Vlatko Roland, član Uprave Prehnita, u razgovoru za Poslovni dnevnik govori o najznačajnijim i najrecentnijim projektima na kojima su radili te kako su njihova rješenja pomogla njihovim klijetima u digitalizaciji poslovanja. Komentirao je inozemne projekte koje su ostvarili te otkrio planove.
Za početak nas upoznajte s Prehnitom – od kada ste prisutni na tržištu i čime se primarno bavite?
Prehnit smo osnovali 2009. godine i u posljednjih nekoliko godina smo od specijalizirane konzultantske kuće postali respektabilna GIS i IT tvrtka koja pruža potpore u digitalnoj transformaciji poslovanja. Naša rješenja za privatne tvrtke i javnu upravu temeljimo na podatkovnoj znanosti, uzimajući u obzir i prostornu tj. geografsku komponentu podataka. Osim u Hrvatskoj, poslujemo i u susjednim zemljama, prisutni smo na tržištu EU u Luksemburgu, Austriji, Italiji i Njemačkoj, ali i u dalekim zemljama poput Mongolije, Bocvane i Namibije, gdje imamo i podružnicu.
Koji su najznačajniji projekti na kojima ste radili i na koji način su pomogli vašim klijentima u digitalnoj transformaciji poslovanja?
Digitalizacija podataka, tj. inventarizacija portfelja ili imovine, uključujući kartografski prikaz i automatizaciju poslovnih procesa, početni je korak. Digitalna transformacija, koja danas nije samo trend, već i imperativ, više je od toga i tu smo odličan primjer kako uz pomoć inovativne tehnologije unaprijediti poslovne procese te klijentima ponuditi kvalitetnije, korisnije i praktičnije rješenje. Dokaz za to su neki od naših najznačajnijih projekata.
ENA je projekt uspostave GIS evidencije nekretnina s ciljem povećanja prihoda od naplate komunalne naknade na osnovi snimanja iz zraka dronovima i terenskog rada. Sređivanjem i analizom podataka određuje se stvarno stanje površina i namjena objekata te ostvaruje načelo pravednosti i transparentnosti naplate komunalne naknade. Iskustvo iz dvadesetak gradova i općina koje su uspješno provele projekt ENA potvrđuje očekivani porast prihoda od komunalne naknade za stambeni i garažni prostor od 20 do 50 posto po završetku projekta. Rezultat zajedničkog rada s gradovima i općinama je digitalna i lako održiva strukturirana evidencija nekretnina koja podrazumijeva i uključivanje građana, zbog čega sve više jedinica lokalne samouprave odabire upravo našu ENA metodologiju.
Osim toga, pokrenuli smo i WebGIS Geoportal, inovativnu platformu koja služi za izradu digitalnih karata i njihovu objavu na internetu, uz potpunu podršku upravljanju i uređivanju baze prostornih podataka i vizualnih elemenata karte. Ova platforma omogućuje pristup prostornim podacima koristeći standardne protokole i web usluge podržane u različitim GIS aplikacijama, kao i digitalizirano upravljanje imovinom uz dodanu vrijednost prostorne komponente. Kada govorimo o primjerima iz svakodnevne prakse, WebGIS Geoportal može otkriti u kojoj općini se nalazi lokacija bespravnog odlagališta otpada, koje zgrade nisu u građevinskoj zoni, gdje se trenutno nalazi terenska oprema tvrtke, koja je optimalna ruta za dostavu robe i slično.
Koji recentni projekt ste završili?
Izdvojio bih Uspostavu nacionalnog sustava za praćenje invazivnih stranih vrsta. Invazivne strane vrste su uz klimatske promjene najveća globalna prijetnja očuvanju bioraznolikosti. Izradili smo informacijski sustav (dostupan na web stranici https://invazivnevrste.haop.hr/ te aplikaciju za pametne telefone, što je samo jedan od naših „zelenih projekata“ u kojima, koristeći geoinformacijsku tehnologiju, pridonosimo očuvanju okoliša te prirodnih i kulturnih vrijednosti.
Radili ste i za inozemne klijente i države. Koje ključne projekte biste izdvojili?
Odličan primjer je projekt GIS baze za državu Luksemburg kojim smo sistematizirali prostorne podatke mreže linearne željezničke infrastrukture, a što je u konačnici rezultiralo jednostavnijim upravljanjem imovinom. I dok smo za ovog klijenta upravo ugovorili suradnju na novom projektu, na tržištu SADC regije smo prisutni posljednjih pet godina, a jedan od brojnih projekata na koje smo ponosni je Izrada turističkog master plana Dikgatlhong Dama u Bocvani. Projekt uključuje izradu GIS baze podataka kroz 3D modeliranje terena i kartiranje pokrova zemljišta te provođenje prostornih analiza u svrhu optimalnog zoniranja turističkog područja uz jezero. Jug Afrike nam je i dalje iznimno zanimljiv te nastavljamo aktivnosti u podršci razvoju turizma i poljoprivrede te smart city rješenjima.
Proteklih godina bilježite rast u svim segmentima poslovanja. Kakvi su vam daljnji planovi?
Činjenica da su nam se od 2018. godine do danas prihodi udvostručili te da smo značajno povećali broj zaposlenih dokazuje da radimo kvalitetno i da tržište prepoznaje potrebu za uslugama digitalizacije poslovanja. U ovoj smo godini započeli investicijski ciklus te značajno uložili u opremu i razvoj svojih proizvoda, pri čemu su nas osim vlastitog kapitala prepoznale i podržale poslovne banke, a pritom smo otvoreni i za daljnje širenje poslovanja kroz formiranje strateškog partnerstva. Posljednjih nekoliko projekata također nam je ukazalo na potrebu da, osim izrade cjelovitog poslovnog rješenja sistemom ključ u ruke, ponudimo tržištu i WebGIS Geoportal kao modularno softversko rješenje koje je moguće integrirati u postojeće poslovne sustave kao što su ERP, CRM ili Fleet management.
Kontaktirajte nas:
www.prehnit.hr
info@prehnit.hr
tel: +385 1 551 3890
Trg Eugena Kvaternika 3, Zagreb