Sardina iz Postira u velikoj je izvoznoj ofenzivi: ove godine očekuje se proizvodnja 25 milijuna ribljih konzervi od čega će njih 17,5 milijuna završiti na stranim tržištima, pa će prvi put u svojem postojanju, dakle, od 1907. godine plasirati svoje proizvode u Kinu, ali i u Poljsku. Postirska je tvrtka primila narudžbu jednog velikog kineskog kupca koji je, kako doznajemo, oduševljen dizajnom i kvalitetom proizvoda, pa se očekuje dugoročni posao. No, pregovore vode i o ulasku u Poljsku, i to na velika vrata preko Roglićeve nove akvizicije poljske distributerske tvrtke Navo. Zajedno s Roglićem planiramo na velika vrata skori izlaz na poljsko tržište sinergijom tradicije i kvalitete Sardine i umijećem Orbica u distribuciji, izjavio je za Poslovni dnevnik Davor Gabela, član uprave Sardine i jedan od suvlasnika.
“Posebno se veselimo plasmanu preko nove Roglićeve akvizicije u Poljsku koje je tržište od 40 milijuna stanovnika, a Poljaci su tradicionalno dobri potrošači ribljih konzervi. Neće biti lako jer Poljska imaju vlastitu proizvodnju, ali računamo na visoku kvalitetu naših proizvoda, kao i znanje Orbica u distribuciji”, kaže Gabela.
Uprava ima plan za novu razvojnu fazu koja podrazumijeva rast proizvodnje i izvoza. Širenje na strana tržišta u fokusu je Sardinina predsjednika Uprave Mislava Bezmalinovića, inače bivšeg vaterpolista i, također, suvlasnika tvrtke, a akcije u tijeku. Očekuje se ustvari veliki izvoz Sardininih proizvoda na poljsko tržište, a za početak to bi značilo dva milijuna ribljih konzervi, ali uz tendenciju rasta. Novi izvozni poslovi tako će povećati ukupno veliki izvozni plasman tvrtke koji trenutačno iznosi 70 posto. Brački riblji proizvodi, naime, mogu se kupiti diljem svijeta – Postirani izvoze u SAD, Kanadu, Australiju, Švicarsku, Švedsku, Austriju, Češku, Slovačku, Mađarsku, Rusiju, Izrael i Francusku. Gabela, pak, otkriva da je plan da se postepeno u dvije, tri godine kako bude rastao izvoz poveća proizvodnja na 40 milijuna konzervi što bi, uz ostale djelatnosti, donijelo oko 35 milijuna eura prihoda. Mogućnosti su velike i realno ostvarive zbog nove tvornice u koju je lani uloženo 250 milijuna kuna (kredit i vlastita sredstva). Ujedno je to je i najveća investicija u povijesti domaćeg ribarstva i, zanimljivo, svega je pet posto ili 1,5 milijuna eura bespovratnih sredstava tvrtka dobila iz pretpristupnog fonda IPARD.
Mislav Bezmalinović
“Naša konkurencija iz EU za svoje proizvodne investicije dobiva i 75 posto bespovratnih sredstava, no zadovoljni smo s dobivenim”, kaže Gabela.
Nova, pak, tvornica koja je proradila u rujnu 2013. godine, s 15 posto više radnika dosad je udvostručila proizvodnju. Danas u Sardini radi 325 djelatnika, od čega je 80 novih koji su primljeni na neodređeno vrijeme što je u Hrvatskoj poseban fenomen, i svi su s Brača, najviše ih je iz Postira, ali i iz Milne, Supetra, Pučišća, Dola, Škripa, Splitske, Sumartina, Povalja… Riječ je o najsuvremenijoj tvornici za preradu ribe u Europi, s velikim proizvodnim kapacitetima. U staroj tvornici moglo se proizvesti do 80 tisuća ribljih konzervi dnevno, a u novoj danas rade 140 tisuća. Sve tri nove linije rade punom parom: na jednoj su proizvodi od srdele, zatim na drugoj oni od tune, skuše i oslića, a na trećoj proizvode riblje paštete. Vlastiti proizvodi u trgovinama pod novim brendom Adriatic Queen (AQ) čine 70-ak posto proizvodnje, dok je ostatak proizvodnja za robne marke Konzuma, belgijskog Delhaizea (bivšu Miškovićevu Deltu) i NTL. U pregovorima su i za robnu marku za cijelu Mercator grupu. Postire su, poručuje Gabela, jedinstvena tvrtka u ribljoj branši u svijetu koja ima vlastitu flotu za ulov i preradu ribe, te proizvodi i svježe smrznutu ribu i ima vlastita uzgajališta tune (800 tona godišnje), te brancina i orade (cc 500 tona). Rade na najmodernijoj liniji za smrzavanje (IQF) na kojoj se može smrznuti 150 tona ribe na dan i po najmodernijoj CO2 tehnologiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu