U četvrtak Vlada kreće operativno sa pretvaranjem tvrtke Odašiljači i veze u novog državnog telekomunikacijskog operatera koji bi svoje usluge iznajmljivanja međugradskih optičkih veza na tržištu trebao ponuditi od sredine veljače doznaje Poslovni dnevnik. OiV će time izravno konkurirati Hrvatskom telekomu i novim igračima poput Univerzalnih telekomunikacija.Darko Parić, pomoćnik ministra uprave za e-Hrvatsku kaže da su riješili ključan problem zbog kojeg do sada OiV taj posao nije mogao realizirati u praksi, iako se o tome priča već nekoliko godina.
Kreće izvlaščivanje
"Radna skupina za informatizaciju, koja ja sastavljena od stručnjaka iz branše i u kojoj sjedi pola ministara, će u četvrtak usvojiti i Vladi uputiti prijedlog po kojem će se u idućh 90 dana sve državne tvrtke koje imaju optiku izvlastiti i ta infrastruktura dodjeliti OiV-u", kaže Parić.Vlastitu optiku, koje ovisno o izvorima ima između tri i deset tisuća kilometara, gradili su HEP, HŽ, HAC, ARZ, Plinacro i Janaf. U branši se komentira da su državne tvrtke u izgradnju svojih optičkih mreža ulagale između 40 i 100 milijuna kuna svaka, a kako su ih neke upisale u bilancu za prebacivanje vlasništva na OiV trebalo bi osigurati i do pola milijarde kuna. Dodatan problem je što tu infrastrukturu državne tvrtke koriste za dnevnu operativu.Parić, međutim, kaže da je nacionalni interes da država prestane plaćati skupe telekomunikacijske veze između gradova i da poveća kapacitete za gradnju pristupnih mreža nove generacije FTTH i LTE-a čime će se omogućiti jeftiniji brzi internet i povećati njegova dostupnost. "Neće se dirati optika koja je potrebna za operativu državnih tvrtki, kao što neće biti potrebna ni sva optika svih državnih tvrtki za realizaciju ovog posla, jer samo između Zagreba i Osijeka optičke niti ima čak pet državnih tvrtki", ističe Parić.Naglašava da je problem vlasništva nad optikom prenapuhan s obzirom da pojedine tvrtke poput HAC-a nisu vlasnici optike već s njima kao i sa cestama samo upravljaju, a vlasnik i optike i cesta je Republika Hrvatska.
EU fondovi
"U nekim drugim državnim tvrtkama poput HEP-a je optika upisana u bilancu pa će rješenje biti drugačije od onog u HAC-u", pojašnjava Parić.U Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture ističu da za provedbu ovog posla nije potrebno donijeti nikakav dodatni propis. Ministar Siniša Hajdaš Dončić već je pozvao lokalne i regionalne samouprave na suradnju, jer će se za projekte gradnje pristupnih optičkih mreža, takozvanih FTTH, od 2014. do 2020. godine moći natjecati za 9 milijardi eura iz EU fondova.Očekuje se da će novu optičku mrežu prvo početi koristiti CARNet, Hitronet, MORH i MUP.
Nered na tržištu
Pola godine ne potpisuju nove ugovore
Iako u Hajdaš Dončićevom ministarstvu tvrde da nema prepreka da državne tvrtke samostalno ili preko OiV-a već sada iznajmljuju optičku infrastrukturu, neslužbeno doznajemo da preko pola godine ne potpisuju nove ugovore. Jedna od tvrtki koja čeka na ponudu je i Vipnet. Predsjednik Uprave Mladen Pejković to nije želio komentirati, već je samo istaknuo da su i dalje zainteresirani.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu