Vlada se okreće inkubatorima i odustaje od poduzetničkih zona

Autor: Bernard Ivezić , 07. studeni 2012. u 15:46
Ministar Gordan Maras i predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Davor Bernardić/PIX

Inkubator ‘Nikola Tesla’ trebao bi biti dovršen do kraja 2014. godine, a u njega će se uložiti 20 mil. eura.

Vlada iduće godine planira prestati podupirati razvoj novih poduzetničkih zona i preusmjeriti ta sredstva u razvoj poslovnih inkubatora, najavio je jučer ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras.

Prvi inkubator nazvan Nikola Tesla, čiji će rad poduprijeti Vlada, trebao bi se otvoriti u jednom od paviljona na Zagrebačkom velesajmu do kraja 2014. i u njega će Grad Zagreb uložiti do 20 milijuna eura. Projekt će operativno voditi Razvojna agencija Zagreb, a ministar Maras očekuje da će suradnja između vlade i grada postati model po kojem će se realizirati slični projekti u drugim dijelovima Hrvatske. "Prije je Vlada više ulagala u poduzetničke zone, a sada želimo ulagati u poslovne inkubatore u kojima će u prvoj fazi biti mjesta za 500 poduzetnika te će zagrebački tehnološki centar 'Nikola Tesla' biti prvi koji će pokazati tu suradnju između vlade i lokalne samouprave", ističe Maras. Bivše Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva lani je objavilo da je tijekom prošlih osam godina Vlada za razvoj 325 poduzetničkih zona dala 600 milijuna kuna nepovratnih potpora.

Maras procjenjuje da je ta brojka bliža 800 milijuna kuna i da time nisu riješeni problemi mikro i malih poduzetnika, koji su se u krizi iskazali kao najžilaviji i stvaratelji novih radnih mjesta.Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Davor Bernardić kaže da projekt znanstveno-tehnološkog centra "Nikola Tesla" planiraju financirati iz tri izvora. Prijavit će ga za IPA program i strukturne fondove, zatim očekuju financijsku potporu Ministarstva poduzetništva i obrta, a tu su i zajednička ulaganja s privatnim partnerima uz kredite HABOR-a. "Za ovaj projekt postoji velik interes lokalnih i stranih partnera pa smo tako razgovarali s Amerikancima, Rusima, Kinezima, Fincima, Ircima i Britancima, a sve kako bismo reindustrijalizirali Zagreb i omogućili posebno mladim, inovativnim ljudima da realiziraju svoje ideje u Hrvatskoj", kaže Bernardić.

Dodaje da se razgovaralo i sa Šangajem, koji je grad prijatelj Zagreba, te s kineskim tehnološkim centrom u Haidianu. Ministar Maras naglasio je da u partnerstvu lokalnih zajednica i Vlade vidi prostor za suradnju s organizacijama kao što su američki 500Startups i Founders Institute. "Cilj je stvoriti poticajno okruženje u kojem će se inkubirati više tvrtki poput Farmerona koji će jačati hrvatski izvoz, a Zagreb ima i sveučilišni kapacitet za to te mnoštvo nekretnina koje tako može staviti u funkciju razvoja gospodarstva", naglašava Maras. Frane Šesnić, direktor Razvojne agencije Zagreb, kaže da će na projektu surađivati s CRANE-om, Zagrebačkim inkubatorom poduzetništva, koji je službeno započeo s radom, te CISEx-om. "Mikro i mali poduzetnici rješavaju problem nezaposlenosti, jer brzo rastu, a danas samo takvi zapošljavaju", kaže Šesnić. Zvonimir Viduka, direktor Altproa, uspješnog izvoznika koji se razvio zahvaljujući poslovnoj infrastrukturi Razvojne agencije Zagreb, kaže da je tehnološki centar "Nikola Tesla" ono o čemu su poduzetnici poput njega godinama govorili.

Usluge 'Nikole Tesle'

Od coworkinga do jamstava banaka

Vlada planira dogodine udvostručiti jamstveni fond za poduzetnike na 40 milijuna kuna što će biti dostupno i preko tehnološkog centra "Nikola Tesla". Centar će nuditi coworking prostor, inkubator koji će pokrivati osnovne operativne troškove poduzetnicima te nuditi akceleratorske usluge poput networkinga u inozemstvu i pomoći oko izvoza. Startupima će se nuditi i usluga jamstvene agencije pomoću koje mogu dobiti jeftinije kredite kod komercijalnih banaka.

Komentari (2)
Pogledajte sve

i Vlada nam je vjerojatno iz inkubatora, model EU sa korištenim starim zaostalim dijelovima iz YU,
zato se tako i kočopere(egocentrično razmetanje nečim. Podrazumijeva stav sa nosom prema nebu, hinjenu nezainteresiranst za stvari zemaljske, tobožnju nedodirljivost i uzvišenost nad ovom prljavom ruljom. Razmetati se može stavom ili stvari. Kad se netko izrazito kočoperi predugo u blizini nekoga tko takvo što ne podržava, situacija se razriješi jednostavnom društvenom sankcijom. Kočoper dobije po tintari, tamburi, dobije svoju porciju, vidi svog Boga(Milanovićev miljenik), itd.,)

Svaka čast Farmeronu i sličnima, ali neće nas takvi izvući iz krize. I taj Farmeron pomaže nekome tko na kraju nešto proizvodi (uzgaja). A ova genijalna vlada ukida poticaje upravo takvima koji proizvode konkretne proizvode i planira ih potpuno (?!) preusmjeriti razvijateljima raznoraznih aplikacija?!

Volio bih da mi netko ukaže na ozbiljnu državu kojoj se strategija poticanja gospodarstva temelji na poticanju mikro startupova i njihovih aplikacija. Već mi je smiješno svakoga dana slušati “uspješne priče” o raznim programčićima, koji realno mogu zaposliti nekoliko ljudi i to je to (ne podcjenjujem ih, dapače, nego govorim o širem, nacionalnom okviru i interesu). A ono najproblematičnije u svemu tome je što kako brzo narastu, nažalost često brzo i padaju. Ozbiljne države takvima mogu dijelom pomoći, ali ne i svoj razvoj temeljiti na njima.

Ovo ministarstvo i ministar nažalost su teška smijurija, što je očito i iz svakog javnog nastupa.

New Report

Close