Europska unija ipak je postigla jednoglasni dogovor oko paketa pomoći Ukrajini na summitu u četvrtak, a za injekciju od 50 milijardi eura ruku je naposljetku podigao i mađarski premijer Viktor Orban.
“Imamo dogovor. Jedinstvo”, rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u objavi na društvenoj mreži X (bivši Twitter), prenosi Reuters. “Svih 27 čelnika složilo se oko dodatnog paketa potpore od 50 milijardi eura za Ukrajinu unutar proračuna EU-a. Ovo osigurava postojano, dugoročno, predvidivo financiranje Ukrajine. EU preuzima vodstvo i odgovornost u potpori Ukrajini; znamo što je na kocki”, rekao je.
Isteklo vrijeme za igre
Poljski premijer Donald Tusk uoči summita slikovito je ilustrirao: “Kao zajednica, ne možemo odustati od ovoga. Danas je trenutak kada premijer Orban treba vidjeti da je vrijeme za njegove igre isteklo. Mora razmisliti je li za ili izvan”. Otvoreno proruski orijentiran, Orban je u prosincu stavio veto na pomoć bloka 27 Ukrajini. U tjednima koji su uslijedili, natezanje na relaciji Bruxelles – Budimpešta i diplomatski pritisci nisu urodili plodom. Europski dužnosnici poručivali su da Orban mora izabrati stranu u “egzistencijalnom izazovu” koji predstavlja ruska agresija na Ukrajinu i da je ključno da se Unija 27 članica unisono složi pomoći Kijevu iz zajedničkog proračuna do 2027.
Gotovo dvogodišnja invazija Rusije na Ukrajinu ne pokazuje znakove posustajanja, a nakon što je ukrajinska protuofenziva propala, sve je izglednije da će rat potrajati. Obavještajna izvješća ukazuju na to da bi Europa trebala biti spremna za širenje sukoba prema svojim članicama koje graniče s Rusijom u narednih nekoliko godina. Nervozu dodatno pojačava približavanje američkih predsjedničkih izbora na kojima će se za Bijelu kuću izgledno ponovno boriti Joe Biden i Donald Trump koji u zadnjim anketama pokazuje blagu prednost. Dođe li Trump ponovno na vlast upitno je koliko Europa može računati na podršku NATO-a u odmjeravanju snaga s Moskvom.
Nepopravljiv raskol
Ne bi li se spriječio “nepopravljiv” raskol unutar Unije ostane li Orban pri blokadi pomoći Ukrajini, razrađivalo se nekoliko scenarija. U konačnici je Bruxelles izvukao tešku artiljeriju skovavši plan o sabotaži mađarske ekonomije. On je podrazumijevao potpuno zaustavljanje financijskih isplata prema Mađarskoj iz europskih fondova što je trebalo preplašiti strane ulagače, stvoriti pritisak na mađarsku forintu posljedično izazivajući rast troškova života. Iako je Orban pri dolasku u Bruxelles naizgled djelovao nonšalantno, obilazeći belgijske poljoprivrednike koji su prosvjedovali ispred zgrade u kojoj se održava summit, naposljetku je odlučio prihvatiti službeni europski stav prema Ukrajini. Sporazum uključuje odredbu prema kojoj čelnici EU-a održavaju godišnju raspravu o provedbi paketa pomoći i mogućnost revizije za dvije godine.
Europski paket pomoći predviđa financiranje Kijeva u naredne četiri godine što je kritično za Ukrajinu budući da Bidenova administracija nije uspjela dobiti potporu Kongresa za američki paket potpore od 60 milijardi dolara. Ukrajinski dužnosnici upozorili su na potencijalnu proračunsku krizu ako se zapadna pomoć ne nastavi, podsjeća FT.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu