Zbog par solarnih ploča morali registrirati novu djelatnost

Autor: Tin Bašić , 11. kolovoz 2013. u 22:00
Proizvođači kave sad će proizvoditi i energiju/PIXSELL

Priča zagrebačkog Francka primjer je regulativnih problema domaćih ulagača u obnovljive izvore energije.

Franck je prošloga tjedna objavio kako se početi baviti i sa strujom. Iako su neki domaći mediji objavili da Franck postaje konkurencija Hrvatskoj elektroprivredi jer su se odlučili dopuniti statut djelatnostima proizvodnje, opskrbe, prijenosa i distribucije električne energije, to nije točno.

Razlog dopuni poslovnih djelatnosti je vrlo benigan. S obzirom na to da na parkiralištu imaju nadstrešnicu, u Francku su to htjeli iskoristiti i postaviti solarne ploče. Iako nismo dobili službeni komentar iz kompanije, neslužbeno doznajemo da je upravo to razlog dopuni prijedloga Glavnoj skupštini. "Obzirom na to da ta nadstrešnica postoji, razmišljalo se o načinu kako ju iskoristiti. Postavilo bi se nekoliko soalrnih ploča za internu uporabu", objašnjava izvor Poslovnog dnevnika.

Stoga će dioničari najpoznatijeg hrvatskoj proizvođača kave posljednjeg dana kolovoza, pored glasovanja o povlačenju dionica sa Zagrebačke burze, prihvaćanju poslovnih rezultata i glasovanju o dividendi koja bi trebala iznositi deset kuna po dionici, glasovati o upisu nove djelatnosti povezane sa strujom jer će se postaviti nekoliko solarnih ploča na parkiralištu kompanije. Da ne moraju čekati Skupštinu i promjenu statuta, možda bi ih već i postavili. Inače, Uprava Francka odlučila je delistirati dionice sa službenog burzovnog tržišta.

S obzirom na to da obitelj Artuković zajedno s Franckom u svojem vlasništvu drži dvije trećine svih dionica, onda je sigurno da će Glavna skupština odlučiti o definitivnom odlasku sa Zagrebačke burze. Taj potez u Francku su objasnili visokim troškovima koje su plaćali za kotiranje dionica. Pogotovo, budući da se dionicom Francka vrlo rijetko trguje i gotovo da nema aktivnosti ulagača pa je odlučeno da se dionica izlista. Franck će se na taj način, osim snižavanja troška koji iziskuje listanje na burzi, elegantno riješiti i zavirkivanja znatiželjne javnosti u vlastito poslovanje i obavještavanja o svakom poslovnom koraku što su propisivala pravila za tvrtke izlistane u trenutno najvišoj kotaciji burze.

Tako će Franck nakon punih deset godina reći zbogom domaćem tržištu kapitala na kojemu sve više kompanija ne vidi mnogo smisla za ostanak. Fondovska industrija može smo žaliti za dobrim starim vremenima kada su tvrtke s više od 100 dioničara i 30 milijuna kuna temeljnog kapitala bile obvezne uvrstiti se na bivšu JDD kotaciju.

Komentirajte prvi

New Report

Close