Požgaj grupi kapitalnu injekciju osiguralo ulaganje novog manjinskog vlasnika

Autor: Suzana Varošanec , 03. travanj 2017. u 22:01
Suvlasnik Požgaj grupacije Zdravko Požgaj/Žarko Bašić/PIXSELL

Švedski investitor Kährs Grupa više nije suvlasnik Požgaj Flooringa koji je s manjim djelom grupe završio u predstečaju.

Požgaj grupa, jedan od najznačajnijih domaćih proizvođača visoko kvalitetnih višeslojnih parketa, u  procesu financijskog restrukturiranja prolazi i kroz vlasničko preslagivanje, ali u dijelu manjinskih udjela.

Potpisan je sporazum o izlasku iz vlasničke strukture Požgaj Flooringa sa švedskim investitorom Kährs Grupom, vodećim europskim proizvođačem parketa i otpornih podnih obloga. Šveđani su, doznajemo isplaćeni, a uz Požgaj Flooring u postupku predstečajne nagodbe završile su i  proizvodne tvrtke Parketi Požgaj i proizvođač lamela Kupres. Posrijedi je navodno manji dio grupacije, dok se za glavninu očekuje financijska injekcija koja u Požgaj grupu dolazi preko novog i jedinog člana društva, a to je Massive holding.

Što se tog kapitalnog jačanja tiče, riječ je o investiciji financijskog ulagača no,  nije strateški investitor iz drvne branše, već ulagač koji ima višak sredstava i očekuje povrat investicije te ulazi u vlasničku strukturu kroz stjecanje manjinskog udjela. Većinski udio i dalje je u vlasništvu fonda rizičnog kapitala Nexus FGS i obitelji Požgaj, odnosno Zdravka Požgaja. Svježi kapital će Massive iskoristiti za jačanje Požgaj grupe s potrebnim obrtnim kapitalom, dok će ona financirati članice grupacije.

U njoj posluje nekoliko tvrtki, primjerice i Drvna industrija Bohor za proizvodnju rezane građe hrasta i bukve koja je preuzeta 2014. Transakcija će omogućiti rast proizvodnje i prodaje, smatraju i savjetnici investitora Grubišić & partneri, tvrtka čiji je primarni fokus vođenje postupaka i transakcija povezanih sa spajanjima, preuzimanjima i akvizicijama.

"Ulaskom Nexusa prije pet godina u prezaduženu grupaciju Požgaj spriječen je stečaj", objašnjava Marko Lesić iz Nexusa, a krenuo je, veli, i proces restrukturiranja u kojem je konsolidirani prihod porastao sa 60 na 140 mil. kuna, broj zaposlenih s 250 na 600 te su povećane količine ugovorene s Hrvatskim šumama. Transakcija je po njemu nužna i kao zadnji korak u restrukturiranju u cilju stabilizacije, a slijedi novi razvojni ciklus.

Komentirajte prvi

New Report

Close