Europa treba vlastitu verziju takozvanog Ministarstva za učinkovitost vlade (DOGE) Elona Muska, izjavio je u ponedjeljak Tim Höttges, izvršni direktor Deutsche Telekoma, uputivši strastven apel za smanjenje birokracije u telekomunikacijskoj industriji regije, prenosi CNBC.
Höttges je tijekom panel-rasprave na Mobile World Congressu, tradicionalnom okupljanju tehnološke elite u Barceloni, istaknuo da Europa zaostaje za konkurentima poput SAD-a i Kine u ključnim tehnološkim inovacijama, poput umjetne inteligencije i novih generacija 5G mreža.
„Ono što Europi treba je DOGE“, rekao je Höttges publici, nastupajući zajedno s Margheritom Della Valle iz Vodafonea, Christel Heydemann iz Orangea i Marcom Murtrom iz Telefónice. „Potrebna nam je inicijativa za smanjenje ove birokracije i administracije, jer deseci tisuća ljudi sjede i upravljaju našim industrijama”, dodao je.
Podsjetimo, Trumpova administracija najavila je planove za pokretanje DOGE-a tek prošle godine. Inicijativa, koju vodi milijarder i šef Tesle Elon Musk, zadužena je za smanjenje troškova administracije savezne vlade. Iako Musk nije izabrani dužnosnik, nit je DOGE vladina agencija, od svog osnutka, DOGE nastoji smanjiti potrošnju u saveznim vladinim agencijama, dijeleći otkaze i ukidajući cijele agencije.
Höttges je rekao da je izbrojao sve regulatore s kojima Deutsche Telekom surađuje – uključujući nadzorna tijela za medije, kibernetičku sigurnost i privatnost – i da je ukupan broj dosegnuo brojku od oko 270 raznih regulatornih odjela. Dodao je da, za razliku od drugih europskih telekomunikacijskih tvrtki, Deutsche Telekom može većinu svojih prihoda ostvariti iz SAD-a putem većinskog udjela u američkom telekomunikacijskom operatoru T-Mobile. Inače, Hrvatski Telekom, u većinskom je vlasništvu DT-a.
Ponovni poziv na konsolidaciju
Kao što su telekomunikacijske tvrtke često činile u prethodnim izdanjima MWC-a, Höttges je ponovno pozvao Europu da smanji prepreke za konsolidaciju tržišta u industriji.
„Nema razloga da svako tržište mora imati tri ili četiri operatora”, rekao je. „Trebali bismo izgraditi jedinstveno europsko tržište.”
Ipak, analitičari ne vide konsolidaciju industrije kao „čarobni štapić” za sektor. Florian Gröne, globalni voditelj telekomunikacija u PwC-u, rekao je da, iako je EU regulativa dovela do „fragmentacije” u regiji, nije siguran da se slaže s „industrijskom mantrom da su potrebna prekogranična udruživanja i da će sve biti u redu.”
„Vertikalno integrirani model telekomunikacija ima svoju svrhu, ali nije pravi način za postizanje rezultata kako iz perspektive poduzeća tako i iz regulatorne, šire društvene perspektive”, rekao je Gröne za CNBC uoči MWC-a.
Höttges je dodao da bi Europa trebala ozbiljno razmotriti naplatu naknada američkim tehnološkim divovima poput Amazona, Microsofta i Netflixa za korištenje mreža mobilnih operatora, inicijativu koja je već više puta predlagana.
„To je besplatna usluga koju nudimo, jer ne postoje nikakve međusobne veze. I mislim da bi čak i oni trebali malo pridonijeti kako bi se zadovoljile potrebe za ulaganjima u našu industriju”, zaključio je Höttges.
Inače, tradiconalni Barcelonski kongres, najveći je svjetski sajam telekomunikacijske tehnologije. Čelnici telekoma, ali i prozvođači smartfona i ostale opreme svake godine raspravljaju o bitnim temama za industriju te formiraju trendove. Ovogodišnji, 38, po redu Mobile World Congress, ipak, prema podacima Reutersa, bio je tek blijeda kopija predpandemijskog okupljanja, jer tek je 60.000 sudionika prošlo kroz njegova vrata, što je upola manje negoli 2019.
Što se tiče globalne industrije, prema analizi PWC-a, predviđa se da će do 2028. godine globalni prihodi sektora telekomunikacija rasti po godišnjoj stopi rasta od 2,9 posto, što je ispod stope inflacije, dok su u 2023. godini ukupni prihodi sektora fiksnih i mobilnih mreža porasli za 4,3 posto dosegnuvši 1,1 bilijun dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu