Praktičan koncept ventilacije, evo kako se u Koki pripremaju za ljeto

Autor: Poslovni.hr , 28. travanj 2014. u 12:04
Press foto

Od specifičnosti farme važno je izdvojiti i napomenuti da je cijela farma opremljena vrhunskim i multifunkcionalnim konceptom ventilacije, naročito važnom za period ljeta i visokih temperatura.

Završetkom prve faze radova na Farmi 14 u mjestu Petrijanec i njenim početkom rada u svibnju, Koka će stvoriti uvjete za povećanje vlastitih proizvodnih kapaciteta i to upravo u periodu proizvodnje mesa za potrebe ljetne sezone, priopćili su iz tvrtke.

Ukupnim konceptom u građevinskom i tehničko – tehnološkom smislu postići će i najbolje tehnološke, ali i ekonomske rezultate u proizvodnji pilećeg mesa, povećati svoj ukupan kapacitet proizvodnje i osigurati proizvodnju visokokvalitetnog brojlerskog mesa, navode. U prvoj fazi radova koji uključuju implementaciju najsuvremenijih tehnoloških rješenja uloženo je 9 506 000 kuna. To obuhvaća ugradnju novih tehničkih sustava za ishranu, napajanje, grijanje, ventilaciju i hlađenje. Spomenuti sustavi su u potpunosti kompjutorski upravljani te omogućavaju provođenje svih zakonskih propisa RH i EU. Druga faza investicija iznosi 8 667 000 kuna i planira se realizirati do kraja tekuće godine, a troškovi ovoga cjelokupnog projekta, u potpunosti financiranog iz vlastitih sredstava Grupe Vindija, iznosit će 18 173 000 kuna.

Tov brojlera na postojećih pet objekata započeo je 1970. godine, a 1977. godine nadograđeno je još 6 objekata. Na farmi se ukupno nalazilo 11 objekata podijeljenih u tri vrste. S obzirom na stanje objekata za tov, njihovu starost, građevinski status kao i dotrajalost tehničkih sistema u peradnjaku stvorila se obaveza za unapređenjem uvjeta tova i modernizacijom tehnološkog procesa. 

Po završetku svih radova farma 14 će se u ukupnosti sastojati od 9 peradnjaka proizvodnog kapaciteta do 200 000 komada jednodnevnih brojlera, pojedinačnih kapaciteta objekata od 19 000 do 25 000 jednodnevnih brojlera ili godišnje oko 1 200 000 pilića. Građevinskom adaptacijom objekata kao i odabirom energenata osigurat će se i maksimalna energetska učinkovitost objekata čime će se dobiti proizvodna cjelina minimalnog utjecaja na okoliš. Navedeno će, osim pozitivnih ekonomskih pokazatelja, utjecati i na sigurnost rada na farmi, čime se minimizira mogućnost eventualnih akcidentnih situacija. Hortikulturnim uređenjem okoliša farme stvorit će se ugodna i za okoliš prihvatljiva proizvodna cjelina. 

Od specifičnosti farme važno je izdvojiti i napomenuti da je cijela farma opremljena vrhunskim i multifunkcionalnim konceptom ventilacije, naročito važnom za period ljeta i visokih temperatura te dodatno pojačana „pad cooling–om“, tj. sistemom za kontrolirano hlađenje zraka, odnosno ambijenta u kojem borave pilići, uz kontrolu vlage, navodi se u priopćenju. U primjeni takvih rješenja ugrađena su dosadašnja iskustva i znanje stručnih osoba Grupe Vindija stečena dugogodišnjim radom, edukacijama i svakodnevnom praksom. Također, u cilju kontrole proizvodnog procesa i moguće implementacije novog koncepta ishrane instalirana su po dva silosa za hranu na svakom objektu farme. Navedeno omogućava i provođenje pokusa, ali i korištenje cijelog zrna pšenice u ishrani. 

Što se tiče zadnjih tehnoloških noviteta, u dva objekta biti će instalirane kamere za praćenje migracije peradi u samom objektu, s ciljem kontrole stanja ambijenta i kondicije peradi.

Komentirajte prvi

New Report

Close