Ako biste sada htjeli primati bruto mirovinu od točno 3.000 eura mjesečno, prema trenutnim propisima morali biste skupiti 83,29 mirovinskih bodova na zapadu zemlje i 84,46 mirovinskih bodova na istoku, piše Fenix Magazin.
Kako objašnjavaju njemački mediji, za 45 godina radnog staža, trebali biste zaraditi 1,85 mirovinskih bodova godišnje ako radite na zapadu i 1,88 mirovinskih bodova ako radite na istoku.
Prevedeno u bruto plaću, to znači kako biste morali zaraditi gotovo duplo više od godišnje prosječne plaće.
Konkretno sada biste trebali imati ovoliku plaću za mirovinu od 3.000 eura:
- Mjesečna plaća od 6.651,06 eura na zapadu
- Mjesečna plaća 6.758,91 eura na istoku zemlje
Ovako se izračunava mjesečna bruto mirovina
Ako zaradite točno onoliko koliko ima prosjek svih socijalnih osiguranika, za to imate točno jedan mirovinski bod. Dakle dva mirovinska boda značilo bi kako zarađujete dvostruko više od prosjeka.
Ako je to slučaj i pod pretpostavkom kako ste uplaćivali doprinose 45 godina, zaradili biste otprilike 90 mirovinskih bodova tijekom svog radnog vijeka.
Dodate li ovaj broj u formulu za izračun mirovine zajedno s trenutnim vrijednostima, dobit ćete maksimalne mirovine od 3.242 eura na zapadu i 3.197 eura na istoku.
Samo 50 umirovljenika zaradilo preko 3.000 eura mirovine
Mirovinu od 3.000 eura većina radnika ne može postići, čak i ako vrlo mladi počnu raditi bez prekida.
Činjenica je, kako je prema izvješću o mirovinskom osiguranju za 2022. godinu, 50 umirovljenika ipak uspjelo probiti granicu od 3.000 eura.
Njihova rekordna mirovina rezultat su doprinosa koji su uplaćivali tijekom godina. Spomenuti umirovljenici su u mirovinski fond uplaćivali doprinose preko 50 i više godina.
Prosječne mirovine u Njemačkoj
Koliko su daleko od većine umirovljenika pokazuje još jedna statistika mirovinskog osiguranja.
Krajem 2021. prosječni umirovljenik na zapadu imao je mirovinu 1.309 eura bruto mjesečno, dok je prosječna umirovljenica dobivala samo 739 eura mirovine.
Na istoku zemlje su muškarci u prosjeku imali mirovinu od 1.289 eura, dok su žene primale 1.062 eura mirovine.
Vrlo je važno znati formulu po kojoj se računa mjesečna bruto mirovina. Množe se bodovi zarade, faktor pristupa, trenutna vrijednost mirovine, te faktor vrste mirovine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tih 3.000,00 € je bruto. Od njih se odbije cca. 8% za zdravstveno osiguranje i oko 2% za osiguranje za njegu. Osim toga se plaća i porez, visina poreza je ovisna o drugoj mirovi, odnosno supružnika.
Uključite se u raspravu