Za projekt "Vrtovi lunjskih maslina" turistička zajednica grada Novalje na otoku Pagu povukla je 447.060 eura iz pretpristupnog programa Europske unije IPA. Zahvaljujući tome projektu ukupno vrijednom 596.080 eura, koji EU sufinancira sa 75 posto, trebalo bi se zaštititi tisućljetno prirodno stanište lunjskih maslina, urediti pristupna infrastruktura unutar maslinika te razviti turističko-edukativni sadržaji. Projekt je počeo u siječnju ove godine i traje 18 mjeseci, a završetak je predviđen do srpnja 2013. godine. Partner turističke zajednice koja projekt sufinancira sa 10 posto je grad Novalja, sa 15 posto.
Zaštićeno područje
Voditeljica projekta Katarina Bukša ističe da će projekt donijeti korist lokalnoj zajednici, a grad Novalja dobit će još jednu turističku atrakciju koju planira podignuti na nacionalnu, ali i na svjetsku razinu. "Grad Novalja prije je bio financirao jedan dio probijanja putova unutar tih maslinika i bilo je jasno da je lokalnom stanovništvu bitno da se ti putovi urede kako bi lakše mogli doći do svojih maslina pogotovo u vrijeme berbe u listopadu i studenom, koja upravo traje", kaže Bukša. Napominje da s obzirom na to da je u posljednjih nekoliko godina bilo dosta požara po našoj obali bitno da se to područje preventivno zaštiti. U lunjskim vrtovima nalazi se 80.000 stabala maslina, a više od tisuću njih je starije od 1200 godina. "To područje želimo zaštititi na čemu trenutno radi Državni zavod za zaštitu prirode. Prostor će zaživjeti i konačno dobiti tretman kakav zaslužuje kako bi se te masline zaštitile i dobile dodanu vrijednost. Nakon završetka projekta o tome će se području brinuti javna ustanova", tvrdi Bukša. Uređenjem postojećeg i ostalih pristupnih putova u sklopu ovoga projekta olakšat će se pristup masliniku, urediti odvodnja oborinskih voda, popraviti, odnosno izgraditi autohtoni potporni kameni zidovi, postaviti kamene klupice, koševi za otpad te četiri prodajna punkta kojim će se služiti isključivo lokalni proizvođači za prodaju svojih proizvoda. "Napravili smo javnu nabavu za građevinske radove, radi se pripremna dokumentacija za četiri kamene kućice s prodajnim štandovima na kojima će lokalno stanovništvo moći prodavati svoje domaće proizvode, poput maslinovog ulja i smokava", napominje Bukša. Turistima će se omogućiti razgledavanje, upoznavanje s glavnim osobinama područja, vodič kroz maslinike, kušanje i kupnja maslinovog ulja, paškog sira, pršuta i domaćih slastica, primjerice suhih smokava.
Slijedi novi projekt
"Unutar projekta dobivena su i sredstva za tri elektrovozila s jedinim dodatnim za rendžere. S tim vozilima će se turisti moći provozati unutar maslinika", kaže voditeljica projekta. Bukša napominje da je iskustvo u pripremi i provedbi projekta do sada bilo pozitivno. "Administrativno ima dosta posla, a na probleme gledamo kao na izazove koji nas vode na novu stepenicu. Što se prepreka tiče, bilo je nekih teškoća što se tiče imovinsko-pravnih odnosa, no i to smo uspješno završili. Imamo već iskustva s prikupljanjem dokumentacije, puno toga treba pripremiti pa ne mogu reći da je jednostavno, no iskustvo pomaže i neki se koraci znaju unaprijed", naglašava Bukša. Nakon Vrtova lunjskih maslina" najavljuje još jedan projekt grada Novalje koji je još u pripremi, no čija bi vrijednost mogla dosegnuti 1,3 milijuna eura. "Prijavit ćemo još jedan projekt 'Mediteranski vrt' na području grada Novalje na Pagu, koji bi također trebao biti sufinanciran iz pretpristupnog programa EU IPA. Na tom području, na kojem se nalazi tri hektara šume, uredit će se prostor koji je sada zapušten i devastiran, a nalazi se gotovo u središtu Novalje, ističe Bukša i dodaje: "Taj bi prostor trebalo počistiti. Tamo se nalazi stara crkvica te ćemo u suradnji s konzervatorima vidjeti što bi sve tamo trebalo učiniti. Također je u sklopu toga projekta predviđena gradnja restorana te amfiteatra sa 600 sjedećih mjesta. Uredit će se i prostor koji je prije tridesetak godina bio gradska plaža te će se na njemu uvesti i dodatni sadržaji za malu djecu. Uredit će se suhozidi, bit će razne vegetacije i mi se nadamo pozitivnom ishodu", zaključuje Bukša.
Tradicija
Tisućljetne masline
Među 80.000 stabala u "Vrtovima lunjskih maslina" posebno se ističe 1500 divljih maslina – olea oleaster, visokih od 5 do 8 metara, čija se prosječna starost znanstvenim istraživanjima procjenjuje na 1200 godina, što bi značilo i da su mnogo starije. Ovo područje divlje masline jedino je takve vrste na Jadranu i ima veliku botaničku vrijednost te je zbog svojih karakteristika 1963. godine zaštićeno i proglašeno botaničkim rezervatom.
Zacrtani ciljevi
7 kilometara novih putova kroz vrtove maslina u mjestu Lunu na otoku Pagu bit će uređeno u sklopu projekta
4 kamene kuće s prodajnim štandovima na kojima će lokalno stanovništvo moći prodavati domaće proizvode
3 električna vozila s jednim dodatnim vozilom za rendžere s kojima će se moći provesti kroz maslinike
Najave
16. studenoga
Cjeloživotno učenje
Pripremni seminar za potprogram Leonardo da Vinci namijenjen strukovnom obrazovanju i osposobljavanju te strukovnim predmetima održat će se u osječkom hotelu Waldinger, od 12 do 16 sati.
20. studenoga
Upravljanje projektima EU
Početna radionica na temu "Financijsko upravljanje EU-projektima" u okviru projekta otvorena vrata, Velika dvorana SAFU, Ulica grada Vukovara 284, Zagreb, s početkom u 13 sati. Predavačice su Andrijana Jurin Vidović i Mandica Barnjak, savjetnice u Uredu za financije i računovodstvo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu