Philip Morris International Inc. (PMI) poziva javne i privatne predstavnike na zajedničku borbu protiv ilegalne trgovine budući da je objavljeno novo izvješće KPMG-a o potrošnji i protoku ilegalnih cigareta u 30 europskih zemalja – 27 država članica Europske unije (EU), te Velikoj Britaniji, Norveškoj i Švicarskoj. Iako ukupna potrošnja cigareta nastavlja opadati, studija procjenjuje da se udio ilegalnih cigareta povećao za pola postotnog boda, na 7,8% ukupne potrošnje u 2020. godini, dosegnuvši broj od 34,2 milijarde cigareta potrošenih u 27 država članica EU-a (EU27). Porast broja ilegalnih cigareta – koji se sastoji od krijumčarenja, krivotvorenja i cigareta legitimno proizvedenih u jednoj zemlji koje se ilegalno krijumčare u drugu i prodaju bez plaćanja carine (tzv. illicit whites) – potaknut je neviđenim porastom potrošnje krivotvorenih cigareta od 87 %. Porezni gubitak za vlade u EU27 sada iznosi približno 8,5 milijardi eura.
Godišnja studija koju je neovisno proveo KPMG, a naručio PMI, pokazuje kako je na legalnu i ilegalnu potrošnju cigareta utjecala pandemija COVID-19, razdoblje zaključavanja i ograničenog kretanja ljudi unutar EU u kombinaciji s padom kupovne moći. Izvještaj procjenjuje da se ukupna potrošnja cigareta u 2020. godini smanjila za 4,7 % na 438,8 milijardi u EU27, dok su granične kontrole i ograničenja putovanja povezana s bolesti COVID-19 rezultirala naglim padom potrošnje cigareta koje nisu iz domaće proizvodnje, koja je u 2020. pala za 18,5 % (11,9 milijardi cigareta). Također se primjećuje da se u 2020. pad ukupne potrošnje cigareta poklopio s rastom od 6,0 milijardi jedinica ekvivalenta cigarete u kategoriji fino rezanog duhana.
Potrošnja illicit whites i drugih krijumčarenih cigareta smanjivala se iz godine u godinu, no ta su smanjenja više nego nadoknađena povećanjem broja krivotvorenih proizvoda, koji se u 2020. godini gotovo udvostručio, na 10,3 milijarde lažnih cigareta, u odnosu na 5,5 milijardi u 2019. Procjenjuje se da je to uglavnom potaknuto neviđenim porastom potrošnje krivotvorenih cigareta u Francuskoj za 609 %, dosegavši potrošnju od 6,0 milijardi lažnih cigareta samo u toj zemlji.
“Ključna je zaštita potrošača od krivotvorina te udruživanje organa za provedbu zakona, vlada i vlasnika zaštićenih žigova, kao što smo mi u privatnom sektoru, u rješavanju i iskorjenjivanju ilegalne trgovine u Europi i šire”, rekao je Alvise Giustiniani, potpredsjednik PMI odjela za prevenciju ilegalne trgovine. „Iskorjenjivanje ilegalne trgovine posebno je važno i u kontekstu transformacije PMI-a u smjeru budućnost bez dima, a mi moramo nastaviti raditi kao partneri kako bismo uklonili sve potencijalne prijetnje ilegalne trgovine, uključujući i za naše nove proizvode. Poštivanje zakona i njihova učinkovita provedba protiv kriminalaca koji profitiraju od ilegalne trgovine apsolutni su imperativi.”
Razgovori s policijom, koje je KPMG proveo kao dio studije, pokazuju da su organizirane kriminalne skupine nastavile premještati svoje operacije unutar granica EU jer se vjeruje da se velik dio illicit whites i krivotvorenih cigareta također proizvodi u ilegalnim tvornicama unutar EU. Tome u prilog ide i sve veći broj racija u ilegalnim tvornicama cigareta u više europskih zemalja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu