Još otkako je američki milijarder Elon Musk u objavi na društvenoj mreži X, čiji je vlasnik, potkraj prosinca bivšeg njemačkog kancelara Olafa Scholza nazvao ‘nesposobnom budalom’ i pozvao ga na ostavku, sve je više europskih vođa koji počinju reagirati na oštre medijske ispade poznatog tech poduzetnika.
Štoviše, u četvrtak Musk na X-u planira intervju s Alice Weidel, čelnicom njemačke krajnje desnice i anti-imigrantske stranke AfD.
Taj potez mnogi njemački političari vide kao političko uplitanje, s obzirom na to da AfD trenutno zauzima drugo mjesto u anketama uoči saveznih izbora 23. veljače, piše BBC.
Iako Scholz kolegama savjetuje da ostanu hladne glave i da ‘ne hrane trola’, pojedini europski lideri, poput talijanske premijerke Giorgie Meloni nastoje steći Muskovu naklonost.
Drugi ga političari, međutim, sve teže ignoriraju, jer se upliće u njihove unutarnje politike dok se priprema za novu ulogu savjetnika novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Tako su u roku od 24 sata, četiri europske vlade izrazile protivljenje Muskovi objavama.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron bio je među prvima koji je u ponedjeljak izrazio nevjericu.
“Prije deset godina, tko bi vjerovao da će vlasnik jedne od najvećih društvenih mreža na svijetu podržavati novi, međunarodni reakcionarni pokret i izravno se miješati u izbore, uključujući one u Njemačkoj?” kazao je Macron.
Norveški premijer Jonas Gahr Støre također je izrazio zabrinutost, rekavši kako smatra “zabrinjavajućim da se čovjek s tako velikim pristupom društvenim mrežama i značajnim ekonomskim resursima tako izravno uključuje u unutarnje poslove drugih zemalja”.
Glasnogovornica španjolske vlade, Pilar Alegría, izjavila je da bi digitalne platforme poput X-a trebale djelovati s “apsolutnom neutralnošću i bez ikakvih vrsta uplitanja”.
Musk istupe ‘opravdava’ objavljivanjem statističkih podataka o stopama kriminala u Norveškoj i Španjolskoj, dok za smrtonosni napad na božićni sajam u Njemačkoj okrivljuje “masovnu nekontroliranu imigraciju”.
Nedavno je objavio i brojne postove u kojima napada britanskog premijera Keira Starmera i njegovu vladu zbog aktivnosti kriminalnih bandi u Velikoj Britaniji kao i za upletenost u slučajeve seksualnog iskorištavanja djece u zamjenu za političku podršku.
“Oni koji šire laži i dezinformacije koliko god široko mogu, nisu zainteresirani za žrtve, već za sebe,” rekao je britanski premijer, ne spominjući Muska izravno.
Dva značajna izuzetka u Europi su Italija i Mađarska. Talijanska premijerka Giorgia Meloni njeguje bliske odnose s Elonom Muskom, naziva ga “genijem” i “izvanrednim inovatorom”.
Mađarski premijer Viktor Orban, koji se prošlog mjeseca susreo s Muskom prilikom posjeta Trumpu u Mar-a-Lagu, dijeli Muskovo nezadovoljstvo mađarsko-američkim liberalnim filantropom Georgeom Sorosem koji podržava promicanje liberalnih vrijednosti.
No, Muskovo uplitanje u njemačku politiku najkontroverznije je zbog nadolazećih izbora.
Posljednjih je tjedana nekoliko puta govorio u prilog AfD-u, a napisao je i vrlo kontroverzan članak za njemački tjednik Welt am Sonntag u kojem je AfD nazvao “posljednjom iskricom nade” za Njemačku.
Musk je svoje uplitanje opravdao financijskim interesom Tesle u Njemačkoj. Tvrdio je da je prikazivanje AfD-a kao ekstremno desne političke opcije “očito pogrešno”, jer Alice Weidel ima istospolnog partnera iz Šri Lanke.
Njemačke sigurnosne službe označile su AfD kao desničarski ekstremistički ili sumnjivo ekstremistički, a tamošnji sudovi zaključili su da stranka provodi ciljeve protivne demokraciji.
Iako Scholz po pitanju Muskovih manevara nastoji ostati smiren, kandidat Zelenih za kancelara Robert Habeck američkom milijarderu izravno je poručio: “Ruke dalje od naše demokracije, gospodine Musk.”
Liberalni vođa FDP-a Christian Lindner smatra da Musk možda želi oslabiti Njemačku u američkom interesu, i to tako što sugerira glasovanje za stranku koja bi Njemačku u konačnici ekonomski oštetila i politički izolirala.
Bivši povjerenik Europske komisije za digitalnu agendu, Thierry Breton, upozorio je prošli vikend Alice Weidel, kandidatkinju AfD-a za kancelarku, da će joj razgovor uživo s Muskom dati “značajnu i vrijednu prednost nad konkurentima”.
Europska komisija izjavila je kako u pravilima EU-a o digitalnim uslugama nema ništa što bi zabranjivalo planirani prijenos uživo kao ni izražavanje osobnih stavova.
Međutim, iz Komisije su upozorili da vlasnici platformi ne bi smjeli pružati “preferencijalni tretman”. Muskova platforma X već je pod istragom, a EU je najavila da će i prijenos uživo zakazan za četvrtak biti dio te istrage.
Dok otvoreno govorio o njemačkoj politici, Musk svoje poslovne interese proširuje i u Italiji.
Nakon što je se premijerka Meloni sastala na Floridi s izabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom pojavila su se izvješća da Italija pregovara s Muskovim SpaceX-om o ugovoru vrijednom 1,6 milijardi dolara, prema kojem bi Starlink sateliti trebali osigurati šifrirane internetske i telekomunikacijske usluge za talijansku vladu.
Ugovor još nije zaključen, a Rim je brzo demantirao da su potpisani bilo kakvi sporazumi. Musk je u ponedjeljak rekao da je “spreman Italiji pružiti najsigurniju i najnapredniju povezanost”, ne potvrdivši pritom je li dogovor postignut.
Međutim, sugestija da bi Starlink mogao biti zadužen za zaštitu komunikacija talijanske vlade izazvala je uzbunu među nekim oporbenim političarima u Rimu.
“Povjeriti tako osjetljivu uslugu Musku dok sponzorira europsku krajnju desnicu, širi lažne vijesti i miješa se u unutarnju politiku europskih zemalja ne može biti opcija,” rekao je tamošnji centristički čelnik Carlo Calenda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu