivanja', poručili su.

Inflacija u eurozoni dosegnula je u rujnu 9,9 posto i još uvijek daleko previsoka, a zadržat će iznad ciljane razine od dva posto dulje vremensko razdoblje, primjećuju u ECB-u.

'Nagli rast cijena energije i hrane, uska grla u opskrbi i postpandemijski oporavak potražnje doveli su do širenja cjenovnih pritisaka i jačanja inflacije', ističu, dodavši i da planiraju nastaviti s podizanjem kamatnih stopa.

Ekonomska aktivnost u eurozoni vjerojatno je značajno usporila u trećem tromjesečju i dodatno će oslabiti na kraju ove i na početku iduće godine, procjenju u banci.

Smanjujući realni dohodak građana i podižući troškove poduzeća, inflacija i dalje smanjuje potrošnju i proizvodnju, a situaciju su dodatno pogoršali poremećaji u opskrbi plinom i usporavanje svjetskog gospodarstva u kontekstu geopolitičkih napetosti i stroži uvjeti financiranja. U takvim bi uvjetima nezaposlenost u eurozoni mogla blago porasti, procjenjuju.

Vlade bi pak po njima trebale voditi računa da fiskalna potpora gospodarstvu u okruženju visokih cijena energije bude privremena i da štiti najranjivije, sugeriraju. (HINA)

Komentirajte prvi

New Report

Close