Kamatna marža banaka u godinu dana porasla s 1,93 na 2,62 posto

Autor: Jadranka Dozan , 08. kolovoz 2023. u 13:35
Foto: SANDRA ŠIMUNOVIĆ/PIXSELL

Dok su zajmovi poduzećima u lipnju ugovarani uz kamatu neznatno ispod prosjeka eurozone, za oročavanje depozita banke u RH ‘plaćale’ u prosjeku 0,6 posto manje

U cilju što boljeg uvida u rizike koje nosi kombinacija visoke inflacije i rastućih kamatnih stopa, Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo (EBA) jučer je objavilo odluku o pokretanju ad hoc prikupljanja podataka o tzv. kamatnom riziku u knjizi banke (IRRBB). Novo nadzorno izvješćivanje obuhvatit će kreditne institucije koje već sudjeluju u studijama kvantitativnog učinka, a cilj je da se na taj način unaprijede alati za praćenje rizika koji u bankarskom sektoru proizlaze iz promjena kamatnih stopa.

Načelno, porast kamatnih stopa s vremenom može povećati i probleme u otplatama kredita. Ne čudi stoga ni što je u ocjeni prijenosa pooštravanja monetarne politike na šire uvjete financiranja vodstvo Europske središnje banke u posljednjoj izjevi navelo kako su i standardi odobravanja kredita na području eurozone dodatno pooštreni jer su “banke sve zabrinutije zbog rizika kojima su njihovi klijenti izloženi i sve su manje sklone preuzeti te rizike”.

Istodobno, potkraj prošlog tjedna objavljeni su i najnoviji podaci o kamatnim stopama banaka banaka u europodručju. U najkraćem, i u lipnju su u novougovorenim kreditnim i depozitnim poslovima banaka kamate u prosjeku porasle, a u Hrvatskoj su uglavnom oko prosjeka ili nešto ispod njega, s tim da su one na depozite stanovništva gotovo najniže u usporedbi s ostalim članicama. Ukratko, i dalje vrijedi više puta ponovljena tvrdnja o slabijem intenzitetu prijenosa rasta ključnih kamata ECB-a na kamate banaka u Hrvatskoj.

Prosječna kamatna stopa na prvi put ugovorene kredite nefinancijskim poduzećima u eurozoni porasla je za 0,22 postotna boda, na 4,79 posto. Istodobno, gotovo jednako povećanje (za 0,21 bod) bilježi se i u Hrvatskoj, čime je prosječna kamatna stopa za kredite poduzećima dosegnula 4,76 posto. Raspon među članicama inače seže od nizozemskih 4 posto do preko 6 posto u baltičkim zemljama.

Pritom treba imati na umu da na mjesečne oscilacije utječe i struktura ukupno odobrenih kredita u smislu udjela onih s višom odnosno nižom kamatnom stopom. Zato se i mnogi domaći poduzetnici koji su nedavno tražili financiranje neće prepoznati u navedenom prosjeku. U tom kontekstu u HNB-u su, primjerice, komentirajući svibanjske podatke napomenuli kako je ukupni prosjek za taj mjesec pokazao blagi pad, ali kad se isključi utjecaj promjene strukture novoodobrenih kredita (konkretno, veći udjel onih za obrtna sredstva), i u tom mjesecu bio je vidljiv porast troška financiranja poduzeća.

Kao i na strani kredita, i prosječne kamate na prvi put oročene depozite korporativnog sektora na razini prosjeka eurozone u lipnju su porasle: sa 2,96 na 3,16 posto. I u Hrvatskoj su ih banke u lipnju u prosjeku plaćale više nego mjesec prije, ali prosječna za nove depozite poduzeća time je porasla na 2,52 posto (mjesec prije 2,34).

U odnosu na sredinu prošle godine, odnosno vrijeme prije početka ECB-ova ciklusa rasta ključnih kamatnjaka, to je porast za 245 baznih bodova, no i lipanjska prosječna stopa osjetno je ispod prosjeka; nižu su prema najnovijim podacima imale samo četiri članice eurozone, dok na nova oročenja poduzećima najviše plaćaju francuske banke (3,6 posto).

