‘U povlačenju sredstava iz EU fondova Hrvatska na začelju’

Autor: Agencija VLM , 14. svibanj 2014. u 16:23
Thinkstock

Prebacivši se na lokalnu razinu, koordinatorica Nacionalnog foruma upozorila je na “poigravanje” s učenicima područnih škola u Podcrkavlju i Ruščici, kojima nove škole nisu završene ili opremljene zbog navodnog nedostatka financijskih sredstava.

Kako otvoriti radna mjesta u Slavonskom Brodu korištenjem EU fondova? Bila je to tema tema konferencije za novinare koordinatorice Nacionalnog foruma za Slavonski Brod Slavice Lemaić.

Prema njenim riječima, mogućnosti su velike, a lepeza projekata koji se mogu kandidirati za bespovratna sredstva iz Europske unije široka. Popis onih koji mogu koristiti navedena sredstva je također dugačak, a vezano uz lokalnu samoupravu potrebno je znati da neke projekte mogu kandidirati i mjesni odbori.

– Nažalost, svjedoci smo poražavajućih činjenica o korištenju EU fondova, čiji godišnji proračun predviđen za Hrvatsku nije prenosiv na iduću godinu. Prema posljednjim službenim analizama Europske komisije o iznosima koji su dosad isplaćeni, u povlačenju sredstava iz EU fondova Hrvatska se nalazi na zadnjem mjestu – kazala je Lemaić. Dodala je kako podaci koji su dostupni unatrag nekoliko mjeseci govore kako postotak isplaćenih sredstava u odnosu na ona koja su bila na raspolaganju u financijskoj perspektivi 2007. – 2013. za Hrvatsku iznosi mizernih 18 posto. Da stvar bude još gora, države čijem smo se pristupanju čudili tijekom zadnjih nekoliko godina i smatrali da nemaju što tražiti u Uniji prije nas, kao što su Bugarska i Rumunjska, napravile su značajan iskorak.

– Rumunjska se nalazi neposredno ispred Hrvatske, ali je njezin postotak iskorištenosti znatno viši i iznosi 36 posto isplaćenih sredstava. Bugarska je još uspješnija i nalazi se na 48% iskorištenosti, a o postotku iskorištenosti od 78 posto koji ima Estonija mi možemo samo sanjati – ističe Lemaić.

Prebacivši se na lokalnu razinu, koordinatorica Nacionalnog foruma upozorila je na "poigravanje" s učenicima područnih škola u Podcrkavlju i Ruščici, kojima nove škole nisu završene ili opremljene zbog navodnog nedostatka financijskih sredstava. Stoga pohađaju stare, unatoč inspekcijskim nalazima da su neuvjetne, pa i opasne po zdravlje djece.

– Neki gradovi u obližnjim županijama taj su problem riješili putem EU fondova, pa od tih novaca grade nove i obnavljaju stare škole. U Brodsko- posavskoj županiji umjesto takvog pristupa imamo prepucavanja između različitih političkih opcija na razini Županije, grada i općina – zaključila je Lemaić.

Komentirajte prvi

New Report

Close