Francuska se sprema pustiti u rad novu nuklearnu elektranu, sa zakašnjenjem od 12 godina i gotovo tri puta većim troškovima, kako bi povećala kapacitete za proizvodnju struje i ostvarila ciljeve zaštite klime.
Državna energetska tvrtka EDF objavila je da je nadzorno tijelo za nuklearke odobrilo posljednje pripremne korake za početak rada novog nuklearnog reaktora u Flamanvilleu na La Mancheu.
U idućim se tjednima očekuje početak punjenja elektrane nuklearnim gorivom, a tijekom ljeta tlakovodni reaktor (EPR) trebao bi biti priključen na elektroenergetsku mrežu.
Gradnja kontroverznog reaktora počela je 2007. godine i trebala je biti završena 2014. godine. Dovršetak kasni 12 godina zbog curenja na šavovima u čeličnoj ljusci. Troškovi su se popeli na 12 milijardi eura, s prvotno planirane 3,3 milijarde eura.
Za razliku od susjedne Njemačke, Francuska se i dalje u opskrbi i postizanju klimatskih ciljeva oslanja na nuklearke.
Najstarija francuska nuklearna elektrana u Fessenheimu u pokrajini Alzas zatvorena je 2020. godine, a razmatra se gradnja još 14 pogona, a možda i više. Pariz istodobno želi produljiti radni vijek 32 od 56 pogona sa 40 na 50 godina ako budu zadovoljeni sigurnosni uvjeti.
Francuska je i dalje najveći proizvođač nuklearne energije u EU i drugi u svijetu, nakon Sjedinjenih Država. Istodobno, Francuzi također žele povećati kapacitete za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora, posebno u vjetroelektranama na moru, podsjeća dpa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu