EU želi proširiti znanstvena istraživanja diljem Europe

Autor: Darko Bičak , 20. kolovoz 2013. u 18:46
Fotolia

Na posljednji natječaj Starting Grant natjecanja u ovom EU proračunskom razdoblju bilo je prijavljeno 3329 projekata od čega ih je prihvaćeno 287 koji će dobiti više od 400 milijuna eura stipendija.

Uskoro ističe Sedmi okvirni program Europske unije za financiranje projekata istraživanje i razvoj FP-7, a koji je vrijedio od 2007-2013., ističu u Bruxellesu. Za sljedeći program Horizon 2020 će se raspisivati poziv od naredne godine pod novim uvjetima, ali i većim proračunom. Kako piše portal The Baltic Course, Europsko istraživačko vijeće (ERC) je u prosljednjoj rundi selekcije preliminarno odabralo 287 znanstvenika u natječaju Starting Grant za tzv. projekt Plavo nebo u kojem će im biti podijeljeno gotovo 400 milijuna eura.

Povećanje potražnje

Natječaji za prestižna EU sredstva su u porastu, a ukupna potražnja za bespovratnim sredstvima je ove godine povećana za 50 posto. Tu je i povećanje udjela žena istraživača koji se s lansjkih 24 posto popeo na 30 posto u 2013. Vrlo je zanimljiva i podjela u projektima istraživanja i razvoja jer najviše njih, 45 posto, otpada na fiziku i inženjerig, a 40 posto na znanosti koje istražuju čovjeka i njegovo zdravlje (Life Sciences). Ostatak odobrenih projekata se odnosi na društvene i humanističke znanosti.

Povjerenica Europske komisije za istraživanje, inovacije i znanost, Maire Geoghegan-Quinn, kazala je da je Europsko istraživačko vijeće u iskušenju da promjeni istraživački krajolik za mlade talente, koji su često koncentriratni na 10-ak prestižnih sveučilišta i instituta, a kako bi se podigla razina znanosti u čitavoj Europi. 

Inovativni mjerilo financiranja, dodala je, biti će financiranje koje predstavlja takozvano “plavo nebo istraživanja” – ljudsko znanje napreduje, ali i otkrića koja bi se mogla realizirati u konkretnoj proizvodnji, a sami tim poboljšati naši život u budućnosti. Dodala je da je ERC postao potvrđeni znak izvrsnosti, a da će to do punog značaja doći s Horizonom 2020. Ovo je bio zadnji natječaj u postojećom programu financiranja. Kako ističe The Baltic Course, a što je aktualno i za Hrvatsku, podaci o ovim natječajima nažalost nisu dostupni na svim jezicima Unije, već se znasntvenici s EU birokracijom moraju nositi samo na onim “glavnima”: engleski, francuski, njemački te možda još ponekom. Odabrani projekti pokrivaju širok raspon tema, kao što su projektiranje jedinstvene obalne obrane od tsunamija, razvoj high-tech radioterapije koja potencijalno može pomoći pacijentima oboljelima od raka. Tu je i istraživanje o praćenju onečišćenja zraka pomoću GPS tehnologije u realnom vremenu, a obećavaju i istraživanja novih low cost fotočelija koje bi bile puno učinkovitije u proizvodnji struje od postojećih.

Istraživači iz 34 zemlje

Na ovaj natječaj se prijavilo ukupno 3329 projekata, 50 posto više u odnosu na lani. Zbog povećane konkurencije, odobreno je svega devet posto njih. Stipendije se dodjeljuju za istraživače iz 34 različitih nacionalnosti, a za 162 znanstvene institucije diljem Europe. Stipendija je namijenjena istraživačima s dvije do sedam godina iskustva od završetka doktorata, ili odgovarajućeg nacionalnog ekvivalenta tom znanstvenom stupnju. Naravno,  prednost imaju oni kandidati čiji su dosadašnji radovi izvrsni i obećavajući za realizaciju, a ima mogućnosti i za napredak. Procječna starost odabranih znanstvenika je bila 34 godine. Najveći mogući iznos stipendije je bio dva milijuna eura za istraživanje u razdoblju od pet godina. Istraživanje se mora provesti u jednoj od 28 zemalja EU-a, ili pak neke od pridruženih država.

Proračun od 7,5 milijardi eura

Europsko istraživačko vijeće (ERC) osnovala je 2007. godine Europska unija kao prvu paneuropsku instituciju koja će se baviti rubnim znanostima. ERC, čiji djelokrug je određen Sedmim okvirnim programom za istraživanje i razvoj (FP-7), pod stavkom Ideje, Posebni programi, imala je za razdoblje 2007.-2013. proračun od 7,5 milijardi eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close