Njemačke tvrtke zabrinute zbog uspjeha AfD-a, što će biti sa stranim radnicima?

Autor: Poslovni.hr , 03. rujan 2024. u 22:00
Foto: Reuters

Zasad je većina stranaka izjavila da ne želi ni prešutnu podršku desničara.

S više od 30 posto glasova za Alternativu za Njemačku (AfD) i u Saskoj i u Tirinškoj, čelništvo te desničarske populističke stranke svakako vjeruje da ima pravo zahtijevati sudjelovanje u vladama tih pokrajina – makar su sve ostale stranke dosad izjavile kako ne žele čak ni “prešutnu” podršku AfD-a, dakle formiranje manjinske vlade uz suzdržane glasove pokrajinskih zastupnika te stranke.

No u prvom redu kad je riječ o Saskoj čelnica saveznog AfD-a Alice Weidel nudi kršćanskim demokratima suradnju: “S kim bi inače tamo CDU ispunio svoja izborna obećanja? S nama će to biti lakše nego na primjer sa socijaldemokratima ili Zelenima”, piše Deutsche Welle.

Vaganje ulaganja

Što se tiče Saske, gdje su Dresden i Leipzig sve važnija gospodarska središta, ekonomski stručnjak Olaf Zachert upozorava da je “kapital plašljiva životinja” koja će radije zaobilaziti sva mjesta “na kojima se ne osjeća dobrodošlo”. Naime, i gospodarska politika neke pokrajine je izuzetno važna kada tvrtka donosi odluku o ulaganju. Tu nije samo riječ o mogućoj državnoj potpori ili pak povoljnom zemljištu koje bi pokrajina stavila na raspolaganje, nego i o tome ima li ta pokrajina sluha za poduzetnike: hoće li gnjaviti s dozvolama, hoće li pomoći u izgradnji infrastrukture…

A onda je tu i ono najvažnije: sigurnost. Predsjednik Udruge njemačkih poslodavaca (BDA) Rainer Dulger podsjeća kako uspješno gospodarstvo ovisi o stabilnoj politici – baš kao što i stabilna politika ovisi o uspješnom gospodarstvu. Ishod izbora u Saskoj i Tirinškoj on zato vidi i kao posljedicu politike Berlina i kao “sve veću nesigurnost među ljudima i nedostatak vjere da se naša zemlja razvija u pravom smjeru”.

Kad je riječ konkretno o AfD-u, gospodarski stručnjaci kao što je Monika Schnitzer prije svega upozoravaju na njihovu proklamiranu netrpeljivost prema došljacima – dakle i prema stranim stručnjacima koji bi došli raditi u tu zemlju. “To bi moglo otežati već ionako teško pronalaženje stručne radne snage koja će onda, ako i dođe u Njemačku, radije otići u pogon u pokrajini gdje AfD i njegova politika nisu nikakav čimbenik.

30 posto

glasova u Saskoj i Tirinškoj osvojio je AfD

Marcel Fratzcher iz Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja (DIW) dodaje još jednu osobitost birača AfD-a: to su pretežito nešto starije osobe koji su često i gubitnici čitave transformacije iz socijalizma u tržišno gospodarstvo. Njihov, sad i politički, uspjeh će tek uplašiti one druge. “Prije svega mladi, kvalificirani i motivirani građani će tek sad razmisliti o tome da napuste te dvije pokrajine i odu tamo gdje vlada veća otvorenost i gdje se više cijeni njihov rad”, izjavio je za novinsku agenciju Reuters. “To pak može za posljedicu imati veći broj stečajeva i odlazak tvrtki koje su tamo bile aktivne”, misli Fratscher. Što znači da bi i u Tirinškoj i u Saskoj moglo biti čak još gore nego što je sad – politički, ali i gospodarski.

Nije sve crno

Michael Hüther iz Ekonomskog instituta u Kölnu se osvrće i na predizborna obećanja populista o zbrinjavanju siromašnih. Upozorava da je, umjesto manipuliranja sa strahom od ekonomske propasti, prije svega potrebna politika mudrog ulaganja, a ne sve svesti na skrb socijalne države. Naravno da su se i međunarodni stručnjaci osvrnuli na rezultate izbora u Saskoj i Tirinškoj. Tako Capital Economics ne vidi sve tako crno jer, kako piše, izborni rezultati u te dvije pokrajine u bivšem DDR-u teško se mogu preslikati “jedan na jedan” na čitavu Njemačku.

I Deutsche Bank Research poslovne partnere pokušava umiriti riječima kako se ovi rezultati “ne mogu shvatiti kao projekcija na izbore u čitavoj Njemačkoj sljedeće godine”. I naglašava da tvrtke možda mogu očekivati tek “vremenski ograničene rizike”, a i to prvenstveno kad je riječ o pronalaženju stručne radne snage.

Komentirajte prvi

New Report

Close