EU je vodeći svjetski proizvođač, potrošač i izvoznik vina, podsjeća revizorski sud, a u proizvodnji dominiraju Italija, Francuska i Španjolska, 80 posto udjela.
Bruxelles strogo regulira i podupire vinarstvo, naglašavaju revizori, napominjući da vinogradari dobivaju oko 500 milijuna eura godišnje za restrukturiranje vinograda i za konkurentnost.
Mjera bi trebala osigurati uvjete za kontrolirani rast proizvodnog potencijala, uz maksimalno povećanje površine pod vinogradima za jedan posto godišnje, i sprečavanje prekomjerne opskrbe tržišta.
“Poticanje konkurentnosti vinskog sektora ključno je i posebno važno za EU, ali bi trebalo ići ruku pod ruku s poboljšanom ekološkom održivošću”, rekla je Joëlle Elvinger, autorica izvješća.
“U najmanju ruku možemo reći da su te mjere EU-a podbacile” na oba područja, zaključuje Elvinger.
Vinari ne koriste taj novac kako bi ublažili utjecaj poslovanja na okoliš i klimu, a u nekim slučajevima ulažu ga u prijelaz na sorte grožđa kojima treba više vode, zaključili su revizori.
“U EU vina mogu biti crvena, bijela i ružičasta, ali njihova proizvodnja rijetko je ‘zelena””, smatraju revizori.
Komisija bi trebala jasnije definirati ciljeve konkurentnosti, ocijeniti njihovu provedbu i kreirati ambiciozniju zelenu politiku u vinarstvu, poručuju revizori.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu