Dva europska grada bit će posebno zanimljiva ove godine. Jedan je u hrvatskom susjedstvu

Autor: T. I. , 08. siječanj 2025. u 20:00
Photo: LISI NIESNER/REUTERS

Komisija je dvjema europskim prijestolnicama kulture za 2025. dodijelila nagradu Melina Mercouri u iznosu od 1,5 milijuna eura

Europa 2025. dobiva dvije nove prijestolnice kulture – njemački Chemnitz i slovensku Novu Goricu! Ova dva grada preuzimaju prestižnu titulu u jubilarnoj godini u kojoj se obilježava 40 godina od pokretanja ove inicijative.

Chemnitz otvara svoju kulturnu godinu 18. siječnja pod intrigantnim motom “Vidjeti neviđeno”. Ovaj njemački grad sprema pravu revoluciju – pretvorit će svoje građane u “europske tvorce demokracije”, dajući kulturi sasvim novu dimenziju kroz projekte koje vode sami stanovnici.

Inače, Chemnitz, smješten u istočnom dijelu Njemačke blizu granice s Češkom, treći je grad po veličini u saveznoj pokrajini Saskoj. Tijekom razdoblja Istočne Njemačke, od 1953. do 1990., nosio je ime Karl-Marx-Stadt, a spomenik Karlu Marxu, postavljen 1971. godine, i danas je prepoznatljiv simbol grada.

Grad je usto poznat i po svojoj bogatoj industrijskoj baštini, zbog čega je nekoć bio nazivan “saskim Manchesterom“. Iako je tijekom Drugog svjetskog rata pretrpio velika razaranja, Chemnitz je obnovljen i danas se ističe spojem arhitekture iz raznih razdoblja, uključujući secesiju, industrijsku i DDR arhitekturu te postsocijalističku modernu.

Pod motom “C the Unseen” ili vidjeti neviđeno, organizatori planiraju predstaviti ‘neviđenu’ umjetnost, raznolike međunarodne susrete te brojne festivale i izložbe. Očekuje se svojevrsni kulturni sraz između tradicionalne umjetnosti i moderne indie scenom, čime se obogaćuje umjetnički identitet grada.

Kao dio priprema za ovu prestižnu titulu, Chemnitz je uložio velike napore u obnovu i revitalizaciju kulturnih objekata. Primjerice, staro kazalište je dobilo potpuno nove sanitarne čvorove kako bi bilo spremno za povećani broj posjetitelja tijekom 2025. godine. Osim toga, grad surađuje s 38 općina iz regije kako bi predstavio raznolike projekte iz civilnog društva, uključujući međunarodne umjetničke razmjene i izložbe. Ova suradnja ima za cilj dugoročno osigurati naslijeđe Chemnitza kao Europske prijestolnice kulture.

Chemnitz je također poznat po svojim povijesnim znamenitostima, poput četvrti Kaßberg s građevinama iz 18. i 19. stoljeća, te Crvenog tornja izgrađenog krajem 12. ili početkom 13. stoljeća. Ovi spomenici svjedoče o bogatoj povijesti i kulturnom naslijeđu grada.

Uz njemački Chemnitz tu je i Nova Gorica koja, pak, donosi jedinstven pristup – briše granice!

Od 8. veljače, ovaj slovenski grad spaja se sa svojim talijanskim susjedom Gorizijom u prvoj “europskoj prijestolnici kulture bez granica”. Kroz umjetnost i kulturu, istražit će se što granice zapravo znače u današnjem svijetu – bile one fizičke, društvene ili mentalne.

“Ovo nije samo još jedna kulturna godina – ovo je slavlje europskog duha!”, oduševljeno je izjavio povjerenik Glenn Micallef. “Nakon 40 godina, ova inicijativa i dalje dokazuje kako kultura ruši sve barijere među ljudima.”

Da bi bili odabrani, gradovi su morali uspostaviti kulturni program sa snažnom europskom dimenzijom u kojem se promiče aktivno sudjelovanje gradskih zajednica.

Komisija je dvjema europskim prijestolnicama kulture za 2025. dodijelila nagradu Melina Mercouri u iznosu od 1,5 milijuna eura, koja se financira u okviru programa Kreativna Europa, kao priznanje za kvalitetu njihovih priprema za predstojeću godinu, izvijestila je Europska komisija.

Komentirajte prvi

New Report

Close