Hanover je prvi veliki grad koji je isključio toplu vodu nakon što je Rusija drastično smanjila opskrbu Njemačke plinom.
Nijemcima je rečeno da očekuju sveobuhvatne mjere štednje plina i dodatne troškove režija, a zemlje članice Europske unije složile su se da će smanjiti potražnju za ruskim plinom ove zime za 15 posto, piše BBC.
U naporima da uštede energiju, vlasti u Hanoveru odlučile su da topla voda više neće biti dostupna za pranje ruku u javnim zgradama, kao ni u tuševima na bazenima, sportskim dvoranama i teretanama, prenosi N1.
Javne fontane se također gase radi ušteda, a noćna svjetla više neće osvjetljivati zgrade kao što su gradska vijećnica ili muzeji.
Gradonačelnik Belit Onay kaže da je cilj smanjiti gradsku potrošnju energije za 15 posto prije „neizbježne nestašice plina” koja će predstavljati velik izazov velikim gradovima.
Pravila se odnose i na grijanje. Javne zgrade neće se grijati od travnja do kraja rujna svake godine, a temperatura prostorija bit će ograničena na maksimalnih 20 stupnjeva u ostatku godine – uz neke iznimke.
Grad također zabranjuje korištenje prijenosnih klima, grijalica i radijatora.
Ova pravila u skladu su s prošlotjednim najavama iz Berlina koje dolaze dok Njemačka žuri popuniti svoje rezerve prije početka zime. Drugi veliki gradovi, kao što je bavarski Augsburg, već su uveli vlastite mjere, kao što je isključivanje javnih fontana.
Cilj smanjenja potrošnje energije od 15 posto u Hanoveru odgovara ciljevima na razini EU-a kojima se želi umanjiti ovisnost o ruskom plinu.
U četvrtak, Njemačka je potvrdila da bi planirani trošak za građane mogao biti puno veći nego što se ranije očekivalo, pošto zemlja pokušava spriječiti bankrot energetskih kompanija u sljedećim mjesecima.
„Ne možemo još reći koliko će plin koštati u studenom, ali loša vijest je da će se cijena definitivno popeti na nekoliko stotina eura po kućanstvu,” rekao je ministar gospodarstva Robert Habeck.
Neka izvješća kažu da bi poskupljenja mogla obitelji povećati troškove za dodatnih 500 eura godišnje.
Njemačka se već dugo oslanja na ruski plin, ali je nedavno optužila Rusiju za ograničavanje opskrbe iz osvete za sankcije koje je nametnula EU zbog rata u Ukrajini. Rusija optužbe negira.
Trenutna opskrba ruskim plinom ispunjava oko četvrtine potreba države, u usporedbi s više od polovice prije početka rata u Ukrajini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu