Dostupan novac iz fonda za ruralni razvoj

Autor: Tomislav Oharek , 11. veljača 2015. u 14:41
Pčelari mogu sufinancirati čak i marketing/FOTOLIA

Proizvođači maslinovog ulja mogu koristiti novac za modernizaciju i povećanje konkurentnosti.

Uz potpore Nacionalnog pčelarskog programa, koje su se zbog velikog broja novih pčelara pokazale nedostatnima, od ovog će tjedna konačno biti dostupan i novac Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.

Tako u okviru ukupno raspoloživih 140 milijuna kuna, pčelari mogu financirati svoja ulaganja u preradu, razvoj i marketing pčelinjih proizvoda. To obuhvaća sve one troškove koji nisu prihvatljivi u Pčelarskom programu, a uključuju izgradnju i opremanje objekata i pogona za preradu i pakiranje pčelinjih proizvoda s ukupnom pripadajućom unutarnjom i vanjskom infrastrukturom, objektima za skladištenje, kušaonicama i prostorom za prodaju, opremom za prihvat, čuvanje, preradu i punjenje meda i pčelinjih proizvoda, opremom za trženje, opremom za marketing i prodaju te mnoge druge troškove. Nakon više godina provedbe IPARD programa, prihvatljivima se smatraju troškovi kupnje zemljišta te podizanja novih nasada za proizvodnju grožđa za vino.

Tako vinari mogu ulagati u analizu tla, pripremu terena, nabavu sadnog materijala, konstrukciju nasada te sustave za zaštitu od padalina. Prihvatljivi su i troškovi nabave traktora, poljoprivredne mehanizacije, prateće opreme ali i gospodarskih vozila. Intenzitet potpore doseže i do 90 posto ukupnih troškova projekta. Inače, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je lani u studenome dva javna natječaja iz Nacionalnog programa pomoći sektoru vina 2014.-2018., i to za mjere "Restrukturiranje i konverzija vinograda" i "Investicija u vinarije i marketing vina". Nacionalni program pomoći sektoru vina petogodišnji je program u kojem je osigurano 57 milijuna eura za razvoj hrvatskog vinarstva i vinogradarstva iz tzv. europske Vinske omotnice.

Cilj ovog programa je povećanje konkurentnosti naših vinara kroz tri mjere u okviru projekata restrukturiranja i konverzije vinograda, izgradnje i opremanje vinarija te projekte marketinga i promocije vina. Za dodjelu bespovratnih sredstava mogu se prijaviti vinari i vinogradari koji su upisani u Vinogradarski registar. Najmanji iznos potpore bio je tri, a najveći 750 tisuća eura, ovisno o mjeri.  Nakon dosadašnjih natječaja za sve tri mjere iz Vinske omotnice Agencija za plaćanja izdala je 48 odluka o odobrenju projekata na iznos potpore od 43,4 milijuna kuna te je isplatila više od 10 milijuna kuna korisnicima koji su zatražili isplatu predujma kako bi mogli započeti s investicijom.

Osim pčelara i vinogradara i uzgajivači maslina i proizvođači maslinovog ulja mogu koristiti bespovratna sredstva za restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti svojih gospodarstava te povećanje dodatne vrijednosti maslinama i proizvodima od maslina. Prihvatljiva su ulaganja i troškovi podizanja novih ili restrukturiranja postojećih višegodišnjih nasada,  građenja i opremanja objekata za preradu maslina i komine masline s pripadajućom unutarnjom i vanjskom infrastrukturom, što uključuje najširi spektar opreme, kupnju nove poljoprivredne mehanizacije i opreme za vlastitu proizvodnju te gospodarska vozila. Intenzitet potpore je maksimalnih 90 posto ili tri milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close