Prijenos manji od četvrtine

Od sredine prošle godine do sredine ove ECB je ključne kamatne stope povećao za 400 baznih bodova, pa ispada da je na kamatne stope na nova oročenja stanovništva u godinu dana prijenos bio manji od četvrtine

Novi krug subvencioniranja

Kad je riječ o prvi put oročenim depozitima u poslovanju sa stanovništvom, Hrvatska je u lipnju s prosječnom kamatom od 1,07 posto zauzela samo začelje ljestvice europodručja. Mjesec prije na nove depozitne poslove sa stanovništvom prosječna je stopa bila čak nešto viša (1,25 posto) i začelje su držale Slovenija i Cipar. Istodobno, prosječna kamatna stopa na razini eurozone u lipnju je za nova oročenja fizičkih osoba dosegnula 2,70 posto (nakon 2,47 u svibnju), pri čemu je npr. u Francuskoj, Italiji, Belgiji ili Estoniji bila iznad 3 posto. Od sredine prošle godine do sredine ove ECB je ključne kamatne stope povećao za 400 baznih bodova, pa ispada da je na kamatne stope na nova oročenja stanovništva u godinu dana prijenos bio manji od četvrtine.

No, istodobno su i kamate na kredite stanovništvu u RH također među nekoliko najnižih u eurozoni. Osim nižeg troška izvora financiranja (ponajprije, dakle, depozite), na to utjecaj ima i novi krug državnog subvencioniranja stambenih kredita koji je povećao iznose ugovorenih stambenih kredita i blago smanjio prosječnu kamatnu stopu na kredite stanovništvu. Jer, kako podsjećaju u HNB-u, subvencionirani stambeni krediti obično se odobravaju uz nižu kamatnu stopu od tržišnih prosjeka.

Nakon što je u svibnju na stambene kredite prosječna kamata više-manje ostala na razini oko 3% i u lipnju je zabilježen tek mali pomak, s tim da visina kamatnih stopa na te kredite ovisi i o razdoblju ugovaranja fiksne kamatne stope. Prosjek eurozone za nove stambene kredite porastao je u lipnju sa 3,58 na 3,70%. Koji je rezultat kretanja aktivnih i pasivnih kamatnih stopa pod utjecajem stezanja monetarne politike ECB-a u Hrvatskoj u smislu kamatne marže?

Zaoštravanje monetarne politike očito je preokrenulo višegodišnju tendenciju smanjenja neto kamatne marže.

Povremene oscilacije

Neto kamatna marža hrvatskih banaka u posljednja dva desetljeća uglavnom se smanjivala, uz povremene oscilacije. I posljednjih je nekoliko godina, podsjećaju u HNB-u, bila pod zamjetnim pritiskom pada kamatnih stopa na kredite, dok su se kamatne stope na izvore sredstava približile nuli, a to je ograničilo prostor za uštede na kamatnim troškovima.

“Zaoštravanje monetarne politike ESB-a do sada se snažnije prelilo na aktivne nego na pasivne kamatne stope pa je profitabilnost banaka početkom ove godine snažno porasla unatoč uglavnom kratkoročnim izvorima (većinom prekonoćnim depozitima na transakcijskim računima) i dugoročnim kreditima kućanstvima i poduzećima, što u načelu omogućava brže prelijevanje rasta kamatnih stopa na kamatnih trošak nego na kamatni prihod”, objašnjavaju u središnjoj banci.

Porast neto kamatne marže usko je povezan, naravno, i s prihodima koje banke ostvaruju od prekonoćnih depozita kod HNB-a na koje se trenutačno obračunava kamatna stopa od 3,75, što u uvjetima visoke likvidnosti banaka znatno doprinosi njihovoj profitabilnosti. U konačnici im je marža u promatranih godinu dana porasla s 1,93 na 2,62 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close