Varteks propada bez 25 milijuna kuna kredita

Autor: Božica Babić , 20. prosinac 2012. u 22:01
Zoran Košćec, predsjednik Uprave Varteksa, zavapio je za novim kreditom/Anto Magzan/PIXSELL

Ako ne dobiju traženi novac upitan je opstanak 2100 radnih mjesta u posrnuloj kompaniji.

Varteks hitno treba 25 milijuna kuna kreditnih sredstava, ne dobije li u sljedećih nekoliko dana novac u pitanju je provedba financijskog i operativnog restrukturiranja tvrtke, održivost daljnjeg poslovanja i očuvanje strateški važnih ugovora s ključnim poslovnim partnerima, kao što su Levi's, Hugo Boss i Versace, kazao je jučer novinarima predsjednik Uprave varaždinskog tekstilca Zoran Košćec ustvrdivši da bez spomenutih milijuna neće moći ispuniti već ugovorene obveze.

Atipična priča
Varteks, po ocjeni Košćeca, nije "tipična hrvatska priča nego je jedina velika tekstilna tvrtka u zemljama regije koja je uspjela preživjeti u krizi i recesiji." Tvornica je, podsjetio je, 2005. bila na rubu stečaja, no u manje od dvije godine restrukturirana je te ostvaruje operativnu dobit. Međutim,  kada je trebala uslijediti naglašenija razvojna faza poslovanja sa većim naglaskom na rast prodaje i prihoda dogodila se 2008. koja je otvorila razdoblje teške gospodarske krize, što je onemogućilo završetak restrukturiranja tvrtke kroz planiranu revitalizaciju poslovanja. Košćec tvrdi da su u Varteksu odmah reagirali na krizu. Izradili su integralni plan poslovnog i financijskog restrukturiranja, započeli pregovore s ključnim vjerovnicima, te sve te prijedloge uskladili sa zakonskim propisima. Nažalost, ističe, izostali su dogovori i odluke oko finalnih rješenja. Nisu imali vlastita rezervna likvidna sredstva s kojima bi premostili nastale problem, odnosno prilagodili se uvjetima poslovanja u krizi. U posljednjih deset godina, iznosi, iz državnog proračuna dobili su potpore u visini 20 milijuna kuna, no u tom istom razdoblju kroz izvoz su ostvarili 2,2 milijarde kuna uz pozitivni neto izvozni efekt od 1,4 milijarde. Istodobno su za plaće isplatili 1,3 milijarde kuna te u proračun kroz sva davanja prema državi 1,2 milijarde kuna.Unatoč svim negativnim vanjskim utjecajima Varteks je, naglašava Košćec, još uvijek najveća tradicionalna tekstilna tvrtka u Hrvatskoj koja zapošljava 2100 ljudi. Stoga, zaključuje, vjeruje u pozitivan ishod razgovora s ključnim vjerovnicima i državom u predstečajnoj nagodbi. S optimizmom na predstečajnu nagodbu otvorenu 14, prosinca gleda i sindikalna liderica Varteksa Božica Čiček. Varteks je, navodi, vjerovnicima ponudio rješenje kroz dvije opcije, Dug mogu naplatiti preuzimanjem vrijednih nekretnina ili ulaskom u vlasničku strukturu.

Podrška Linića
"Ministarstvo financija Varteksov je prijedlog ocijenilo pozitivnim," kaže Čiček i nastavlja kako joj taj detalj krijepi optimizam da će situacija biti riješena uz očuvanje svih radnih mjesta. Nada se, dodaje, da će i banke svjedočiti socijalnu osjetljivost s obzirom na golemu nezaposlenost pa neće inzistirati na poprijekom rješavanju duga izbacujući još 2100 radnika Varteksa na ulicu. Jer, ne postigne li se dogovor, upravo to čeka zaposlene, opominje Čiček.  

AZTN

Zaborav ili lijenost birokrata

Ministarstvo gospodarstva u srpnju 2011. poslalo je Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) na ocjenu zahtjev o pretvaranju duga Varteksa prema državi od 80 milijuna kuna u vlasnički udjel sukladno Smjernicama za pomoć poduzetnicima u teškoćama. U provedenom postupku u AZTN-u su ustanovili da je Varteks između 2005. i 2009. godine dio potpora dobio bez odobrenja Agencije, a za dio nije ispunjavao uvjete pa su u pet navrata do 31. listopada ove godine tražili dodatna pojašnjenja Ministarstva. Kako ih nisu dobili 30. studenoga obustavljen je postupak ocjene, stoji u rješenju objavljenom na webu AZTN-a.      

Komentirajte prvi

New Report

Close