I danas postoje mnogi razlozi za odabir gradnje drvene kuće, a to su zdraviji ambijent, bliskost prirodi, želja za estetikom i originalnošću, a posebno cijena. Drvena kuća danas nije više termin za vikendice već i za svakodnevna obitavališta. Većina kuća u Skandinaviji i velikom dijelu Amerike izgrađena je od drva. Ondje je duboko ukorijenjena tradicija uporabe drva u graditeljstvu i stanovanja u montažnim drvenim kućama. Danas su takve drvene kuće uglavnom kuće za odmor, ali su i dalje najzdravije za stanovanje. Zbog pojeftinjenja proizvodnje više se ne isplati graditi vikendicu nego je kudikamo povoljnije kupiti gotovu drvenu kuću, sasvim prikladnu za nekoliko tjedana na moru ili u planinama. Drvo je savršen građevni materijal u prirodnom smislu propusno je i diše te osigurava povoljnu vlažnost i toplinu, a temperatura drvenih trupaca u unutrašnjosti uvijek je jednaka temperaturi zraka u tim prostorijama. Drvo onemogućava i statički elektricitet i kolanje prašine po prostorijama. Uporaba drva u graditeljstvu ima i ekološke razloge. Dok su prije 20-ak godina u modi bili okviri za prozore ili vrata od PVC-a, s vremenom se pokazalo da prevelika uporaba plastike stvara gomilu otpada koji nije biorazgradiv. Plastika je bila u modi i radi komotnosti, jer se drvena vrata ili prozori moraju lakirati ili održavati na druge načine svake četiri godine, dok plastika potraje i 15 godina.
Prozračnost prostora
Za izgradnju se najčešće koristi smrekovo deblo s prosječnim promjerom od 230 do 340 milimetara, ovisno o namjeni objekta i klimatskim uvjetima u mjestu izgradnje. Deblo se oslobađa kore klasičnim ručnim postupkom pa zato ima prirodan izgled. Na površini materije se tako mogu sačuvati rubni godovi koji stvaraju najgušći sloj u okomitom presjeku drva. Kao posljedica toga objekti imaju jako dobre toplinsko-izolacijske karakteristike, stabilnost i dugotrajnost.Zidane kuće i objekti uglavnom su hermetički zatvoreni, nisu prozračni te ne osiguravaju dovoljnu izmjenu zraka u prostorijama. Zato je u zidanim objektima potrebno osigurati skupe ventilacijske uređaje ili na manjim objektima otvarati vrata i prozore što rezultira rashlađivanjem prostorija zimi i zagrijavanjem ljeti. Nasuprot tome u drvenim kućama uvijek ima dovoljno svježeg zraka te nisu potrebni ventilacijski uređaji niti otvaranje vrata i prozora. Unutar prostorija obavlja se prirodna ventilacija kroz vanjske zidove. U drvenoj kući, dakle, nema propuha, a odlična izolacijska svojstva drveta omogućuju prirodnu termoregulaciju tako da zimi bude ugodno topla, a ljeti ugodno svježe. Temperatura unutar drvene kuće ostat će u 24 sata nepromijenjena iako se ne vrši nikakvo dodatno zagrijavanje.
Vlažnost zraka
Osim temperature važna je i vlažnost zraka. Naime masivni, drveni zidovi zadržavat će vlažnost zraka u prostoriji u zadovoljavajućim granicama na principu samoregulacije pa nisu potrebni nikakvi dodatni klimatizacijski uređaji i ovlaživači zraka. Osim toga, drvo kao prirodan materijal pokazuje odlična elektrostatička svojstva. To znači da se drvo neće naelektrizirati te privlačiti i zadržavati čestice prašine, peludi itd.
Izvoz
Hrvatske kuće u Velikoj Britaniji
Drvene kuće tople su i udobne, a zahvaljujući kvalitetnim suvremenim načinima gradnje korisnici ovih kuća više nemaju brige zbog vjetra koji je povremeno bio problem. Na našem tržištu danas postoji nekoliko distributera drvenih kuća. Jedan od hrvatskih proizvođača, tvrtka Azelija Kupa proizvodi drvene kuće od komada punog drveta koji ih čine otpornima na vanjske uvjete i poboljšavaju izolacijska svojstva. Azelija Kupa već neko vrijeme izvozi svoje drvene kuće na tržište Velike Britanije. Zasad Britanci ovakve kuće najčešće koriste kao zimske vrtove, ali prema Britaniji uskoro kreću i velike kuće. Cilj je povećati izvoz u Britaniju na 24 kuće mjesečno, a nakon toga krenuti na ostala tržišta koja su zainteresirana za gradnju od drveta, Sloveniju, Austriju i Njemačku.
Arhitektura
Njemački projekt ‘Family-classic’
Projekta “Family – classic”. Optički je prilično neupadljiv: bijela fasada, smeđi drveni dijelovi i balkon sa ogradom od plemenitog čelika. Prizemlje pak očarava: projektant se svjesno odrekao prozorskih površina koje sežu do poda i umjesto toga je upotrijebio posebno visoke prozore ispod kojih ima dovoljno mjesta za radijatore i manji namještaj – time je osiguran dodatni prostor za odlaganje. Uz dvije spavaće sobe, kupaonicu i odvojeni WC, u prizemlju je moguće opremiti kompletan stan. Tome se pribraja veliki dnevni boravak sa blagovaonicom i erkerom i pogled prema otvorenoj kuhinji. Praktično je riješena i podjela prostorija u potkrovlju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu