Zemlje članice imaju običaj otvarati svoja polugodišnja predsjedavanja s nekoliko tema koje guraju u razdoblju dok udaraju takt agendi Europske unije. No, Poljaci su izabrali samo jednu temu – sigurnost. “Europo-sigurnost!” više je povik nego naslov, a u skladu je s onim što je poljski premijer Donald Tusk rekao o svojim kolegama iz EU-a: “Mi jako dobro objašnjavamo, ali nitko nas ne sluša”.
Što je na dnevnom redu u narednih pola godine dok će Poljska voditi Europu? Vrlo brzo, Donald Trump će pokazati što je mislio kad je rekao da će zaustaviti rat u Ukrajini i na to će trebati i s europske strane adekvatno reagirati, kako na razini Vijeća, tako i na razini zemalja članica.
Trebat će razgovarati i s Ukrajincima, i s Rusima, i s Amerikancima, i Britancima, ali i unutar europskog bloka, a ti razgovori ovaj put će morati imati imati smisao, strategiju. Dodatno, europska skladišta plina se prazne što već sada izaziva nervozu, no za taj dio posla brinut će se Europska komisija.
Kremlj će sigurno pojačati hibridno djelovanje u istočnoj Europi što će imati za posljedicu jačanje populizma i ekstremizama. Da postoji prijateljska Amerika ili da je EU čvrsta, bilo bi lakše. Međutim, ono što je uvijek radilo, motor Unije, Njemačka i Francuska, momentalno ne funkcionira.
Prema tome, poljski premijer Donald Tusk ima nekoliko mjeseci da se nametne kao politički lider Europe i da poslije završetka tog šestomjesečnog predsjedavanja to i ostane, možda u tandemu s novim njemačkim kancelarom, izgledno Friedrichom Merzom.
Idealno, oni bi trebali biti novi europski motor, jer će do francuskog političkog oporavka vjerojatno proći nekoliko godina. To nije jednostavno jer ne vide svi poljskog premijera i bivšeg predsjednika Europskog vijeća od 2014. do 2019., i bivšeg šefa Europske pučke stranke (od 2019. do 2022.) kao sveeuropskog lidera. Ponajviše zato što je Poljska nova, velika članica s istoka Europe. Poljska, međutim, otkad je ušla u EU signalizira da želi da je se primi i razumije kao zemlju prvog reda, da sjedi na istoj razini s Njemačkom i Francuskom.
U redu, ali Varšavu bi se moglo pitati može li zastupati podjednako interese svih novih članica, kao što se u kompromisu Francuske i Njemačke našlo mjesta za ispunjenje interesa njima bliskih članica. (Recimo, je li u interesu Hrvatske Tuskov bezgranični entuzijazam za Aleksandra Vučića? Je li taj entuzijazam u interesu proeuropskih snaga u Srbiji?).
Može utjecati na Trumpa?
No, Donald Tusk, primjećuje se, ima veliku kvalitetu koja bi mogla biti od bitne koristi za EU, a to je da bi mogao utjecati na Donalda Trumpa. Poljska i SAD imaju povijest bilateralnih obrambenih programa, a Poljaci su jedini, uz Balte i Grke, dubinski razumjeli koliko su Amerikanci ozbiljni kad kažu da Europljani moraju mnogo više nego dosad odvajati za obranu, za NATO.
Neizgovoreni, ali poznati novi limit je pet posto BND-a, a Poljska je pod Tuskom izdvojila 4,12 posto BDP-a u 2024. što je najviše od svih u EU i porast od 3,92 posto koliko je izdvojila u 2023. godini. Štoviše, Poljska i Balti toliko su povećali svoje izdatke na obranu, odnosno participaciju u Sjevernoatlantskom savezu, da sada, u političkoj ozbiljnosti u obrambenim pitanjima, istočna Europa – prednjači.
Tako bi, uz glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea proeuropska Europa imala još jednog političara koji bi mogao i znao razgovarati s Trumpom, a kojeg novi američki predsjednik ne bi odmah diskvalificirao. Tusk se uzdržava od kritika Trumpa i zalaže se “za najbolje moguće veze sa svakim američkim predsjednikom”.
U narednih šest mjeseci Donald Tusk će nastojati uvjeriti svoje kolege, šefove država i vlada, da iz Rusije dolazi ozbiljna prijetnja za europsku sigurnost i oko toga nastojati postići određeni stupanj zajedništva. Nejasno je kako će njegova analiza rusko-ukrajinskog sukoba, jer je on izrazito proukrajinski nastrojen, djelovati na Trumpove stavove.
Valjda svi u EU znaju da je geopolitička situacija eksplozivna, a sam Tusk je u ožujku 2024. u jednom intervju za više europskih medija rekao da je “vrijeme mira gotovo i da se sad nalazimo u prijeratnom razdoblju”. Zato je glavna tema poljskog predsjedavanja, sigurnost, podijeljena u povezane podteme: obrana i sigurnost, zaštita ljudi i granica, otpor stranim utjecajima i dezinformacijama, sigurnost i sloboda biznisa, energetska tranzicija, konkurentna i žilava poljoprivreda te zdravstvena sigurnost.
Bitna korist za Uniju
Razgovori oko ukrajinsko-ruskog mira trebali bi početi uskoro, a ako rezultat ne bude kvalitetan za Europu, Tuskove riječi dobit će na težini. Zanimljivo je pogledati istočne granice Europe i kako se razlikuju dvije važne zemlje, Mađarskoj i Poljskoj. Ako posegnemo za dalekom povijesnom usporedbom, Mađarska je kao srednjovjekovna markgrofovija, zemlja daleko od centra na rubu carstva, ima podijeljenu lojalnost.
Tako je bilo i tako je danas. Kada se 31. prosinca završilo šest mjeseci mađarskog predsjedavanja nad EU-om, obilježenog klackanjem Budimpešte između Kremlja i Bruxellesa. No, sad preuzima Poljska koja oko pripadanja nije nikad imala dileme. Ipak, Poljaci neće realizirati sve svoje planove. Na primjer, neće uspjeti Ukrajinu gurnuti na brzu traku ulaska u EU. I neće je uspjeti ugurati u NATO. I za jedno i za drugo bit će potrebni vrlo jaki argumenti i ozbiljne debate.
Tuskov kredibilitet jest i u tome da Poljska ozbiljno dobro stoji ekonomski i da ima velike koristi od EU-a. Poljski BDP danas i prije dvadeset godina je neusporediv. Poljska je i šampion u radu s fondovima i programima EU-a, sve što su imali su iskoristili tako da im razvojni fondovi više i nisu posebno potrebni. Vrlo su aktivni u svim forumima i arenama u Bruxellesu i vrlo samosvjesni.
Važno je s kime se predsjednici država i vlada slažu, s kim su sklopili prijateljstva, s kim se razumiju. Tusk i Ursula von der Leyen stoje na istim pozicijama, a unutar Komisije Tusk se može osloniti na briljantnog povjerenika za proračun, sebi vrlo bliskog, Piotra Serafina. Konačno, u narednom razdoblju otvaraju se i trgovački ratovi te finalizacija sporazuma o slobodnoj trgovini s južnoameričkim zemljama u zajednici Mercosur. Ovo zadnje iznimno je značajno Njemačkoj i Von der Leyen, a Tusk će im u Vijeću biti na pomoć.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu