“I dalje je prisutna ozbiljna zabrinutost u pogledu neovisnosti poljskoga pravosuđa”, stoji u sažetku izvješća Komisije.
Istodobno u Mađarskoj vladino “ekstenzivno i dugotrajno korištenje” izvanrednih ovlasti proizašlih iz pandemije koronavirusa potkopava pravnu sigurnost, zaključila je Komisija.
Obje zemlje članice Europske unije u višegodišnjem su sporu s Komisijom kada su posrijedi standardi vladavine prava – Poljska zbog kontroverznih reformi pravosuđa, a Mađarska zbog stupnja korupcije.
Komisija je kritizirala Mađarsku jer nije procesuirala slučajeve korupcije na visokoj razini, ali je priznala reforme pravosuđa, koje je trebalo odobriti zbog pristupa fondovima EU-a za pomoć u borbi protiv covida-19.
No puno su oštrije bile kritike na račun Poljske. Opetovano je spominjana neovisnost pravosuđa, a “ozbiljnu zabrinutost izaziva” odbor koji ima ovlast da istražuje javne dužnosnike zbog ruskog utjecaja.
Upozoreno je i na slobodu medija. Mađarska nije postigla nikakav napredak kada je posrijedi uspostava uređivačke neovisnosti u javnim medijima, a novinari su bili metom klevetničkih kampanja i špijunskog softvera, objavila je Komisija, dodajući da slična zabrinutost postoji i u slučaju uredničke neovisnosti u poljskim javnim medijima.
Nije se poboljšala ni transparentnost u pogledu licenci za rad medijskih kuća u Poljskoj.
Procjena Komisije dio je godišnjeg pregleda stanja vladavine prava u 27 država članica EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.AI, brate svati me .
Uključite se u raspravu