Na summitu o umjetnoj inteligenciji u Parizu, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je InvestAI, inicijativu koja će mobilizirati 200 milijardi eura za ulaganja u umjetnu inteligenciju, uključujući 20 milijardi eura namijenjenih AI tvornicama. Izgradnja snažne AI infrastrukture ključna je za otvoreni i zajednički razvoj najsloženijih AI modela te za jačanje europske tehnološke neovisnosti, izvijestili su na stranicam EK. Von der Leyen je rekla da EU može s 50 milijardi eura dopuniti inicijativu europskih vodećih tvrtki koje su obećale 150 milijardi eura.

“Umjetna inteligencija donosi napredak u zdravstvu, potiče istraživanje i inovacije te jača našu konkurentnost. Želimo da AI bude pokretač gospodarskog rasta i tehnološkog napretka. Europa ima vlastiti pristup – temeljen na otvorenosti, suradnji i vrhunskim talentima. No sada ga moramo podići na višu razinu. Zato ćemo, zajedno s državama članicama i našim partnerima, osigurati dosad neviđenu razinu ulaganja kroz InvestAI za razvoj europskih AI gigatvornica. Ova jedinstvena javno-privatna suradnja, nalik CERN-u za umjetnu inteligenciju, omogućit će našim znanstvenicima i tvrtkama – ne samo onim najvećima – da razvijaju napredne modele koji će Europu učiniti vodećim kontinentom u AI tehnologiji. Ovo radimo kroz naš europski pristup, koji se temelji na otvorenosti, suradnji i vrhunskim talentima. No, naš pristup i dalje treba dodatno ubrzanje. Zato ćemo, zajedno s državama članicama i partnerima, mobilizirati neviđeni kapital putem programa InvestAI za europske gigatvornice umjetne inteligencije,” naglasila je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.
“Danas je povijesni dan jer smo postavili temelje za naše buduće AI tvornice. Spajajući naše resurse, omogućit ćemo AI poduzetnicima da inoviraju i šire se u najzahtjevnijim područjima umjetničke inteligencije. Bit ćemo spremni predvoditi put u AI s najmodernijom infrastrukturom.” dodala je Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju.
Program InvestAI cilja postati najveće javno-privatno partnerstvo na svijetu u razvoju pouzdane umjetne inteligencije. Početna sredstva za InvestAI dolazit će iz postojećih EU programa s digitalnom komponentom, poput programa Digital Europe, Horizon Europe i InvestEU-a. Države članice također mogu sudjelovati ulaganjem sredstava iz fondova kohezijske politike. Financiranje AI tvornica kombinirat će bespovratna sredstva i vlasnička ulaganja te će služiti kao pilot-projekt u okviru EU-ove strategije Kompasa konkurentnosti, čiji je cilj jačanje europske pozicije u strateškim tehnologijama.
Inače, Europska komisija je još u prosincu najavila osnivanje sedam AI tvornica, a uskoro će biti predstavljeno dodatnih pet. Plan je da gigatvornice imaju oko 100.000 najnovijih AI čipova, što je četiri puta više od kapaciteta sadašnjih AI tvornica u izgradnji. Cilj je osigurati pristup velikim računalnim resursima i malim tvrtkama kako bi mogle razvijati napredne AI modele.
U svom govoru, Ursula Von der Leyen se negirala je da Europska unija zaostaje za SAD-om i Kinom te kazala kako se ne slaže s tom tvrdnjom. SAD i Kina nisu odmakle “jer je utrka u području umjetne inteligencije tek smo na početku”, rekla je predsjednica Komisije.
Istovremeno, i Francuska dodatno povećava ulaganja u umjetnu inteligenciju. Predsjednik Emmanuel Macron, još uoči summita, najavio je investicijski plan vrijedan 109 milijardi eura za AI projekte u Francuskoj tijekom sljedećih nekoliko godina. Macron je ovaj plan usporedio s američkim programom Stargate, koji je OpenAI pokrenuo s proračunom od 500 milijardi dolara.
Sjedinjene Američke Države, naime, pojačavaju ulaganja u AI infrastrukturu. Prošlog mjeseca američki predsjednik Donald Trump najavio je zajednički pothvat s OpenAI-jem, Oracleom i SoftBankom s ciljem povećanja američkih ulaganja u umjetnu inteligenciju. Partnerstvo će uspostaviti novu kompaniju koja će odmah investirati 100 milijardi dolara, dok se ukupna ulaganja planiraju povećati na 500 milijardi dolara u iduće četiri godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu