Stižu Trumpove carine, EU sprema protumjere: Morat ćemo paziti na svoje interese

Autor: Poslovni.hr , 27. ožujak 2025. u 15:21
Foto: REUTERS/Yves Herman

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen brzo je reagirala na odluku predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o uvođenju 25-postotne carine na uvoz automobila.

Carine, koje je Trump najavio da će stupiti na snagu 3. travnja, težak su udarac za europsku automobilsku industriju i predstavljaju dosad najveću eskalaciju Trumpova višestranog trgovinskog rata, za koji se očekuje da će imati ozbiljne posljedice na globalno gospodarstvo.

“Duboko žalim zbog odluke SAD-a da uvede carine na europski izvoz automobila“, rekla je von der Leyen u priopćenju objavljenom kasno u srijedu navečer. “Carine su porezi – loše za poduzeća, još gore za potrošače, kako u SAD-u, tako i u Europskoj uniji.“

Kazala je da će Europa analizirati carine i najavila da se očekuju dodatne mjere iz Bijele kuće u nadolazećim danima. Trump je više puta odustajao od uvođenja carina na saveznike i protivnike SAD-a otkako je preuzeo dužnost 20. siječnja, piše Politico.

“Danas potpisujemo,“ rekao je Trump o protekcionističkim carinama. “Stupaju na snagu 2. travnja. Počinjemo naplaćivati 3. travnja.“

Iako je izjava von der Leyen bila umjerena, jasno je dala do znanja da je EU spremna na protumjere.

“Loše vijesti”

“EU će i dalje tražiti rješenja kroz pregovore, pritom štiteći svoje gospodarske interese“, rekla je. “Kao velika trgovinska sila i snažna zajednica od 27 država članica, zajedno ćemo zaštititi naše radnike, poduzeća i potrošače diljem Europske unije.“

Ako se carine provedu, njihov će se učinak osjetiti diljem svijeta. Sjedinjene Države su 2024. godine uvezle osobnih automobila u vrijednosti od 214 milijardi dolara, uključujući i izvan-europske saveznike poput Japana, Meksika i Južne Koreje.

“Mislim da su ovo vrlo loše vijesti“, izjavila je izvršna potpredsjednica Europske komisije Teresa Ribera u četvrtak ujutro u Bruxellesu, komentirajući najavu o carinama, prenosi N1.

“Žalimo što Amerikanci, američka administracija, djeluju protiv dobro funkcionirajućeg globalnog tržišta“, dodala je. “Mislim da je to loše za potrošače… loše za industriju. Morat ćemo paziti na svoje interese kao Europljani.“

Što se tiče sljedećih koraka, Ribera je rekla da Europa treba “vidjeti kako točno planiraju formulirati ono što žele učiniti i pobrinuti se da na to adekvatno odgovorimo.“

Dodala je: “Podržat ćemo industriju koja poštuje najviše standarde u pogledu radničkih prava i okoliša. To je ključno za dobro funkcionirajuće gospodarstvo ovdje u Europi i globalno.“

Komentirajte prvi

New Report

Close