Država u koju Hrvati rado odlaze u sve većoj krizi: Hoće li im pomoći planovi za oporavak?

Autor: Poslovni.hr , 19. prosinac 2024. u 08:42
Foto: Pixabay

Ekonomisti postavljaju pitanja o tome jesu li ovi planovi dovoljno ambiciozni da se nose sa strukturnim problemima koji pogađaju njemačko gospodarstvo.

Kako Nijemci postaju sve zabrinutiji zbog slabe gospodarstvene situacije u svojoj zemlji – koja će se smanjivati već drugu godinu zaredom – pitanje kako oživiti rast postaje najhitnije i najspornije pitanje pred nadolazeće izbore, koji će se održati 23. veljače. “Zemlja gubi konkurentnost”, rekao je vođa konzervativaca Friedrich Merz u utorak prilikom predstavljanja izbornog programa svoje koalicije. “Treba nam stabilna vlada koja je sposobna poduzeti akciju.”

Kako veliki otkazi u njemačkoj industriji počinju ostavljati sve veći trag, a kultne tvrtke poput Volkswagena prijete zatvaranjem pogona, domaća pitanja – a ne rat u Ukrajini ili uloga Njemačke u Europi – dominiraju kampanjom, primjećuje Politico. Pitanje koje najviše zabrinjava Nijemce pred izbore je gospodarstvo, prema jednoj nedavnoj anketi za javnu televiziju, a slijedi migracija. Rat Rusije protiv Ukrajine bio je četvrti na popisu.

Sve stranke obećavaju obnoviti slavna vremena njemačkog industrijskog rasta, ali imaju drastično različite vizije kako to postići. Merz – koji vodi desno-centrističku Kršćansko-demokratsku uniju (CDU) i koji ima najbolju poziciju da postane budući kancelar Njemačke – predlaže značajno smanjenje poreza na dohodak, kao i smanjenje poreza na dobit na maksimalnih 25 posto. Također želi smanjiti socijalne naknade koje, kako kaže, obeshrabruju ljude od rada, te smanjiti regulacije. Te promjene, tvrdi, potaknule bi privatne investicije koje bi pomogle stimulirati gospodarstvo.

Fiskalno konzervativna Slobodna demokratska stranka (FDP) ima sličan prijedlog politike, predlažući smanjenje poreza za većinu radnika, kao i za tvrtke. Također želi ukinuti subvencije za obnovljive izvore energije, uz oživljavanje nuklearnih elektrana u zemlji. Trenutni njemački kancelar, Olaf Scholz, i njegova centar-lijeva Socijaldemokratska stranka (SPD), s druge strane, zagovaraju velike javne investicije za poticanje industrijskog rasta. U utorak je Scholz predložio fond za ulaganja od 100 milijardi eura koji bi nalikovao Zakonu o smanjenju inflacije u SAD-u te obećao povećanje minimalne plaće s 12 na 15 eura po satu. Cilj je da Njemačka ostane “uspješna, snažna industrijalizirana zemlja, čak i za 10, 20 ili 30 godina”, rekao je Scholz.

Hoće li išta od ovoga uspjeti? Ekonomisti postavljaju pitanja o tome jesu li ovi planovi dovoljno ambiciozni da se nose sa strukturnim problemima koji pogađaju njemačko gospodarstvo – visokim troškovima energije koji pogađaju energetski intenzivnu industriju i slomom slobodne trgovine koja je ključna za gospodarstvo zemlje orijentirano prema izvozu, prenosi Večernji list.

Komentirajte prvi

New Report

Close