Za Adris će najveći problem biti višak zaposlenika u CO

Autor: Božica Babić , 20. prosinac 2013. u 10:40
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

Kadrovsko ‘pumpanje’ bilo je posebno eksplozivno između 2004. i 2009. kada je u CO došlo 741 novih radnika.

Adris grupa, novi suvlasnik Croatia osiguranja do polovice veljače 2014. mora s Vladom RH potpisati zaključni ugovor, te u roku šest mjeseci provesti dokapitalizaciju koja će dati odgovor o novom suvlasništvu. Mimo tih rokova neki su već ustvrdili kako će udjel Adrisa nakon dokapitalizacije od 110 milijuna eura rasti sa kupljenih 39,7 na 60 posto, državni portfelj past će sa 42,77 na 28,6  čime će se i sadašnje suvlasništvo malih dioničara smanjiti sa 18,53 na 11,4 posto.

Zadržavanje korporativnog identiteta i sjedišta Croatia osiguranja, ostanak dionice na Zagrebačkoj burzi dvije godine nakon transakcije te širenje poslovanja na tržištima u regiji jugoistočne Europe, Adrisove obveze iz kupoprodajnog ugovora zapravo su slatke brige rovinjske grupacije.

Teškoće zasigurno, s obzirom na zakonsku obvezu objave preuzimanja, neće predstavljati ni otkup dionica od malih dioničara zbog vlastite financijske ‘logistike’ koju Adris drži u trezorima bankara. Najveći problem s kojim će se suočiti mogao bi biti model rješavanja prekobrojnih zaposlenika. Croatija je u Hrvatskoj krajem rujna 2013. imala 2796 djelatnika, na ostala četiri tržišta regije još 1166 zaposlenih. Kadrovsko ‘pumpanje’ bilo je posebno eksplozivno između kolovoza 2004. i ožujka 2009. kada je radno mjesto u Croatiji pronašla 741 osoba. Veliku većinu njih u CO nije doveo povećani obujam posla nego se uglavnom radilo o zbrinjavanju podobnih pojedinaca s članskim iskaznicama HDZ-a i/ili HSLS-a, s obzirom na tadašnju koalicijsku vlast. Premda je u međuvremenu godišnje u mirovinu odlazilo 70 do 100 zaposlenika u tvrtkama registriranim na matičnom tržištu trenutno se naspram ljeta 2004. i dalje broji više čak 665 djelatnika. Od svih društava u regiji posebno je znakovita prekobrojnost u beogradskom Milenijumu gdje je primjerice, tijekom 2012. godine 308 zaposlenih ostvarilo 95 milijuna kuna premije. U rješavanju te goleme kadrovske križaljke budućem vlasniku situaciju je optimalno olakšala Vlada, modelom koji do sada nije osigurala nijednom kupcu u privatizacijskim procesima. Ministar financija Slavko Linić, čijem resoru potpada Croatija, prije desetak dana sindikalnom predsjedniku Miroslavu Hrašćancu poslao je vrlo jasnu poruku.

“Izravno nametanje obveze budućem investitoru o zadržavanju broja zaposlenika bilo bi protivno pravnoj stečevini Europske unije i praksi Europske komisije, zbog čega Vlada nije u mogućnosti zahtijevati od budućeg investitora da preuzme obvezu da tri godine nakon preuzimanja nema otkaza uz punu isplatu svih prava po kolektivnom ugovoru prema zaposlenicima i sindikatu. Kod novog vlasnika, objasnio je Linić, imat će zajamčena stečena prava sukladno aktualnim hrvatskim zakonima. Pod Adrisovom ‘kapom’ Croatia će dogodine obilježiti i 130. godinu kontinuiranog poslovanja.  

Komentari (2)
Pogledajte sve

Ovdje pise da se radi iskljucivo o periodu izmedju 2004. i 2009., tako da nema potrebe za prodavanjem magle, isfrustrirani pripadnice HDZ jugend pokreta.

Dobro je da su zbrinuli svoje kadrove…malo HDZ malo SDP i dobro to ide….ipak su ti ljudi zaslužni za dobitak svoje stranke…istina neki su u Remetincu al nema veze…ima mladih lopina….

New Report

Close