Predsjednik Uprave Ine Sándor Fasimon tako ističe da je "nakon 2017., koja je bila rekordna za Ininu dividendu u posljednjih nekoliko godina, INA Grupa u 2018. ponovno ostvarila vrlo snažan rezultat".
"INA je iskoristila tržišne uvjete te povećala prodaju i EBITDA, dok su prihodi porasli za dodatnih 20% u odnosu na snažan rezultat 2017. godine, na razinu od preko 22 milijarde kuna. Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, kao glavni generator novca tvrtke, imali su koristi od povećane cijene Brenta, kao i projekata rasta. EBITDA djelatnosti premašila je 3 milijarde kuna, što je 22% više nego u 2017.", stoji u izjavi Fasimona.
U 2018. prihodi INA Grupe iznosili su 22,349 milijarde kuna što je povećanje za 20 % u odnosu na prethodnu godinu. Dobit iz osnovne djelatnosti povećala se za 19% u odnosu na 2017. te iznosi 1,687 milijarde kuna. Pozitivan rezultat, potaknut je rastom u svim djelatnostima, a posebice zbog viših cijena ugljikovodika i veće prodaje. U isto vrijeme navode, EBITDA je ostala na istoj razini kao i u prethodnoj godini s CCS EBITDA bez jednokratnih stavki u iznosu od 3,116 milijarde kuna.
U usporedbi s 2017. kapitalna ulaganja su se povećala za 30 % i iznose 1,817 milijardi kuna. Omjer duga i kapitala je ostao na niskoj razini od 12,2 %, s neto dugom na kraju godine u iznosu od 1,642 milijarde kuna.
"Inina kupnja udjela ENI-ja u podmorskim plinskim poljima na sjevernom Jadranu predstavlja najveće preuzimanje posljednjih godina, pokazujući fokus na ulaganja u kojima se može postići povrat. Ipak, razdoblje povoljnog vanjskog okruženja za Istraživanje i proizvodnju nafte i plina ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo te je potrebno osigurati dugoročnu održivost svih djelatnosti. Prirodni pad proizvodnje ostaje izazov zbog zrelosti Ininih resursa proizvodnje nafte i plina, međutim u tijeku su brojni projekti usmjereni na rješavanje tog pitanja. No, rafinerije i marketing i dalje su opterećene novčanim gubicima rafinerijskog poslovanja", stoji izmegu ostalog u Ininom priopćenju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu