Porečani otjerali Gumaru u stečaj

Autor: Ivor Fuka,VLM , 08. svibanj 2011. u 22:00

Gumara Čavić je u neprekidnoj blokadi godinu dana te ima nepodmirenih obveza na računu tvrtke

Nekada stabilna i iznimno brzorastuća tvrtka Gumara Čavić, čiji su proizvodi ugrađivani u sarajevske “golfove” i zagrebačke tramvaje, ovih je dana dobila privremenoga stečajnog upravitelja. Na tu je funkciju postavljen iskusni Miron Markičević, i to nakon što je porečka tvrtka Bomar Commerc zagrebačkom Trgovačkom sudu podnijela prijedlog da se nad gumarom pokrene stečaj.

Hotel došao na naplatu
Na ročištu održanom na tom sudu predstavnici Gumare Čavić žestoko su se protivili otvaranju stečajnog postupka, objašnjavajući da je nezakonit način na koji je Bomar Commerc blokirao tu tvrtku. Naime, iz Poreča je blokada napravljena zadužnicom od milijun kuna, na osnovi radova koje je tvrtka izvršila za Gumaru Čavić, koji nisu naplaćeni. Riječ je o poslovima na porečkom “boutique appart” hotelu Empirij u vlasništvu Gumare. O čemu je zapravo riječ objasnio nam je Milan Jakovljević, većinski vlasnik Gumare Čavić i direktor te tvrtke. “Ovo je uistinu nepravedno. Radi se tome da sam tvrtki Bomar dao zadužnicu na milijun kuna i da smo se dogovorili da se zadužnica neće stavljati na naplatu sve dok ne obračunamo radove. Isplatio sam im 450.000 kuna te direktoru Borisu Maranguniću na ruke dao još 30.000 eura, ali oni ipak traže stečaj. Predlagao sam im i nagodbu, nudio pola milijuna kuna, ali uzalud. Ljudi su jednostavno tvrdoglavi”, mirnim tonom nam je ispričao Jakovljević, koji je Bomar Commerc angažirao za gradnju bazena u svom porečkom hotelu. Tvrdi da je na kraju morao unajmiti drugu tvrtku da dovrši radove kako bi uoči sezone uspio otvoriti hotel s četiri zvjezdice i 22 apartmana. Sve te dokaze predstavnici Čavića su prezentirali i sudu, ponavljajući da tražbina, odnosno njezina visina, uopće nije utvrđena niti može biti utvrđena.

Na potezu stečajni upravitelj
Međutim, sud je to odbacio, zaključivši da općenito vjerovnik postojanje svoje tražbine mora učiniti vjerojatnim, a ne i izvjesnim te da ne mora dokazivati da sporna tražbina doista postoji. Inače, račun Gumare Čavić je u neprekidnoj blokadi gotovo godinu dana, još od 17. svibnja 2010., a prema potvrdi Privredne banke Zagreb, u kojoj ima račun, evidentirane su nepodmirene obveze na računu tvrtke. Već to je sudu bio vjerojatan stečajni razlog. Privremeni stečajni upravitelj Markičević sada će pregledati sve poslovne knjige i ostalu poslovnu dokumentaciju gumare, nakon čega će sastaviti svoje mišljenje o tome postoji li razlog da se otvori stečaj te kakvi su izgledi za nastavak poslovanja tvrtke. Jakovljević kaže da se poslovanje gumare i dalje, unatoč situaciji, odvija normalno. “Narudžbi ima, radimo i gumene dijelove za stare sarajevske golfove tako da s te strane postoji interes”, govori Jakovljević, nadajući se da će se tvrtka izvući iz situacije u kojoj se našla. Veliki adut tvrtke je i vrijedno zemljište nedaleko od Selske ulice, pokraj kojeg je već počela gradnja najvećega stambenog projekta u Zagrebu. I sam je našem listu svojevremeno priznao da je razmišljao o likvidaciji gumare i gradnji stanova na tom zemljištu. Zanimljivo je spomenuti i da je zamjenik predsjednika NO-a tvrtke Antun Crlenjak, poznat kao čovjek od povjerenja Miroslava Kutle, koji je obnašao važne funkcije u nizu posrnulih tvrtki poput Kamenskog ili Globus grupe.

Poslovanje

Posrnula gazela
Prije nekoliko godina Gumara Čavić bila je jedna od tvrtki s najbržim rastom prihoda. Primjerice, 2005. godine prihodi su joj iznosili 12 milijuna kuna, a već tri godine kasnije čak 145 milijuna, nakon čega je sklopila i ugovor s Fiatom za isporuku gumenih proizvoda za njihove pogone u Kragujevcu. Tvrtka je osnovana još 1948., a Jakovljević u nju ulazi 1999., kupivši 96 posto udjela.

Komentirajte prvi

New Report

Close