Rovinjska Tvornica duhana (TDR), vodeći proizvođač cigareta u jugoistočnoj Europi, tijekom 2013. na području Srbije prodala je 1,3 milijarde komada cigareta i ostvarila rast tržišnog udjela, koji je lani iznosio 8,7 posto.
Dobri trendovi prelili su se i u 2014. pa rovinjska tvrtka danas na susjednom tržištu prisvaja 10,1 posto udjela, što je najveći postotak koji je TDR uspio postići od dolaska na srpsko tržište. U državni proračun Srbije, iznose u TDR-u, godišnje u prosjeku uplate oko 53 milijuna eura. U posljednje tri godine porezno opterećenje na cigaretama u Srbiji je raslo za gotovo 150 posto, a procjenjuje se da povećanje troškova slijedi i u narednom razdoblju.
Uz drastično porezno povećanje i rastuću gospodarsku krizu, tržište cigareta u Srbiji je prošle godine palo za više od 17 posto, ističu u rovinjskoj tvrtki i ocjenjuju da će taj negativni trend dobiti nastavak i u aktualnoj godini. Posljedice takvog raspleta su pad profitabilnosti cijele industrije, značajan rast crnog tržišta uz drastično povećanje potrošnje rezanog duhana. U usporedbi s prethodnom godinom rast potrošnje rezanog duhana veći je za gotovo 50 posto.
"Unatoč krizi i sve nepovoljnijim tržišnim uvjetima, TDR je zadovoljan rezultatima na srpskom tržištu u 2013. kao i trendovima u 2014. Svaki deseti potrošač u Srbiji potrošač je TDR-a. Zahvaljujući prepoznatljivosti i snazi brendova povećali smo tržišni udio i nastavili širenje poslovanja," zadovoljan je s rezultatima predsjednik Uprave TDR-a Mato Zadro. Na srpsko tržište TDR je lani lansirao niz inovativnih proizvoda što nastavlja i u 2014. Iz te lepeze izdvajaju kompaktni format Ronhilla – Ronhill Wavea, redizajn Walter Wolf brenda te York Big Packa, prvo pakiranje od 24 cigarete na srpskom tržištu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu