U sklopu programa 'Znanstvena suradnja' Fonda Jedinstvo uz pomoć znanja za Potporu 'Preko granice' znanstvenicima Instituta Ruđer Bošković (IRB) odobreno je pet projekata ukupne vrijednosti 6,2 milijuna kuna.
1,35milijuna
kuna odobreno je za projekt bolje kontrole metabolizma
Odobrena sredstva iskoristit će za kompleksna istraživanja – od istraživanja koja bi trebala doprinijeti razvoju i proizvodnji antibiotika, razumijevanju neurodegenerativnih bolesti ili energetskih pretvorbi u prirodi sve do razvoja senzora te utvrđivanja autentičnosti umjetnina novom metodom koju uz IRB koriste samo dva laboratorija u svijetu.Na natječaj za Program 'Znanstvena suradnje', koji je bio otvoren od listopada 2012. do veljače 2013. godine, pristiglo je ukupno 93 projektna prijedloga od kojih je, uz pomoć ocjena preko 250 vrhunskih međunarodnih recenzenata i ocjena Povjerenstva za upravljanje, njih 17 izabrano za financiranje u ukupnom iznosu od 22,2 milijuna kuna.
Kontrola metabolizma
Među 17 odobrenih projekata našlo se i pet projekata znanstvenika IRB-a. Dr. Andreji Mikoč, kao suvoditeljici, odobren je projekt 'ADP-ribozilacija proteina u modelnom prokariotu Streptomyces coelicolor i čovjeku' vrijedan 1,35 milijuna kuna za koji se očekuje da će omogućiti bolje razumijevanje kontrole metabolizma i proizvodnje antibiotika kod najvažnijih proizvođača antibiotika prirodnog porijekla – bakterija. "Projekt provodimo u suradnji sa Sveučilištem u Oxfordu, a voditelj projekta je dr. Ivan Ahel. Istraživanja na bakteriji S. coelicolor radit će se na IRB-u, a dio na humanom sustavu radit će se na Oxfordu", potvrdila je Mikoč.
1,46milijuna
kuna dobio je projekt proučavanja neurodegenerativnih bolesti
Višak energije
Dr. Ivančici Bogdanović Radović odobren je projekt 'Istraživanje modernih slikarskih materijala i njihove stabilnosti pomoću MeV SIMSa i drugih analitičkih tehnika' u iznosu od 883.941 kuna. U sklopu projekta istraživat će se starenje modernih slikarskih materijala nastalih razvojem industrije u 20. stoljeću posebno sintetskih organskih pigmenata i polimera, što je u konačnici važno radi zaštite umjetničkih djela od propadanja. Projekt sinergijski ujedinjuje znanja i iskustva kemičara s Akademije likovnih umjetnosti (ALU) u Beču pod vodstvom dr. Dubravke Jembrih-Simbürger i fizičara s IRB-a, te zapošljava jednog mladog znanstvenika.
Projektu 'Vremenski razlučena fotoelektronska spektroskopija kao proba ultrabrze dinamike u pobuđenim elektronskim stanjima' voditeljice dr. Nađe Došlić odobreno je 1,16 milijuna kuna, a projekt će se baviti razumijevanjem elektronskih i geometrijskih promjena u molekulskom sustavu nakon izlaganja elektromagnetskom zračenju te načina kojima se sustav rješava viška tako stečene energije, što je od iznimne važnosti za razumijevanje energetskih pretvorbi u prirodi. Ovaj projekt provodit će u suradnji s dr. Pierom Declevom sa Sveučilišta u Trstu. Projekt dr. Silve Katušić Hećimović 'Uloga disfunkcije lizosoma u nastanku neurodegenerativnih bolesti', ukupne vrijednosti 1, 46 milijuna kuna, bavit će se istraživanjem specifičnih staničnih organela lizosoma čija poremećena funkcija može dovesti do nakupljanja proteina u mozgu što može, kao posljedicu, imati nastanak teških neurodegenerativnih bolesti u čovjeka, kao što su Alzheimerova bolest i Parkinsonova bolest. Projekt će se provoditi u suradnji s prof. dr. Dimitrijem Kraincem sa Sveučilišta Northwestern.
Zapošljavanje znanstvenika
"Naš projekt će doprinijeti prijenosu tehnologije induciranih pluripotentnih matičnih stanica i uspostavljanju biološki relevantnog humanog modela stanica neurona neurodegenerativnih bolesti. Također je važno istaknuti da će naš projekt doprinijeti zapošljavanju mladih znanstvenika, njihovom usavršavanju u području neurodegenerativnih bolesti, prijenosu stečenih znanja i podizanju konkurentnosti hrvatske znanosti u Europi", naglasila je dr. Katušić Hećimović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu