EU bi sljedećeg tjedna trebala nametnuti minimalne novčane kazne vlasniku Applea i Facebooka Meti prema svom Zakonu o digitalnim tržištima, dok Bruxelles nastoji izbjeći eskalaciju napetosti s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
Prema ljudima upoznatim s odlukama, očekuje se da će proizvođač iPhonea biti novčano kažnjen i naloženo mu je da revidira svoja pravila App Storea, nakon istrage sprječavaju li programere aplikacija da šalju korisnike na ponude izvan njegove platforme.
Regulatori će također zatvoriti još jednu istragu protiv Applea, koja je bila usredotočena na kompanijski dizajn zaslona za odabir web preglednika bez ikakvih daljnjih sankcija.
Meta će također biti kažnjena i naloženo joj je da promijeni svoj model “plati ili pristani” koji prisiljava korisnike da ili pristanu na praćenje podataka ili plate pretplatu za iskustvo bez reklama na svojim proizvodima.
Prema DMA, tvrtke se mogu suočiti s kaznama do 10 posto svog globalnog prometa, što bi moglo rezultirati milijardama dolara za obje tvrtke.
Ali Europska komisija cilja na novčane kazne koje padaju daleko ispod tog praga, rekla su tri dužnosnika, jer je digitalni pravilnik Unije relativno nov i odluke bi se još uvijek mogle osporiti na sudu.
Ovi potezi dolaze dok Bruxelles pokušava primijeniti DMA, koji je osmišljen kako bi obuzdao dominaciju tehnoloških divova na digitalnom tržištu, dok je izbjegavao izravni sukob s Washingtonom.
Fokus nove komisije, koja je preuzela dužnost u prosincu, također je više na usklađenosti velikih tehnoloških tvrtki sa zakonom nego na potencijalno visokim kaznama u milijardama eura, rekli su dužnosnici.
Briselski regulatori su spremni odbaciti slučaj o tome obeshrabruje li Appleov operativni sustav korisnike da mijenjaju preglednike ili tražilice, nakon što je Apple napravio niz promjena u nastojanju da se uskladi s pravilima bloka.
Međutim, nametanje bilo kakvog oblika kazni američkim tehnološkim tvrtkama riskira povratnu reakciju, budući da je Trump izravno napao kazne EU-a američkim tvrtkama nazivajući ih “oblikom oporezivanja”, dok je kazne tehnološkim tvrtkama uspoređivao s “inozemnom iznudom”.
“Ovo je ključni test za Komisiju”, rekla je osoba iz jedne od pogođenih kompanija. “Daljnje ciljanje američkih tehnoloških tvrtki pojačat će transatlantske napetosti i izazvati akcije odmazde i, u konačnici, države članice i europska poduzeća snosit će troškove.”
Američki predsjednik upozorio je na uvođenje carina zemljama koje naplaćuju poreze na digitalne usluge američkim tvrtkama.
Prema dopisu objavljenom prošlog mjeseca, Trump je rekao da će razmotriti poreze i propise ili politike koje “koče rast” američkih korporacija koje posluju u inozemstvu. Meta je ranije rekla da njezine promjene “ispunjavaju zahtjeve EU regulatora i nadilaze ono što zahtijeva zakon EU”.
Planirane odluke, za koje su dužnosnici rekli da bi se još mogle promijeniti prije nego što budu objavljene, trebale bi biti predstavljene predstavnicima 27 država članica EU-a u petak. Objava o kaznama zakazana je za sljedeći tjedan, iako bi se to vrijeme također moglo promijeniti, prenosi Seebiz.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu