Radnici građevinske tvrtke Hidroelektre niskogradnje, koji su u ponedjeljak na gradilištu mosta Drava počeli štrajk jer im tvrtka duguje dva posljednja minimalca, u srijedu su se ipak vratili na svoja radna mjesta.
Informaciju je za Poslovni dnevnik potvrdio Milivoj Binički, direktor sektora za ljudske resurse i opće poslove Hidroelektre. Čini se da je Uprava uspjela uvjeriti 30-ak radnika na milijardu kuna vrijednom mostu da će im minimalac uskoro biti plaćen. "Očekujemo da ćemo do kraja tjedna isplatiti minimalce za svih 1200 radnika Hidroelektre", kaže Binički. Neisplata minimalca vrhunac je krize nekoć velike tvrtke koja je u najboljim danima 80-ih godina zapošljavala i do 16.000 ljudi gradeći velike hidrocentrale na po svijetu. Hidorelektra je za prošlu godinu prijavila gubitak od 56 milijuna kuna, a za razliku od drugih građevinskih tvrtki, nema tako visoku kreditnu zaduženost. To se u krizi ipak pokazalo kao loša solucija jer tvrtka sada nema akumuliranih sredstava koje bi mogla iskoristiti za isplatu plaća.
"Javljamo se na svaki natječaj, ali nikako da dobijemo posao", kaže Binički. Hidroelektra je zbog nedostatka posla potkraj prošle godine na čekanje poslala 450 radnika, a onda je umjesto cijele plaće za prosinac jednostrano odlučila isplatiti minimalac za sve svoje radnike. Neki su zbog toga podignuli tužbe smatrajući da je riječ o nezakonitom postupku čelništva kompanije, a Binički očekuje da će biti još tužbi zbog smanjenja plaća. U hrvatskoj je građevini od izbijanja krize bez posla ostalo oko 40.000 radnika, a veći broj tvrtki završilo je u predstečajnim nagodbama. Hidroelektra niskogradnja je kao osma građevinska kompanija po veličini prihoda u Hrvatskoj 2012. zabilježila gotovo tri puta manje prihode nego 2008. godine, koja se računa kao početak velike krize. Binički kaže da su građevinari prvi osjetili krizu, pa bi u skladu s tim trebali i prvi izići iz nje, što bi bio znak oporavka ospodarstva.
"Mi još, međutim, nismo izašli iz krize, što govori i o izgledima hrvatskoga gospodarstva", upozorava Binički, nadajući se da će u roku dvije godine ipak doći do oporavka. "Tko preživi ove dvije godine, moći će se nadati opstanku", ističe. Iako bi plaća za radnike Hidorelektre mogla doći do kraja tjedna, nije teško pretpostaviti da bi se kašnjenja mogla ponoviti. Zbog toga im je velik problem odljev stručnoga kadra. Na ovotjednom sastanku u Upravi ostavke je, naime, zbog teških okolnosti u kojima se našla tvrtka dalo nekoliko direktora, među kojima i tehnički direktor Ivica Mlinarović. Novih poslova za Hidroelektru nema na vidiku, a najavljenim inozemnim investitorima više nema ni traga ni glasa.
Izvisili 100 mil. kn
Ništa od projekta Šumetlica
Hidroelektra niskogradnja nadala se da će je iz problema izvući gradnja brane i pratećeg sadržaja prve faze akumulacije Šumetlica pokraj Pakraca, projekt težak više od 100 mil. kn koji financiraju Hrvatske vode. Iako je dobivanje tog posla bilo vrlo izgledno, čini se da od toga neće biti ništa. "Ne znam što je bilo sa Šumetlicom i zašto nismo dobili taj posao, za koji je Hidorelektra zapravo i stvorena", kaže Milivoj Binički, direktor sektora za ljudske resurse i opće poslove.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu